Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – świętowano w NORW w Kupeninie

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – świętowano w NORW w Kupeninie

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – świętowano w NORW w Kupeninie

Każdego roku 5 maja obchodzony jest w całej Europie jako Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jakakolwiek niepełnosprawność jest wpisana w ludzkie życie, dlatego należy akceptować inność umysłową i fizyczną. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. Konstytucja gwarantuje nam równość, dlatego inicjatywa obchodów tego dnia ma na celu zmianę postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym. W Polsce od 1 sierpnia 1997 roku obowiązuje, uchwałą Sejmu, Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Z okazji obchodów tego dnia, wychowankowie Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno -Wychowawczego w Kupieninie, mogli liczyć na szereg miłych atrakcji i niespodzianek.

Upośledzenie umysłowe obciążone jest największym wśród innych niepełnosprawności, niezrozumieniem i piętnem.
Osoby nim dotknięte najłatwiej są spychane na margines życia. Często pozbawione są dostępu do nauki, kontaktu z ludźmi a także poniżane.
Dlatego Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zaistniał po to by uzmysłowić wszystkim, że osoby upośledzone umysłowo są takimi samymi ludźmi, jak wszyscy pozostali. Tak samo jak my kochają, bawią się, płaczą czy cierpią. Może tylko gorzej chodzą, słabiej widzą, nie potrafią zdobywać wiedzy ale wiele rozumieją i czują.

W Niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Kupieninie obchody tego dnia rozpoczęto tańcami przeplatanymi konkursami i występami dzieci. Dużą atrakcją było grillowanie i wspólna zabawa na trampolinie wyzwalająca mnóstwo pozytywnych emocji. Uwieńczeniem święta wychowanków był wyjazd do kina Sokół w Dąbrowie Tarnowskiej na projekcję filmu „Zaczarowana", który dostarczył dzieciom kolejnych radosnych przeżyć.

Opracowanie: B.Berger

Każdego roku 5 maja obchodzony jest w całej Europie jako Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jakakolwiek niepełnosprawność jest wpisana w ludzkie życie, dlatego należy akceptować inność umysłową i fizyczną. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. Konstytucja gwarantuje nam równość, dlatego inicjatywa obchodów tego dnia ma na celu zmianę postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym. W Polsce od 1 sierpnia 1997 roku obowiązuje, uchwałą Sejmu, Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Z okazji obchodów tego dnia, wychowankowie Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno -Wychowawczego w Kupieninie, mogli liczyć na szereg miłych atrakcji i niespodzianek. Upośledzenie umysłowe obciążone jest największym wśród innych niepełnosprawności, niezrozumieniem i piętnem.Osoby nim dotknięte najłatwiej są spychane na margines życia. Często pozbawione są dostępu do nauki, kontaktu z ludźmi a także poniżane.Dlatego Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zaistniał po to by uzmysłowić wszystkim, że osoby upośledzone umysłowo są takimi samymi ludźmi, jak wszyscy pozostali. Tak samo jak my kochają, bawią się, płaczą czy cierpią. Może tylko gorzej chodzą, słabiej widzą, nie potrafią zdobywać wiedzy ale wiele rozumieją i czują. W Niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Kupieninie obchody tego dnia rozpoczęto tańcami przeplatanymi konkursami i występami dzieci. Dużą atrakcją było grillowanie i wspólna zabawa na trampolinie wyzwalająca mnóstwo pozytywnych emocji. Uwieńczeniem święta wychowanków był wyjazd do kina Sokół w Dąbrowie Tarnowskiej na projekcję filmu „Zaczarowana", który dostarczył dzieciom kolejnych radosnych przeżyć. Opracowanie: B.Berger