Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dzień Samorządu Terytorialnego i Samorządowca

Dzień Samorządu Terytorialnego i Samorządowca

Dzień Samorządu Terytorialnego i Samorządowca

Dziś obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego i Samorządowca, który swoim początkiem sięga 27 maja 1990 roku, kiedy to odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory samorządowe. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił to święto 29 czerwca 2000 roku w uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Jak czytamy w uchwale - Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

W uchwale wskazano także jak istotna jest idea odbudowy na nowo w naszym kraju samorządności. 1 stycznia 1999 roku w Polsce został wprowadzony trójstopniowy podział administracyjny (terytorialny), który dzieli terytorium państwa na województwa, powiaty i gminy. Według Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 1 stycznia 2021 roku w Polsce mamy: 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, 2477 gmin–w tym 302 gminy miejskie, 652 gminy miejsko-wiejskie i 1523 gminy wiejskie.

Z okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego i Samorządowca władze samorządu Powiatu Dąbrowskiego składają życzenia i kierują słowa uznania dla wszystkich pracowników samorządowych.

 

 

Składamy podziękowania wszystkim wójtom, burmistrzom,
radnym gminnym i powiatowym, sołtysom, radnym sołeckim
oraz wszystkim pracownikom urzędów i instytucji samorządowych

za wspólną działalność na rzecz rozwoju samorządności lokalnej.

Życzymy dużo zadowolenia w związku z pełnionymi funkcjami społecznymi
oraz dziękujemy za za
angażowanie i pracę na rzecz gmin, powiatów i województw.


Niech kolejne lata Państwa pracy będą pełne zapału, motywacji
oraz obfitują w liczne
sukcesy i niosą dużo satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

Krzysztof Bryk
Wicestarosta Dąbrowski
Marta Chrabąszcz
Przewodnicząca Rady
Powiatu Dąbrowskiego
Lesław Wieczorek
Starosta Dąbrowski

 

Dziś obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego i Samorządowca, który swoim początkiem sięga 27 maja 1990 roku, kiedy to odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory samorządowe. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił to święto 29 czerwca 2000 roku w uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Jak czytamy w uchwale - Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego. W uchwale wskazano także jak istotna jest idea odbudowy na nowo w naszym kraju samorządności. 1 stycznia 1999 roku w Polsce został wprowadzony trójstopniowy podział administracyjny (terytorialny), który dzieli terytorium państwa na województwa, powiaty i gminy. Według Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 1 stycznia 2021 roku w Polsce mamy: 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, 2477 gmin–w tym 302 gminy miejskie, 652 gminy miejsko-wiejskie i 1523 gminy wiejskie. Z okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego i Samorządowca władze samorządu Powiatu Dąbrowskiego składają życzenia i kierują słowa uznania dla wszystkich pracowników samorządowych.     Składamy podziękowania wszystkim wójtom, burmistrzom, radnym gminnym i powiatowym, sołtysom, radnym sołeckim oraz wszystkim pracownikom urzędów i instytucji samorządowychza wspólną działalność na rzecz rozwoju samorządności lokalnej.Życzymy dużo zadowolenia w związku z pełnionymi funkcjami społecznymi oraz dziękujemy za zaangażowanie i pracę na rzecz gmin, powiatów i województw.Niech kolejne lata Państwa pracy będą pełne zapału, motywacji oraz obfitują w liczne sukcesy i niosą dużo satysfakcji z wykonywanej pracy.   Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski Marta Chrabąszcz Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski