Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Już ponad 190 krajów celebruje Dzień Ziemi. Od 1990 roku świętuje także Polska

Już ponad 190 krajów celebruje Dzień Ziemi. Od 1990 roku świętuje także Polska

Już ponad 190 krajów celebruje Dzień Ziemi. Od 1990 roku świętuje także Polska

Obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym celem wydarzenia stało się podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństw i propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich zakątkach świata. Globalne ocieplenie, wszechobecność plastiku czy kryzys bioróżnorodności– to tylko niektóre zagadnienia, które podejmowane są w ramach Dnia Ziemi.

Zaangażowanie w przedsięwzięcie społeczności międzynarodowej umożliwia wieloaspektowe ukazanie problemów związanych z ekologią, stwarza sposobność do zaprezentowania wyjątkowości i specyfiki różnych regionów na świecie, przy jednoczesnym wskazaniu na problemy ekologiczne danego obszaru.

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Przywróć naszą Ziemię”. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) zachęca do angażowania się w działania proekologiczne i troski o Ziemię na co dzień. Dobrostan naszej planety zależy od działań każdego z nas. Zmieniając pewne nawyki możemy realnie wpłynąć na poprawę kondycji Ziemi.

Warto przy tym poczynić pewne postanowienia – np. o mniejszym zużyciu wody, sumiennym segregowaniu odpadów czy rezygnacji z używania zbędnego plastiku.
Każdego roku do mórz i oceanów trafia 10 milionów ton plastiku, a zużycie foliowych torebek sięga biliona. Popularne „jednorazówki’/„foliówki” są jednym z największych źródeł zanieczyszczeń plastikiem, a jednocześnie prostym do wyeliminowania, ponieważ łatwo zrezygnować z ich użytkowania.

Plastik, który trafia do wód, corocznie zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Stanowi też poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zanieczyszczenia spowodowane tworzywami sztucznymi nieuchronnie wiodą ludzkość ku katastrofie ekologicznej.

Od lat poważny problem ekologiczny stanowi osuszanie mokradeł, inwazja obcych gatunków roślin i zwierząt (IGO), wymieranie gatunków (konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także konwencją waszyngtońską lub w skrócie CITES) – o czym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stale informuje. Jako mieszkańcy Ziemi musimy wziąć czynny udział w ratowaniu naszej planety.

Budowanie świadomości warto zacząć od śledzenia publikacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – na Facebooku i na stronie internetowej GDOŚ.

źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym celem wydarzenia stało się podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństw i propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich zakątkach świata. Globalne ocieplenie, wszechobecność plastiku czy kryzys bioróżnorodności– to tylko niektóre zagadnienia, które podejmowane są w ramach Dnia Ziemi. Zaangażowanie w przedsięwzięcie społeczności międzynarodowej umożliwia wieloaspektowe ukazanie problemów związanych z ekologią, stwarza sposobność do zaprezentowania wyjątkowości i specyfiki różnych regionów na świecie, przy jednoczesnym wskazaniu na problemy ekologiczne danego obszaru. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Przywróć naszą Ziemię”. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) zachęca do angażowania się w działania proekologiczne i troski o Ziemię na co dzień. Dobrostan naszej planety zależy od działań każdego z nas. Zmieniając pewne nawyki możemy realnie wpłynąć na poprawę kondycji Ziemi. Warto przy tym poczynić pewne postanowienia – np. o mniejszym zużyciu wody, sumiennym segregowaniu odpadów czy rezygnacji z używania zbędnego plastiku. Każdego roku do mórz i oceanów trafia 10 milionów ton plastiku, a zużycie foliowych torebek sięga biliona. Popularne „jednorazówki’/„foliówki” są jednym z największych źródeł zanieczyszczeń plastikiem, a jednocześnie prostym do wyeliminowania, ponieważ łatwo zrezygnować z ich użytkowania. Plastik, który trafia do wód, corocznie zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Stanowi też poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zanieczyszczenia spowodowane tworzywami sztucznymi nieuchronnie wiodą ludzkość ku katastrofie ekologicznej. Od lat poważny problem ekologiczny stanowi osuszanie mokradeł, inwazja obcych gatunków roślin i zwierząt (IGO), wymieranie gatunków (konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także konwencją waszyngtońską lub w skrócie CITES) – o czym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stale informuje. Jako mieszkańcy Ziemi musimy wziąć czynny udział w ratowaniu naszej planety. Budowanie świadomości warto zacząć od śledzenia publikacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – na Facebooku i na stronie internetowej GDOŚ. źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska