Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2019

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2019

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2019

W dniach 21-24 marca 2019 roku w Kielcach odbyły się uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej.

To najważniejsze wydarzenie w relacjach obu narodów, odbywające się co roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech. W tym roku świętowanie odbyło się w Polsce, w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wzięli w nim udział prezydenci Polski i Węgier – Andrzej Duda i János Áder.

Głównym punktem tegorocznych obchodów była Gala Przyjaźni w Kieleckim Centrum Kultury. Uczestniczyli w niej starosta Lesław Wieczorek oraz wicestarosta Krzysztof Bryk, reprezentujący samorząd Powiatu Dąbrowskiego, który od blisko 20 lat prowadzi współpracę międzynarodową z XVIII Dzielnicą Budapesztu Pestszentlőrinc-Pestszentimre.

Przypadający na 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został przyjęty przez Parlament Węgierski oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku. "Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń" - czytamy w uchwale.

Dowodem przyjaźni i wielkiego szacunku podczas uroczystej gali było uhonorowanie prezydenta Republiki Węgier najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej - Orderem Orła Białego. Przekazano również flagę Dni Przyjaźni kolejnemu gospodarzowi.

Wydarzenie uświetnił spektakl pt. „Drewniany Książę”, który jest efektem polsko-węgierskiej współpracy artystycznej.

mags

W dniach 21-24 marca 2019 roku w Kielcach odbyły się uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. To najważniejsze wydarzenie w relacjach obu narodów, odbywające się co roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech. W tym roku świętowanie odbyło się w Polsce, w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wzięli w nim udział prezydenci Polski i Węgier – Andrzej Duda i János Áder. Głównym punktem tegorocznych obchodów była Gala Przyjaźni w Kieleckim Centrum Kultury. Uczestniczyli w niej starosta Lesław Wieczorek oraz wicestarosta Krzysztof Bryk, reprezentujący samorząd Powiatu Dąbrowskiego, który od blisko 20 lat prowadzi współpracę międzynarodową z XVIII Dzielnicą Budapesztu Pestszentlőrinc-Pestszentimre. Przypadający na 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został przyjęty przez Parlament Węgierski oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku. "Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń" - czytamy w uchwale. Dowodem przyjaźni i wielkiego szacunku podczas uroczystej gali było uhonorowanie prezydenta Republiki Węgier najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej - Orderem Orła Białego. Przekazano również flagę Dni Przyjaźni kolejnemu gospodarzowi. Wydarzenie uświetnił spektakl pt. „Drewniany Książę”, który jest efektem polsko-węgierskiej współpracy artystycznej. mags