Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś Wigilia Bożego Narodzenia

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia

Wieczorem zasiądziemy do uroczystej i wyjątkowej wieczerzy, aby świętować urodziny Jezusa, naszego Zbawiciela. Zgodnie z tradycją, wraz z pierwszą gwiazdą na niebie, rozpocznie się ona wspólną modlitwą, odczytaniem fragmentu Ewangelii według świętego Łukasza i dzieleniem się opłatkiem.

Dzieląc się opłatkiem składamy naszym bliskim życzenia, przebaczamy również wszelkie winy. Opłatek to symbol chleba. Symbolizuje on pojednanie i braterstwo między ludźmi.

Tradycyjnie pod stołem nakrytym białym obrusem powinno znaleźć się sianko. Zapalona świeca symbolizuje Chrystusa. Na stole powinno znaleźć się 12 dań. Nie powinno również zabraknąć wolnego miejsca przy stole dla niezapowiedzianego gościa.

Podczas wigilii nie powinno zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd, a o północy uczestnictwa w Pasterce.

W tym roku z uwagi na pandemię wirusa Rząd wprowadził restrykcje na czas świąt. Na wigilię będziemy mogli zaprosić maksymalnie 5 osób. Przepis ten nie dotyczy domowników.

Wieczorem zasiądziemy do uroczystej i wyjątkowej wieczerzy, aby świętować urodziny Jezusa, naszego Zbawiciela. Zgodnie z tradycją, wraz z pierwszą gwiazdą na niebie, rozpocznie się ona wspólną modlitwą, odczytaniem fragmentu Ewangelii według świętego Łukasza i dzieleniem się opłatkiem. Dzieląc się opłatkiem składamy naszym bliskim życzenia, przebaczamy również wszelkie winy. Opłatek to symbol chleba. Symbolizuje on pojednanie i braterstwo między ludźmi. Tradycyjnie pod stołem nakrytym białym obrusem powinno znaleźć się sianko. Zapalona świeca symbolizuje Chrystusa. Na stole powinno znaleźć się 12 dań. Nie powinno również zabraknąć wolnego miejsca przy stole dla niezapowiedzianego gościa. Podczas wigilii nie powinno zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd, a o północy uczestnictwa w Pasterce. W tym roku z uwagi na pandemię wirusa Rząd wprowadził restrykcje na czas świąt. Na wigilię będziemy mogli zaprosić maksymalnie 5 osób. Przepis ten nie dotyczy domowników.