Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Felicja Curyłowa i "bucik Marysieńki"

Felicja Curyłowa i "bucik Marysieńki"

Felicja Curyłowa i

W Muzeum Teatralnym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie prezentowana jest wystawa "Z dziejów Polek". Bohaterkami tej wystawy jest 60 mieszkanek naszego kraju, których życie i dokonania zapisały się w dziejach Polski i naszej pamięci. Są wśród nich królowe, uczone, poetki, pisarki, aktorki, śpiewaczki, malarki, rzeźbiarki, dziennikarki, podróżniczki. W tym gronie prezentowane są m.in. eksponaty dotyczące słynnej malarki z Zalipia - Felicji Curyłowej.

Poczet wybitnych Polek rozpoczyna święta Kinga (1234-1292), kończy Wanda Rutkiewicz (1943-1992). Poprzez znakomite obrazy, rzeźby, fotografie, pamiątki osobiste poznajemy ich, często niesamowite, zaskakujące, koleje losu i czyny. Na wystawie zaprezentowano ponad tysiąc eksponatów, które charakteryzują te niezwykłe Polki. Są obrazy, rzeźby, meble, fotografie, stroje, książki, wachlarze. Eksponaty pochodzą z 50 polskich i ukraińskich muzeów. Z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, wypożyczono łącznie 21 eksponatów. Dwadzieścia z nich pochodzi z Działu Etnografii, i są one związane przede wszystkim z Felicją Curyłową oraz z taborem cygańskim. Z Działu Sztuki natomiast, wypożyczono jeden, ale za to wyjątkowo cenny obiekt. Jest nim chiński bucik, który wedle tradycji został przesłany Marysieńce Sobieskiej po Odsieczy Wiedeńskiej, przez Eleonorę Magdaleną - żonę cesarza Leopolda I Habsburga. Na co dzień bucik prezentowany jest na ekspozycji stałej na Zamku w Dębnie.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Tarnowie

W Muzeum Teatralnym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie prezentowana jest wystawa "Z dziejów Polek". Bohaterkami tej wystawy jest 60 mieszkanek naszego kraju, których życie i dokonania zapisały się w dziejach Polski i naszej pamięci. Są wśród nich królowe, uczone, poetki, pisarki, aktorki, śpiewaczki, malarki, rzeźbiarki, dziennikarki, podróżniczki. W tym gronie prezentowane są m.in. eksponaty dotyczące słynnej malarki z Zalipia - Felicji Curyłowej. Poczet wybitnych Polek rozpoczyna święta Kinga (1234-1292), kończy Wanda Rutkiewicz (1943-1992). Poprzez znakomite obrazy, rzeźby, fotografie, pamiątki osobiste poznajemy ich, często niesamowite, zaskakujące, koleje losu i czyny. Na wystawie zaprezentowano ponad tysiąc eksponatów, które charakteryzują te niezwykłe Polki. Są obrazy, rzeźby, meble, fotografie, stroje, książki, wachlarze. Eksponaty pochodzą z 50 polskich i ukraińskich muzeów. Z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, wypożyczono łącznie 21 eksponatów. Dwadzieścia z nich pochodzi z Działu Etnografii, i są one związane przede wszystkim z Felicją Curyłową oraz z taborem cygańskim. Z Działu Sztuki natomiast, wypożyczono jeden, ale za to wyjątkowo cenny obiekt. Jest nim chiński bucik, który wedle tradycji został przesłany Marysieńce Sobieskiej po Odsieczy Wiedeńskiej, przez Eleonorę Magdaleną - żonę cesarza Leopolda I Habsburga. Na co dzień bucik prezentowany jest na ekspozycji stałej na Zamku w Dębnie. Źródło: Muzeum Okręgowe w Tarnowie