Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś 42. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II

Dziś 42. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II

Dziś 42. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II

Dziś obchodzimy kolejną rocznicę wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. Nasz rodak do posługi w Stolicy Piotrowej przybrał imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni.

Był najwięcej pielgrzymującym Ojcem Świętym w historii. Bez wątpienia był papieżem przełomów. Człowiekiem wiary, pokoju i dialogu, myślicielem, poetą, a także niestrudzonym pielgrzymem i miłośnikiem gór.

Postać świętego Jana Pawła II wpisała się również w historię naszego regionu. Podczas trzeciej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II w dniach 9 i 10 czerwca 1987 roku przebywał w Tarnowie. Wokół ołtarza wzniesionego na fundamentach budowanego kościoła na Falkandach zgromadziło się około 2 miliona wiernych. Ojciec święty odprawił wówczas mszę świętą, w czasie której beatyfikował Karolinę Kózkównę.

14 listopada 1971 roku jako kardynał Karol Wojtyła odwiedził Parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. W tutejszym kościele dokonał poświęcenia epitafiów ku czci majora Henryka Sucharskiego i księdza Piotra Halaka. Kardynał Karol Wojtyła przemawiając podczas uroczystości podkreślił ogromny wpływ Kościoła, którego nauka i zasady etyczne leżą u podstaw bohaterstwa wielu synów naszego narodu. Wezwał również młode pokolenie do wzorowania się na wszelkich przykładach majora Sucharskiego i księdza Halaka. Od 2002 roku przy gręboszowskim kościele stoi pomnik Jana Pawła II, który upamiętnia jego wizytę.

W wielu kościołach na Powiślu Dąbrowskim wierni mogą oddawać cześć relikwiom świętego Jana Pawła II. W regionie powstały również liczne pomniki Papieża Polaka.

W drodze okolicznościowej Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Województwo Małopolskie natomiast przygotowało specjalny serwis dedykowany postaci świętego Jana Pawła II i obchodom 100. rocznicy jego urodzin. Znajduje się on pod adresem https://www.malopolska.pl/100-rocznica-urodzin-jana-pawla-ii i zwiera informacje o dedykowanych wydarzeniach organizowanych przez małopolskie instytucje kultury, w których można wziąć udział online.

Zachęcamy do posłuchania hymnu obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II: „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

Dziś obchodzimy kolejną rocznicę wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. Nasz rodak do posługi w Stolicy Piotrowej przybrał imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni. Był najwięcej pielgrzymującym Ojcem Świętym w historii. Bez wątpienia był papieżem przełomów. Człowiekiem wiary, pokoju i dialogu, myślicielem, poetą, a także niestrudzonym pielgrzymem i miłośnikiem gór. Postać świętego Jana Pawła II wpisała się również w historię naszego regionu. Podczas trzeciej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II w dniach 9 i 10 czerwca 1987 roku przebywał w Tarnowie. Wokół ołtarza wzniesionego na fundamentach budowanego kościoła na Falkandach zgromadziło się około 2 miliona wiernych. Ojciec święty odprawił wówczas mszę świętą, w czasie której beatyfikował Karolinę Kózkównę. 14 listopada 1971 roku jako kardynał Karol Wojtyła odwiedził Parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. W tutejszym kościele dokonał poświęcenia epitafiów ku czci majora Henryka Sucharskiego i księdza Piotra Halaka. Kardynał Karol Wojtyła przemawiając podczas uroczystości podkreślił ogromny wpływ Kościoła, którego nauka i zasady etyczne leżą u podstaw bohaterstwa wielu synów naszego narodu. Wezwał również młode pokolenie do wzorowania się na wszelkich przykładach majora Sucharskiego i księdza Halaka. Od 2002 roku przy gręboszowskim kościele stoi pomnik Jana Pawła II, który upamiętnia jego wizytę. W wielu kościołach na Powiślu Dąbrowskim wierni mogą oddawać cześć relikwiom świętego Jana Pawła II. W regionie powstały również liczne pomniki Papieża Polaka. W drodze okolicznościowej Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Województwo Małopolskie natomiast przygotowało specjalny serwis dedykowany postaci świętego Jana Pawła II i obchodom 100. rocznicy jego urodzin. Znajduje się on pod adresem https://www.malopolska.pl/100-rocznica-urodzin-jana-pawla-ii i zwiera informacje o dedykowanych wydarzeniach organizowanych przez małopolskie instytucje kultury, w których można wziąć udział online. Zachęcamy do posłuchania hymnu obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II: „Nie zastąpi Ciebie nikt”.