Dziś obchodzimy Dzień bez śmiecenia
Dzień bez Śmiecenia to idea, która powstała kilkanaście lat temu i wypracowana została w drodze porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Hasło tegorocznego Dnia bez śmiecenia to – #WłączSięDoGry.
Każdego dnia wytwarzamy tony śmieci – w domu, w pracy, w szkole, na urlopie. Jemy i pijemy – dlatego też pojawiają się puste butelki, słoiki oraz kartonowe pudełka. Tylko w tym roku i tylko w naszym kraju prognozuje się pojawienie około 4 000 tys. ton odpadów opakowaniowych!
W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest już po raz czternasty. 11 maja 2007 roku w naszym kraju rozpoczął funkcjonowanie system gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakiet ustaw regulujących m. in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminach, odpady komunalne są zbierane w sposób selektywny i należy gromadzić je w następujący sposób:
1) do worków i pojemników oznaczonych kolorem:
a/ zielonym – szkło białe i kolorowe,
b/ żółtym – metal, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i tekstylia,
c/ niebieskim – papier i tektura,
d/ brązowym (pojemnik) i czarnym (worek) – odpady biodegradowalne.
2) do pojemników oznaczonych kolorem:
a) szarym – pozostałe odpady niesegregowane (tzw. balast)
Chronić środowisko można na wiele sposobów, ale najlepiej należy zacząć od siebie. Na zakupy starajmy zabierać własne torby czy siatki. Kupujmy produkty, które są w opakowaniach i podlegają całkowitemu recyklingowi. Jadąc samochodem nie wyrzucajmy śmieci przez okno. Bezdyskusyjne jest to, że wytwarzanie śmieci jest nieuniknione. Jednak starajmy się je wyrzucać do odpowiednio do tego przygotowanych kubłów, pojemników i koszy. Ważnym elementem jest segregacja śmieci. Tymi najprostszymi czynnościami możemy zapanować nad ciągle rosnącą górą odpadów i tym samym zwiększyć szanse czystszego środowiska dla tych, którym przyjdzie w przyszłości zamieszkać naszą planetę.
W naszym kraju obchodom święta patronuje jedyna w Polsce Organizacja Odzysku Opakowań REKOPOL S. A. Jest to rzesza przedsiębiorców, którym los ziemi nie jest obojętny i starają się wprowadzać na nasz rynek produkty w opakowaniach nadających się do ponownego wykorzystania.
Z okazji Dnia bez śmiecenia prowadzone są różnego rodzaju kampanie. Jak co roku w akcję angażowali się przedsiębiorcy, firmy komunalne, samorządy oraz osoby prywatne. W tym roku z uwagi na pandemię są to działania bardzo okrojone. Wiele akcji promujących uświadamianie Polaków przeniosło się do sieci. Nie drukujemy ulotek oraz plakatów jak to było w zwyczaju, ale wysyłamy kartkę w formie elektronicznej do znajomych. Taką kartkę można pobrać ze strony http://dzienbezsmiecenia.pl.
Na tej stronie możemy również uzyskać wiele ciekawych informacji ekologicznych lub wziąć udział w teleturnieju.
Pamiętaj! Nie śmiecąc chronisz środowisko i szanujesz naszą wspólną przestrzeń życiową – pamiętaj o tym przez cały rok!
Źródło: www.naszesmieci.pl, www.gov.pl
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5