Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Festiwal Winobrania w Budapeszcie

Festiwal Winobrania w Budapeszcie

Festiwal Winobrania w Budapeszcie

W ramach nawiązanej współpracy międzynarodowej z samorządem XVIII Dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre, w dniach 26 – 28 września 2008r., Powiat Dąbrowski wziął udział w „Festiwalu Winobrania Geza Krepuska" w Budapeszcie. Festiwal ten odbył się już po raz trzeci i cieszy się coraz większym powodzeniem wśród społeczności lokalnej Budapesztu i miast partnerskich.

Festiwal został zorganizowany w ramach unijnego programu „Miast Partnerskich". Powiat Dąbrowski jest jednym z partnerów tego projektu, pozostali uczestnicy to: Węgrzy, Włosi, Niemcy, Bułgarzy, Rumuni, Armeńczycy.
Nasz kraj i region reprezentowany był przez zespół młodzieżowy „Radgoszczanie" z Gimnazjum w Radgoszczy i kapelę ludową „Niecieczanie" z Niecieczy.

Delegacja powiatu reprezentowana była przez Wicestarostę Tadeusza Kwiatkowskiego i pracowników urzędu, którzy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje węgierski urząd.

Głównym punktem programu był udział w korowodzie festiwalowym i prezentacja tańców i pieśni ludowych połączona z przejazdem wszystkich uczestników korowodem w bryczkach po głównych ulicach XVIII Dzielnicy. Korowód festiwalowy rozpoczął się w trzech różnych miejscach jednocześnie i podążał ulicami XVIII dzielnicy do ogrodu Bokay, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości m.in. występy na estradzie wszystkich zespołów folklorystycznych z miast partnerskich, konkursy dla dzieci. Podczas festiwalu odbył się konkurs rysunkowy nt. tradycji winobrania. Technika wykonania prac była dowolna. W konkursie tym udział wzięły dwie szkoły z Powiatu Dąbrowskiego z Olesna i Radgoszczy. Podczas festiwalu pobity został rekord Guinnesa węgierskiego tańca wykonanego przez uczestników festiwalu w jednym miejscu.

Kilkakrotne występy kapeli ludowej Niecieczanie i zespołu Radgoszczanie spotkały się z dużym podziwem i uznaniem publiczności.

Oprócz udziału w festiwalu, delegacja z Powiatu Dąbrowskiego wzięła udział w konferencji „Miast Partnerskich" a czas wolny spędzała na zwiedzaniu Budapesztu.

W ramach nawiązanej współpracy międzynarodowej z samorządem XVIII Dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre, w dniach 26 – 28 września 2008r., Powiat Dąbrowski wziął udział w „Festiwalu Winobrania Geza Krepuska" w Budapeszcie. Festiwal ten odbył się już po raz trzeci i cieszy się coraz większym powodzeniem wśród społeczności lokalnej Budapesztu i miast partnerskich. Festiwal został zorganizowany w ramach unijnego programu „Miast Partnerskich". Powiat Dąbrowski jest jednym z partnerów tego projektu, pozostali uczestnicy to: Węgrzy, Włosi, Niemcy, Bułgarzy, Rumuni, Armeńczycy.Nasz kraj i region reprezentowany był przez zespół młodzieżowy „Radgoszczanie" z Gimnazjum w Radgoszczy i kapelę ludową „Niecieczanie" z Niecieczy. Delegacja powiatu reprezentowana była przez Wicestarostę Tadeusza Kwiatkowskiego i pracowników urzędu, którzy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje węgierski urząd. Głównym punktem programu był udział w korowodzie festiwalowym i prezentacja tańców i pieśni ludowych połączona z przejazdem wszystkich uczestników korowodem w bryczkach po głównych ulicach XVIII Dzielnicy. Korowód festiwalowy rozpoczął się w trzech różnych miejscach jednocześnie i podążał ulicami XVIII dzielnicy do ogrodu Bokay, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości m.in. występy na estradzie wszystkich zespołów folklorystycznych z miast partnerskich, konkursy dla dzieci. Podczas festiwalu odbył się konkurs rysunkowy nt. tradycji winobrania. Technika wykonania prac była dowolna. W konkursie tym udział wzięły dwie szkoły z Powiatu Dąbrowskiego z Olesna i Radgoszczy. Podczas festiwalu pobity został rekord Guinnesa węgierskiego tańca wykonanego przez uczestników festiwalu w jednym miejscu. Kilkakrotne występy kapeli ludowej Niecieczanie i zespołu Radgoszczanie spotkały się z dużym podziwem i uznaniem publiczności. Oprócz udziału w festiwalu, delegacja z Powiatu Dąbrowskiego wzięła udział w konferencji „Miast Partnerskich" a czas wolny spędzała na zwiedzaniu Budapesztu.