Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Upamiętnia masakrę w świętokrzyskiej wsi Michniów dokonaną przez Niemców. Był to odwet za wspieranie przez mieszkańców ruchu oporu. W ciągu dwóch dni zamordowanych zostało ponad 200 osób, a wieś została spalona.

Nawiązując do tych tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat, Sejm RP 29 września 2017 r. ustanowił 12 lipca świętem państwowym. W październiku 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą to święto.

„Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty” – podała Kancelaria Prezydenta.

źródło: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/42280,Dzien-Walki-i-Meczenstwa-Wsi-Polskiej-nowe-swieto-panstwowe-obchodzone-12-lipca.html
12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Upamiętnia masakrę w świętokrzyskiej wsi Michniów dokonaną przez Niemców. Był to odwet za wspieranie przez mieszkańców ruchu oporu. W ciągu dwóch dni zamordowanych zostało ponad 200 osób, a wieś została spalona. Nawiązując do tych tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat, Sejm RP 29 września 2017 r. ustanowił 12 lipca świętem państwowym. W październiku 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą to święto. „Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty” – podała Kancelaria Prezydenta. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/42280,Dzien-Walki-i-Meczenstwa-Wsi-Polskiej-nowe-swieto-panstwowe-obchodzone-12-lipca.html