Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka

4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. To święto strażaków i straży pożarnej, chociaż oficjalnie ustanowione 20 lat temu, od setek lat obchodzone jest w Polsce w dniu imienin ich patrona świętego Floriana. Święty ten stał się orędownikiem wszystkich strażaków, po tym jak w 1528 roku wybuchł pożar na krakowskim Kleparzu i ogień zajął wtedy wszystkie okoliczne zabudowania. Ocalał wtedy kościół, w którym znajdowały się relikwie świętego Floriana.

Dzisiejszy dzień jest okazją do wyrażenia ogromnej wdzięczności strażakom zawodowym oraz druhom ochotnikom z terenu powiatu dąbrowskiego za ich poświęcenie i dbanie o nasze bezpieczeństwo bez względu na porę dnia i nocy. Na każde zawycie syreny są gotowi nieść pomoc potrzebującym narażając niejednokrotnie swoje zdrowie, a nawet życie.

Brać strażacka Powiśla Dąbrowskiego bierze udział w uroczystościach kościelnych, strażackich, gminnych, powiatowych i państwowych. Druhowie pełnią tradycyjne Warty Honorowe w kościołach przy Grobach Pańskich i uczestniczą w procesjach Bożego Ciała. W naszym powiecie powstała Kompania Honorowa Strażaków Powiatu Dąbrowskiego, którą tworzą druhowie OSP i strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pielęgnują również kult swojego patrona Świętego Floriana, którego ołtarze, figury i obrazy, można spotkać w regionie. Działają również Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i Dziecięce Drużyny Pożarnicze.

W tym szczególnym dniu,
w imieniu Samorządu Powiatu Dąbrowskiego,
Strażakom Zawodowym z Komendy Powiatowej
Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej
oraz Druhnom i Druhom Ochotniczych Straży Pożarnych
z terenu powiatu dąbrowskiego
składamy serdeczne życzenia.

Dziękujemy za Waszą wzorową postawę w pełnieniu służby
i poświęcenie na rzecz ochrony życia i mienia
mieszkańców Powiśla,
pielęgnowanie strażackich tradycji
oraz uczestnictwo we wszystkich
ważnych dla naszej społeczności lokalnej
uroczystościach patriotycznych i wszelkich inicjatywach.

Niech trud, który podejmujecie będzie zawsze
źródłem osobistej satysfakcji
i uznania, a Wasz patron Święty Florian,
pomaga w służbie i strzeże podczas
wypełnienia strażackiej powinności.

Krzysztof Bryk
Wicestarosta Dąbrowski

Marta Chrabąszcz
Przewodnicząca Rady
Powiatu Dąbrowskiego
Lesław Wieczorek
Starosta Dąbrowski

 

4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. To święto strażaków i straży pożarnej, chociaż oficjalnie ustanowione 20 lat temu, od setek lat obchodzone jest w Polsce w dniu imienin ich patrona świętego Floriana. Święty ten stał się orędownikiem wszystkich strażaków, po tym jak w 1528 roku wybuchł pożar na krakowskim Kleparzu i ogień zajął wtedy wszystkie okoliczne zabudowania. Ocalał wtedy kościół, w którym znajdowały się relikwie świętego Floriana. Dzisiejszy dzień jest okazją do wyrażenia ogromnej wdzięczności strażakom zawodowym oraz druhom ochotnikom z terenu powiatu dąbrowskiego za ich poświęcenie i dbanie o nasze bezpieczeństwo bez względu na porę dnia i nocy. Na każde zawycie syreny są gotowi nieść pomoc potrzebującym narażając niejednokrotnie swoje zdrowie, a nawet życie. Brać strażacka Powiśla Dąbrowskiego bierze udział w uroczystościach kościelnych, strażackich, gminnych, powiatowych i państwowych. Druhowie pełnią tradycyjne Warty Honorowe w kościołach przy Grobach Pańskich i uczestniczą w procesjach Bożego Ciała. W naszym powiecie powstała Kompania Honorowa Strażaków Powiatu Dąbrowskiego, którą tworzą druhowie OSP i strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pielęgnują również kult swojego patrona Świętego Floriana, którego ołtarze, figury i obrazy, można spotkać w regionie. Działają również Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i Dziecięce Drużyny Pożarnicze. W tym szczególnym dniu, w imieniu Samorządu Powiatu Dąbrowskiego,Strażakom Zawodowym z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Druhnom i Druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu dąbrowskiegoskładamy serdeczne życzenia. Dziękujemy za Waszą wzorową postawę w pełnieniu służby i poświęcenie na rzecz ochrony życia i mienia mieszkańców Powiśla, pielęgnowanie strażackich tradycji oraz uczestnictwo we wszystkich ważnych dla naszej społeczności lokalnej uroczystościach patriotycznych i wszelkich inicjatywach. Niech trud, który podejmujecie będzie zawsze źródłem osobistej satysfakcji i uznania, a Wasz patron Święty Florian, pomaga w służbie i strzeże podczas wypełnienia strażackiej powinności. Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski Marta ChrabąszczPrzewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Lesław WieczorekStarosta Dąbrowski