Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Działania ekologiczne w Smęgorzowie

Działania ekologiczne w Smęgorzowie

Działania ekologiczne w Smęgorzowie

Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów zorganizowało wraz ze Szkołą Podstawową w Smęgorzowie szereg ekologicznych działań w ramach projektu „Zakorzenione dla pokoleń".  Do współpracy zaproszone zostało Nadleśnictwo w Dąbrowie Tarnowskiej, z którym ich miejscowość bardzo efektywnie współpracuje. W ramach realizacji przedsięwzięcia odbyła się pogadanka dla uczniów na temat prozdrowotnych walorów naturalnych lasów. Poprowadziła ją nauczycielka przyrody. Zajęcia odbyły się na dziedzińcu szkoły w drewnianej altance.

Główny nacisk został położony na przestrzeganie zasad właściwego zachowania w lesie, szacunek do pracy leśnika, odpowiedzialność za swoje działania na rzecz środowiska, zasady zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z napotkanymi leśnymi zwierzętami.

Poruszona też została potrzeba chronienia przyrody lasów, korzystanie z dóbr, które daje las bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii.

Członkinie stowarzyszenia przygotowały degustację pysznego ciasta drożdżowego z miodem leśnym, znanej już zupy grzybowej, przetworów z owoców leśnych i marynowanych grzybków.

W holu szkoły znalazły się leśne dekoracje. Dzieci spotkały się z lokalnym pszczelarzem, który opowiedział im o zdrowotnym działaniu miodu leśnego i roli leśnych pszczół w przyrodzie. Tu oczywiście obowiązkowa degustacja miodu leśnego. Pozwoliło to na wielozmysłowe poznawanie środowiska przyrodniczego.

Kolejnym punktem był konkurs plastyczny dla najmłodszych na najsympatyczniejszą leśną pszczółkę. Poprowadziła go nauczycielka plastyki, a zarazem członkini Stowarzyszenia Kobiet Wsi Smęgorzów.

Przed szkołą posadzono też rośliny miododajne (kocimiętka) i zielone drzewa( świerki), co przyczyniło się do kształtowania u najmłodszych mieszkańców postawy proekologicznej i wrażliwości na naturalne piękno i zasobność lasów.

źródło: Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie

Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów zorganizowało wraz ze Szkołą Podstawową w Smęgorzowie szereg ekologicznych działań w ramach projektu „Zakorzenione dla pokoleń".  Do współpracy zaproszone zostało Nadleśnictwo w Dąbrowie Tarnowskiej, z którym ich miejscowość bardzo efektywnie współpracuje. W ramach realizacji przedsięwzięcia odbyła się pogadanka dla uczniów na temat prozdrowotnych walorów naturalnych lasów. Poprowadziła ją nauczycielka przyrody. Zajęcia odbyły się na dziedzińcu szkoły w drewnianej altance. Główny nacisk został położony na przestrzeganie zasad właściwego zachowania w lesie, szacunek do pracy leśnika, odpowiedzialność za swoje działania na rzecz środowiska, zasady zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z napotkanymi leśnymi zwierzętami. Poruszona też została potrzeba chronienia przyrody lasów, korzystanie z dóbr, które daje las bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Członkinie stowarzyszenia przygotowały degustację pysznego ciasta drożdżowego z miodem leśnym, znanej już zupy grzybowej, przetworów z owoców leśnych i marynowanych grzybków. W holu szkoły znalazły się leśne dekoracje. Dzieci spotkały się z lokalnym pszczelarzem, który opowiedział im o zdrowotnym działaniu miodu leśnego i roli leśnych pszczół w przyrodzie. Tu oczywiście obowiązkowa degustacja miodu leśnego. Pozwoliło to na wielozmysłowe poznawanie środowiska przyrodniczego. Kolejnym punktem był konkurs plastyczny dla najmłodszych na najsympatyczniejszą leśną pszczółkę. Poprowadziła go nauczycielka plastyki, a zarazem członkini Stowarzyszenia Kobiet Wsi Smęgorzów. Przed szkołą posadzono też rośliny miododajne (kocimiętka) i zielone drzewa( świerki), co przyczyniło się do kształtowania u najmłodszych mieszkańców postawy proekologicznej i wrażliwości na naturalne piękno i zasobność lasów. fot. Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie źródło: Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie