Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Dziś 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Dziś 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Dziś przypada 100. rocznica urodzin wybitnego człowieka – Polaka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od lat jest on Patronem Zespołu Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej.

Krzysztof Kamil Baczyński (pseudonim Jan Bugaj) to jeden z Kolumbów, pokolenia młodych, wybitnie zdolnych pisarzy i artystów, których życie przypadło nieszczęśliwie na czas drugiej wojny światowej. Poeta zginął młodo w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz Batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

Choć zmarł w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwadzieścia opowiadań.

27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił go jednym z Patronów roku 2021. W uchwale sejmowej możemy przeczytać: „W uznaniu zasług K.K. Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

 

W tym roku przypadają uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły w Zespole Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej. W czasie tych uroczystości nastąpi odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej, poświęconej Patronowi Szkoły. Projekt został zapoczątkowany i zrealizowany przez dyrektora szkoły Roberta Panterę.

Z tej okazji przewidziane są liczne konkursy, wystawy, gazetki oraz uroczysta akademia. Biorąc pod uwagę sytuację w jakiej wszyscy znaleźliśmy się, realizacja zaplanowanych uroczystości jest powodem, który nie pozwala, dokładnie podać ich terminu.

Jest to bardzo ważne, gdyż organizatorzy pragną zaprosić parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji. Ponieważ jest to placówka oświatowa, bardzo ważnym jest, aby do szkoły mogła powrócić młodzież. Wszystkie działania realizowane w ciągu 2021 roku, będą prezentowane na stronie internetowej szkoły, portalach społecznościowych i na stronie biblioteki szkoły.

Honorowy patronat nad uczczeniem 100. rocznicy urodzin K.K. Baczyńskiego w szkole oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej objęli:

  • Senator RP prof. Kazimierz Wiatr
  • Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski
  • Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak
  • Proboszcz Ksiądz Prałat Stanisław Cyran
  • Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek
  • Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk
  • Starszy Cechu Tadeusz Gubernat

Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej

Dziś przypada 100. rocznica urodzin wybitnego człowieka – Polaka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od lat jest on Patronem Zespołu Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej. Krzysztof Kamil Baczyński (pseudonim Jan Bugaj) to jeden z Kolumbów, pokolenia młodych, wybitnie zdolnych pisarzy i artystów, których życie przypadło nieszczęśliwie na czas drugiej wojny światowej. Poeta zginął młodo w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz Batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Choć zmarł w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwadzieścia opowiadań. 27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił go jednym z Patronów roku 2021. W uchwale sejmowej możemy przeczytać: „W uznaniu zasług K.K. Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.   W tym roku przypadają uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły w Zespole Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej. W czasie tych uroczystości nastąpi odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej, poświęconej Patronowi Szkoły. Projekt został zapoczątkowany i zrealizowany przez dyrektora szkoły Roberta Panterę. Z tej okazji przewidziane są liczne konkursy, wystawy, gazetki oraz uroczysta akademia. Biorąc pod uwagę sytuację w jakiej wszyscy znaleźliśmy się, realizacja zaplanowanych uroczystości jest powodem, który nie pozwala, dokładnie podać ich terminu. Jest to bardzo ważne, gdyż organizatorzy pragną zaprosić parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji. Ponieważ jest to placówka oświatowa, bardzo ważnym jest, aby do szkoły mogła powrócić młodzież. Wszystkie działania realizowane w ciągu 2021 roku, będą prezentowane na stronie internetowej szkoły, portalach społecznościowych i na stronie biblioteki szkoły. Honorowy patronat nad uczczeniem 100. rocznicy urodzin K.K. Baczyńskiego w szkole oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej objęli: Senator RP prof. Kazimierz Wiatr Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak Proboszcz Ksiądz Prałat Stanisław Cyran Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk Starszy Cechu Tadeusz Gubernat Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej