Dziś „Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”
Obchodzony w dniu dzisiejszym „Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" to duże międzynarodowe wydarzenie, podczas którego spotykają się Prezydenci Węgier i Polski oraz delegacje miast i stowarzyszeń z obu krajów. Święto to stało jest ważnym symbolem polsko-węgierskiego braterstwa i współpracy.
„Polak, Węgier, dwa bratanki..." (węg. Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) to historyczne przysłowie mówiące o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego. O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Przyjaźń polsko-węgierska jest oparta na wspólnym systemie wartości, a także umiłowaniu wolności swojej i innych.
W tym roku uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się w Katowicach. Z okazji obchodów zaplanowano odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora. Uroczystego odsłonięcia pomnika przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym dokonają prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezydent Węgier János Áder.
Organizatorem międzypaństwowego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w 2015 roku jest Urząd Miasta Katowice.
Dzień ten jest również ważny dla powiatu dąbrowskiego, który w 2000 r. nawiązał współpracę z XVIII Dzielnicą Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre. Współpraca międzynarodowa z zaprzyjaźnionym samorządem realizowana jest poprzez umowy partnerskie, wymianę młodzieży szkolnej, udział w programach kulturalnych, pielęgnowanie regionalnych tradycji, wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania, urbanistyki oraz rozwoju kontaktów turystycznych.
Corocznie delegacja samorządu powiatowego uczestniczy w wielu świętach i imprezach kulturalnych w Budapeszcie. Corocznie bierze udział obchodach rocznicy Wiosny Ludów 1848 – 1849 na Węgrzech, gdzie wspólnie z innymi delegacjami, składa wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą walkę o niepodległość.
W ramach współpracy międzynarodowej w 2003 r. samorząd powiatu dąbrowskiego ufundował tablicę pamiątkową gen. Józefa Bema w Budapeszcie.
Nasi „Bratankowie" odpowiadając na zaproszenia samorządu powiatu dąbrowskiego również uczestniczą w naszych świętach narodowych i imprezach kulturalnych.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5