Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej

Dziś, 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Jest to święto państwowe uchwalone w 2020 roku. Datę corocznych obchodów wyznaczono w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych osiągnięć dla astronomii. Święto to ma być hołdem dla polskich uczonych, a zarazem stanowić impuls do tego, aby przyszłe pokolenia mogły wzorować się na wybitnych polskich badaczach i wzmacniać w naszym kraju zainteresowanie nauką.

Oprócz Mikołaja Kopernika w gronie najwybitniejszych rodzimych naukowców znaleźli się: Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochlarski, Stefan Banach. Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju.

Nauka stanowiła i stanowi bardzo ważną rolę w rozwoju intelektualnym, społecznym i gospodarczym. W czasie licznych wojen, rozbiorów, okupacji odegrała bardzo ważną rolę, dzięki niej mogły kształtować się kolejne pokolenia polskich elit, które już nieraz miały wpływ na bieg dziejów świata.

źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-nauki-polskiej-uznanie-dla-dokonan-naszych-naukowcow

Dziś, 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Jest to święto państwowe uchwalone w 2020 roku. Datę corocznych obchodów wyznaczono w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych osiągnięć dla astronomii. Święto to ma być hołdem dla polskich uczonych, a zarazem stanowić impuls do tego, aby przyszłe pokolenia mogły wzorować się na wybitnych polskich badaczach i wzmacniać w naszym kraju zainteresowanie nauką. Oprócz Mikołaja Kopernika w gronie najwybitniejszych rodzimych naukowców znaleźli się: Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochlarski, Stefan Banach. Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju. Nauka stanowiła i stanowi bardzo ważną rolę w rozwoju intelektualnym, społecznym i gospodarczym. W czasie licznych wojen, rozbiorów, okupacji odegrała bardzo ważną rolę, dzięki niej mogły kształtować się kolejne pokolenia polskich elit, które już nieraz miały wpływ na bieg dziejów świata. źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-nauki-polskiej-uznanie-dla-dokonan-naszych-naukowcow