Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś mija 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dziś mija 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dziś mija 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku  nad ranem wojska III Rzeszy rozpoczęły zbrojną inwazję na Polskę, co dało początek największemu w historii konfliktowi zbrojnemu na świecie – II wojny światowej.

Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein o godz. 4:48 otworzył na Westerplatte ogień. Dowódcą załogi polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, liczącej łącznie 182 osoby, był urodzony w Gręboszowie mjr Henryk Sucharski, a jego zastępcą kpt. Franciszek Dąbrowski.

Łącznie w walkach o Westerplatte wzięło udział co najmniej 650-700 żołnierzy niemieckich  (nie licząc załóg okrętów i artylerzystów).  7 września, o godz. 10.15, po 7-dniowej walce załoga Westerplatte skapitulowała.

Niemcy w akcie szacunku dla trudnego przeciwnika pozwolili majorowi Sucharskiemu zatrzymać w niewoli szablę. Była to szabla kawaleryjska wz. 21.

3 września 1939 roku Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Rzeszy Niemieckiej, ale nie podjęły rzeczywistych działań wojennych. Polscy żołnierze nie zwlekając, sami zaczęli odpierać atak wroga.

Tragiczny los Polski został przypieczętowany 17 września 1939 roku, kiedy od wschodu inwazję na Polskę rozpoczął Związek Sowiecki. Atak Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego był następstwem podpisania w dniu 23 sierpnia 1939 r. przez oba totalitarne państwa Paktu Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół w efekcie podzielił Europę Środkową na tzw. strefy wpływów.

Działania wojenne ogarnęły niemal całą Europę, wschodnią i południowo – wschodnią Azję, Afrykę północną, część Bliskiego Wschodu i oceany, a także epizodycznie Amerykę Północną, a nawet Arktykę. Poza większością państw europejskich i ich koloniami w wojnie brały udział także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Według różnych szacunków wojna pochłonęła od 50 do 78 milionów istnień. Ten największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii, trwający 6 lat,  zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, z wejściem w życie 8 maja 1945, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej

www.wielkahistoria.pl, niepodlegla.gov.pl; http://www.1939.pl/bitwy/niemcy/obrona-westerplatte/index.html

1 września 1939 roku  nad ranem wojska III Rzeszy rozpoczęły zbrojną inwazję na Polskę, co dało początek największemu w historii konfliktowi zbrojnemu na świecie – II wojny światowej. Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein o godz. 4:48 otworzył na Westerplatte ogień. Dowódcą załogi polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, liczącej łącznie 182 osoby, był urodzony w Gręboszowie mjr Henryk Sucharski, a jego zastępcą kpt. Franciszek Dąbrowski. Łącznie w walkach o Westerplatte wzięło udział co najmniej 650-700 żołnierzy niemieckich  (nie licząc załóg okrętów i artylerzystów).  7 września, o godz. 10.15, po 7-dniowej walce załoga Westerplatte skapitulowała. Niemcy w akcie szacunku dla trudnego przeciwnika pozwolili majorowi Sucharskiemu zatrzymać w niewoli szablę. Była to szabla kawaleryjska wz. 21. 3 września 1939 roku Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Rzeszy Niemieckiej, ale nie podjęły rzeczywistych działań wojennych. Polscy żołnierze nie zwlekając, sami zaczęli odpierać atak wroga. Tragiczny los Polski został przypieczętowany 17 września 1939 roku, kiedy od wschodu inwazję na Polskę rozpoczął Związek Sowiecki. Atak Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego był następstwem podpisania w dniu 23 sierpnia 1939 r. przez oba totalitarne państwa Paktu Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół w efekcie podzielił Europę Środkową na tzw. strefy wpływów. Działania wojenne ogarnęły niemal całą Europę, wschodnią i południowo – wschodnią Azję, Afrykę północną, część Bliskiego Wschodu i oceany, a także epizodycznie Amerykę Północną, a nawet Arktykę. Poza większością państw europejskich i ich koloniami w wojnie brały udział także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Według różnych szacunków wojna pochłonęła od 50 do 78 milionów istnień. Ten największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii, trwający 6 lat,  zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, z wejściem w życie 8 maja 1945, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej www.wielkahistoria.pl, niepodlegla.gov.pl; http://www.1939.pl/bitwy/niemcy/obrona-westerplatte/index.html