Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Elektryczny autobus szkolny trafi do Gręboszowa

Elektryczny autobus szkolny trafi do Gręboszowa

Elektryczny autobus szkolny trafi do Gręboszowa

29 października 2019 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, cztery gminy: Gręboszów, Godzianów, Bobowa i Bielany podpisały umowy na dofinansowanie zakupu elektrycznych autobusów szkolnych, budowę stacji do ładowania samochodów elektrycznych oraz kursy dla kierowców autobusów. Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) – Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”. Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw w transporcie.

Wartość projektu realizowanego przez gminę Gręboszów wyniesie ponad 2 mln złotych. W ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gmina Gręboszów otrzyma ponad 1,8 mln złotych w formie dotacji, natomiast pozostałą kwotę około 200 tysięcy złotych uzyska w ramach preferowanej pożyczki jako wkład własny.

W uroczystym podpisaniu umów wzięli udział m. in.: zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, skarbnik gminy Gręboszów Bożena Furgał oraz poseł ziemi dąbrowskiej Wiesław Krajewski, który wspierał gręboszowski samorząd w pozyskaniu środków.

Zakup autobusów elektrycznych oraz uruchomienie stacji ładowania, beneficjenci planują do końca 2020 roku. Co ważne pojazdy będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Roczny planowany przebieg ekopojazdu w gręboszowskiej gminie to około 25 tysięcy km.

Warto dodać, iż wyżej wymienione gminy w tym gmina Gręboszów to pierwsze na tą chwilę samorządy w Polsce, które zdecydowały się i otrzymają oszczędne pojazdy w ramach programu priorytetowego „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły oraz mechanizmu finansowego pn. System Zielonych Inwestycji (GIS – Green Investment Scheme)”.

Źródło: Urząd Gminy w Gręboszowie/gd

29 października 2019 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, cztery gminy: Gręboszów, Godzianów, Bobowa i Bielany podpisały umowy na dofinansowanie zakupu elektrycznych autobusów szkolnych, budowę stacji do ładowania samochodów elektrycznych oraz kursy dla kierowców autobusów. Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) – Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”. Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw w transporcie. Wartość projektu realizowanego przez gminę Gręboszów wyniesie ponad 2 mln złotych. W ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gmina Gręboszów otrzyma ponad 1,8 mln złotych w formie dotacji, natomiast pozostałą kwotę około 200 tysięcy złotych uzyska w ramach preferowanej pożyczki jako wkład własny. W uroczystym podpisaniu umów wzięli udział m. in.: zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, skarbnik gminy Gręboszów Bożena Furgał oraz poseł ziemi dąbrowskiej Wiesław Krajewski, który wspierał gręboszowski samorząd w pozyskaniu środków. Zakup autobusów elektrycznych oraz uruchomienie stacji ładowania, beneficjenci planują do końca 2020 roku. Co ważne pojazdy będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Roczny planowany przebieg ekopojazdu w gręboszowskiej gminie to około 25 tysięcy km. Warto dodać, iż wyżej wymienione gminy w tym gmina Gręboszów to pierwsze na tą chwilę samorządy w Polsce, które zdecydowały się i otrzymają oszczędne pojazdy w ramach programu priorytetowego „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły oraz mechanizmu finansowego pn. System Zielonych Inwestycji (GIS – Green Investment Scheme)”. Źródło: Urząd Gminy w Gręboszowie/gd