1. Edukacja Ekologiczna w Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

Edukacja Ekologiczna w Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

Inicjatorem przystąpienia do tej akcji była Anna Fido, nauczycielka przyrody.

Źródło: Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarn.

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej edukację ekologiczną rozpoczęła od zorganizowania ŚWIĘTA DRZEWA – akcji propagowanej przez stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Klubu GAJA. który od 2003 roku jest pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiego programu edukacyjnego. Program jest autorstwa Wojciecha Owczarza, a honorowy patronat objął Minister Środowiska. Program wspierają Lasy Państwowe oraz Fundacja „Nasza Ziemia" Inicjatorem przystąpienia do tej akcji była Anna Fido, nauczycielka przyrody. Sadzenie drzew ma już swoje tradycje, bowiem w poprzednich latach sukcesywnie w otoczeniu szkoły pojawiały się drzewka wsadzone przez redaktorów i opiekunów gazetki szkolnej „Globusik" ze środków pozyskanych ze sprzedaży gazetki oraz wychowanków świetlicy szkolnej w ramach realizacji zadań z kółka ekologicznego „Ekosowa". Tegoroczne Święto Drzewa obchodzone jak zawsze 10 października miało następujący postulat „Sadźmy drzewa: sadźmy drzewa dla siebie, dla naszych dzieci i dla Ziemi". Człowiek w dużej mierze zniszczył środowisko i teraz powinien starać się je odbudować w miarę własnych możliwości. Szkoła jest miejscem w którym działalność ekologiczna przynosi widoczne rezultaty. Dlatego wychowankowie dąbrowskiej dwójki w tym dniu przyszli ubrani na zielono deklarując swoją chęć podejmowania działań proekologicznych w środowisku lokalnym. Zostali również zapoznani z prośbami drzew skierowanymi do człowieka. Społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi mogła również obejrzeć inscenizację pt. „Rozmowa drzew" wykonaną przez świetlików pod kierunkiem wychowawców: Małgorzaty Gawlik i Jadwigi Miś. Uczniowie wysłuchali opowieści o znaczeniu drzew dla człowieka oraz mielili możliwość rozpoznać drzewa po liściach i owocach. Szczególnie ważnym punktem programu było wspólne posadzenie drzewa przed budynkiem szkoły i nadanie mu imienia. Ceremonię tą poprzedził konkurs szkolny, którego celem było wybranie imienia dla drzewa. Wśród licznych propozycji uznano, że drzewo będzie nosić imię „Dąbrosław". Imię to wzywa nas, abyśmy powrócili do dawnych dąbrowskich tradycji i sadzili drzewa, dęby, które rozsławiły nasze miasto. Autorką imienia jest Magdalena Curyło z kl. III a. Uczniowie również w ramach akcji „Pomagajmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę" zbierali kasztany i żołędzie, które przekazali w tym dniu pracownikowi Nadleśnictwa. W spotkaniu wzięli udział: Starosta Powiatu Krzysztof Kaczmarski, Zofia Lebica – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Dyrektor ZOSiP-u Marian Gajda, Krzysztof Orwat, Paweł Sarnecki oraz pracownik Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej Janusz Ider (przyniósł sadzonkę dębu i profesjonalnie ją zasadził). Ażeby te chwile nie zostały zapomniane goście zostali uhonorowani okolicznościowymi orderami „ Zasadziłem drzewo", zaś uczniowie złożyli zielone ślubowanie. Realizując zagadnienia z dziedziny ekologii ważne jest aby uczyć dzieci wrażliwości i szacunku dla przyrody, zachęcać do aktywnej obecności we własnym środowisku, rozwijać poczucie własnej odpowiedzialności i potrzeby szybkiej reakcji na problemy ekologiczne, uczyć ekologicznego trybu życia we własnym domu oraz uzmysławiać, że jesteśmy nierozerwalnie związani z przyrodą. Wierzymy, iż nasze działania w dużej mierze przyczynią się do realizacji powyższych celów. Zakończyliśmy w naszej szkole akcje „Święto Drzewa" ale nie zaniechamy troski o naszą okolicę. Źródło: Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarn.