Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś Dzień Matki

Dziś Dzień Matki

Dziś Dzień Matki

Przypadający dziś Dzień Matki to wyjątkowe święto obchodzone corocznie 26 maja. W tym szczególnym dniu powinniśmy okazać naszym Mamom wyrazy miłości, szacunku i podziękować za dar życia w szczególny sposób.

Dzień Matki to święto z długą tradycją sięgającą czasów starożytnych. Bogini Reia – Matka Natura była dla Greków uznawana za pramatkę, natomiast Rzymianie mieli swoja matkę wszechświata, a przede wszystkim matkę bogów boginię Kybele i na jej cześć obchodzili trzydniowe święto od 15 do 18 maja.

W średniowieczu w naszym kraju narodził się kult maryjny, po którym Matka Boska zdobyła w Kościele szczególne miejsce i została uznana Królową Polski.

Kult Matki Polki w XIX i XX wieku wynikał ze specjalnej roli kobiet, których specjalnym zadaniem było utrzymanie domu i wychowanie dzieci w duchu patriotycznym.

W Polsce ten dzień jako świąteczny pojawił się bardzo późno. W Anglii i Szkocji świętowano już od około 1600 roku, natomiast w naszym kraju pierwszy raz święto było obchodzone 26 maja 1923 roku w Krakowie.

Trzeba pamiętać, iż pomimo braku oficjalnej daty obchodów matka była w Polsce zawsze otaczana wielkim szacunkiem.

 

Drogie Mamy!
W tym wyjątkowym dniu
składamy Wam najserdeczniejsze życzenia:
zdrowia, pomyślności
oraz wielu chwil przepełnionych optymizmem i radością.

Pragniemy przekazać wyrazy wdzięczności i szacunku
za Waszą matczyną miłość, dobroć,
cierpliwość i opiekę oraz za wszystko co zawdzięczają Wam dzieci.

Życzymy Wam jak najmniej trosk każdego dnia, dużo uśmiechu
i wiele wdzięczności swoich dzieci.

Krzysztof Bryk
Wicestarosta Dąbrowski

Marta Chrabąszcz
Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego

Lesław Wieczorek
Starosta Dąbrowski
Przypadający dziś Dzień Matki to wyjątkowe święto obchodzone corocznie 26 maja. W tym szczególnym dniu powinniśmy okazać naszym Mamom wyrazy miłości, szacunku i podziękować za dar życia w szczególny sposób. Dzień Matki to święto z długą tradycją sięgającą czasów starożytnych. Bogini Reia – Matka Natura była dla Greków uznawana za pramatkę, natomiast Rzymianie mieli swoja matkę wszechświata, a przede wszystkim matkę bogów boginię Kybele i na jej cześć obchodzili trzydniowe święto od 15 do 18 maja. W średniowieczu w naszym kraju narodził się kult maryjny, po którym Matka Boska zdobyła w Kościele szczególne miejsce i została uznana Królową Polski. Kult Matki Polki w XIX i XX wieku wynikał ze specjalnej roli kobiet, których specjalnym zadaniem było utrzymanie domu i wychowanie dzieci w duchu patriotycznym. W Polsce ten dzień jako świąteczny pojawił się bardzo późno. W Anglii i Szkocji świętowano już od około 1600 roku, natomiast w naszym kraju pierwszy raz święto było obchodzone 26 maja 1923 roku w Krakowie. Trzeba pamiętać, iż pomimo braku oficjalnej daty obchodów matka była w Polsce zawsze otaczana wielkim szacunkiem.   Drogie Mamy! W tym wyjątkowym dniu składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, pomyślności oraz wielu chwil przepełnionych optymizmem i radością. Pragniemy przekazać wyrazy wdzięczności i szacunku za Waszą matczyną miłość, dobroć, cierpliwość i opiekę oraz za wszystko co zawdzięczają Wam dzieci. Życzymy Wam jak najmniej trosk każdego dnia, dużo uśmiechu i wiele wdzięczności swoich dzieci. Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski Marta ChrabąszczPrzewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Lesław WieczorekStarosta Dąbrowski