Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś „Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”

Dziś „Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”

Dziś „Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”

Obchodzony w dniu dzisiejszym „Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" to duże międzynarodowe wydarzenie, podczas którego spotykają się Prezydenci Węgier i Polski oraz delegacje miast i stowarzyszeń z obu krajów. Święto to stało jest ważnym symbolem polsko-węgierskiego braterstwa i współpracy.

„Polak, Węgier, dwa bratanki..." (węg. Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) to historyczne przysłowie mówiące o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego. O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Przyjaźń polsko-węgierska jest oparta na wspólnym systemie wartości, a także umiłowaniu wolności swojej i innych.

W tym roku uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się w Katowicach. Z okazji obchodów zaplanowano odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora. Uroczystego odsłonięcia pomnika przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym dokonają prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezydent Węgier János Áder.

Organizatorem międzypaństwowego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w 2015 roku jest Urząd Miasta Katowice.

Dzień ten jest również ważny dla powiatu dąbrowskiego, który w 2000 r. nawiązał współpracę z XVIII Dzielnicą Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre. Współpraca międzynarodowa z zaprzyjaźnionym samorządem realizowana jest poprzez umowy partnerskie, wymianę młodzieży szkolnej, udział w programach kulturalnych, pielęgnowanie regionalnych tradycji, wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania, urbanistyki oraz rozwoju kontaktów turystycznych.

Corocznie delegacja samorządu powiatowego uczestniczy w wielu świętach i imprezach kulturalnych w Budapeszcie. Corocznie bierze udział obchodach rocznicy Wiosny Ludów 1848 – 1849 na Węgrzech, gdzie wspólnie z innymi delegacjami, składa wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą walkę o niepodległość.

W ramach współpracy międzynarodowej w 2003 r. samorząd powiatu dąbrowskiego ufundował tablicę pamiątkową gen. Józefa Bema w Budapeszcie.

Nasi „Bratankowie" odpowiadając na zaproszenia samorządu powiatu dąbrowskiego również uczestniczą w naszych świętach narodowych i imprezach kulturalnych.

Obchodzony w dniu dzisiejszym „Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" to duże międzynarodowe wydarzenie, podczas którego spotykają się Prezydenci Węgier i Polski oraz delegacje miast i stowarzyszeń z obu krajów. Święto to stało jest ważnym symbolem polsko-węgierskiego braterstwa i współpracy. „Polak, Węgier, dwa bratanki..." (węg. Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) to historyczne przysłowie mówiące o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego. O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Przyjaźń polsko-węgierska jest oparta na wspólnym systemie wartości, a także umiłowaniu wolności swojej i innych. W tym roku uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się w Katowicach. Z okazji obchodów zaplanowano odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora. Uroczystego odsłonięcia pomnika przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym dokonają prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezydent Węgier János Áder. Organizatorem międzypaństwowego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w 2015 roku jest Urząd Miasta Katowice. Dzień ten jest również ważny dla powiatu dąbrowskiego, który w 2000 r. nawiązał współpracę z XVIII Dzielnicą Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre. Współpraca międzynarodowa z zaprzyjaźnionym samorządem realizowana jest poprzez umowy partnerskie, wymianę młodzieży szkolnej, udział w programach kulturalnych, pielęgnowanie regionalnych tradycji, wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania, urbanistyki oraz rozwoju kontaktów turystycznych. Corocznie delegacja samorządu powiatowego uczestniczy w wielu świętach i imprezach kulturalnych w Budapeszcie. Corocznie bierze udział obchodach rocznicy Wiosny Ludów 1848 – 1849 na Węgrzech, gdzie wspólnie z innymi delegacjami, składa wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą walkę o niepodległość. W ramach współpracy międzynarodowej w 2003 r. samorząd powiatu dąbrowskiego ufundował tablicę pamiątkową gen. Józefa Bema w Budapeszcie. Nasi „Bratankowie" odpowiadając na zaproszenia samorządu powiatu dąbrowskiego również uczestniczą w naszych świętach narodowych i imprezach kulturalnych.