Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś 97. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dziś 97. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dziś 97. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku nie było łatwe. Dlatego Narodowe Święto Niepodległości powinno być ważne dla każdego Polaka. 123 lata zaboru ze strony Rosji, Prus i Austrii nie zakończyły się wymazaniem nas z mapy Europy. Polska się odrodziła. Warto zatem wiedzieć co właściwie świętujemy i dlaczego akurat dzisiaj.

Dlaczego Narodowe Święto Niepodległości świętujemy akurat 11 listopada? Jak to w przypadku wydarzeń historycznych bywa trudno wskazać jednoznacznie dzień, w którym Polska stała się niepodległa. 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski objął władzę wojskową z rąk Rady Regencyjnej w Warszawie. To uznawane jest jako symboliczny początek wolnej Polski. Choć z pewnością proces odzyskiwania niepodległości trwał znacznie dłużej.

Święto Niepodległości zostało ustanowione w ostatnich latach II RP (1918-1945). Obchody przywrócono w 1989 roku. Do 1937 roku Polska Partia Socjalistyczna świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.

Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 świętowanie było niemożliwe. W 1945 roku władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

Narodowe Święto Niepodległości było świętem zapomnianym w powojennej, komunistycznej Polsce. Staliśmy się lennikiem Związku Radzieckiego, a za obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości groziły sankcje - represje SB, pobicie przez ZOMO, więzienie. Władza organizowała własne obchody podkreślające nasze oddanie ZSSR...

Dopiero w III Rzeczpospolitej Narodowe Święto Niepodległości znów odzyskało dawne znaczenie. Polska na nowo odrodziła się w 1989 roku, formalnie poprzez uchwalenie przez Sejm kontraktowy przywrócenia przedwojennej nazwy kraju - Rzeczpospolita Polska. Ustanowiono też nowe godło.

źródło: www.se.pl/www.technologie.gazeta.pl

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku nie było łatwe. Dlatego Narodowe Święto Niepodległości powinno być ważne dla każdego Polaka. 123 lata zaboru ze strony Rosji, Prus i Austrii nie zakończyły się wymazaniem nas z mapy Europy. Polska się odrodziła. Warto zatem wiedzieć co właściwie świętujemy i dlaczego akurat dzisiaj. Dlaczego Narodowe Święto Niepodległości świętujemy akurat 11 listopada? Jak to w przypadku wydarzeń historycznych bywa trudno wskazać jednoznacznie dzień, w którym Polska stała się niepodległa. 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski objął władzę wojskową z rąk Rady Regencyjnej w Warszawie. To uznawane jest jako symboliczny początek wolnej Polski. Choć z pewnością proces odzyskiwania niepodległości trwał znacznie dłużej. Święto Niepodległości zostało ustanowione w ostatnich latach II RP (1918-1945). Obchody przywrócono w 1989 roku. Do 1937 roku Polska Partia Socjalistyczna świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 świętowanie było niemożliwe. W 1945 roku władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości było świętem zapomnianym w powojennej, komunistycznej Polsce. Staliśmy się lennikiem Związku Radzieckiego, a za obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości groziły sankcje - represje SB, pobicie przez ZOMO, więzienie. Władza organizowała własne obchody podkreślające nasze oddanie ZSSR... Dopiero w III Rzeczpospolitej Narodowe Święto Niepodległości znów odzyskało dawne znaczenie. Polska na nowo odrodziła się w 1989 roku, formalnie poprzez uchwalenie przez Sejm kontraktowy przywrócenia przedwojennej nazwy kraju - Rzeczpospolita Polska. Ustanowiono też nowe godło. źródło: www.se.pl/www.technologie.gazeta.pl