Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Filmowy wieczór z historią regionalną

Filmowy wieczór z historią regionalną

Filmowy wieczór z historią regionalną

Pasjonat historii i dziennikarz – Marek Kołdras zaprosił miłośników kultury na wybitną ucztę audiowizualną w postaci projekcji trzech filmów zrealizowanych przez jego studio.pl „Chrzest Południa" – dzieje chrystianizacji w Małopolsce, świadczące o jej chrzcie wyprzedzającym o kilkadziesiąt nawet lat działania Mieszka I.

Wyświetlono następujące filmy:

  • „Operacja 15" – I wojna światowa we wschodniej Małopolsce, bitwa gorlicka.
  • „Zaraz wracam Zbigniew 'Bruno' Szulc" – historia jednego z największych brzeskich artystów XX wieku.
  • „Filmowy wieczór z historią regionu" zorganizowały wraz z reżyserem Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

Po każdej projekcji na scenie pojawiały się osoby współtworzące poszczególne filmy – wywiady z nimi prowadziła Monika Faron-Miśtak z radia RDN Małopolska.

Oprócz ścieżek dźwiękowych całość dopełniła żywa muzyka elektroniczna w wykonaniu kompozytora wszystkich podkładów - Grzegorza Hajduka. Znawcy nietrudno rozpoznali tu najlepsze korzenie, sięgające takich sław jak Tangerine Dreame.

Ponieważ „Chrzest Południa" został w znacznej części zrealizowany we wsi Oleśnica, jednym z rozmówców był Wojciech z Bagien. Opowiadał kilkusetosobowej publiczności o historii powstania Wieżycy, przystosowaniu jej lochów dla potrzeb planu do roli wczesnochrześcijańskiej kaplicy, wykorzystaniu wiaty w roli pogańskiej gontyny i wydarzeniach z corocznego Turnieju Rycerskiego pojawiających się w filmie.

Oprócz Pocztu Bagiennych z Wieżycy udział wzięli też rekonstruktorzy z grup: Bractwo św. Jakuba, Drużyna Najemna Rujewit oraz Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici mieleccy.

Trwają starania o zgodę reżysera na otwartą projekcję filmu na Powiślu.Fotogaleria z tego wydarzenia pod adresem: http://www.tarnowskieinfo.pl/galleries/show/id/2484

Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags

Pasjonat historii i dziennikarz – Marek Kołdras zaprosił miłośników kultury na wybitną ucztę audiowizualną w postaci projekcji trzech filmów zrealizowanych przez jego studio.pl „Chrzest Południa" – dzieje chrystianizacji w Małopolsce, świadczące o jej chrzcie wyprzedzającym o kilkadziesiąt nawet lat działania Mieszka I. Wyświetlono następujące filmy: „Operacja 15" – I wojna światowa we wschodniej Małopolsce, bitwa gorlicka. „Zaraz wracam Zbigniew 'Bruno' Szulc" – historia jednego z największych brzeskich artystów XX wieku. „Filmowy wieczór z historią regionu" zorganizowały wraz z reżyserem Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Po każdej projekcji na scenie pojawiały się osoby współtworzące poszczególne filmy – wywiady z nimi prowadziła Monika Faron-Miśtak z radia RDN Małopolska. Oprócz ścieżek dźwiękowych całość dopełniła żywa muzyka elektroniczna w wykonaniu kompozytora wszystkich podkładów - Grzegorza Hajduka. Znawcy nietrudno rozpoznali tu najlepsze korzenie, sięgające takich sław jak Tangerine Dreame. Ponieważ „Chrzest Południa" został w znacznej części zrealizowany we wsi Oleśnica, jednym z rozmówców był Wojciech z Bagien. Opowiadał kilkusetosobowej publiczności o historii powstania Wieżycy, przystosowaniu jej lochów dla potrzeb planu do roli wczesnochrześcijańskiej kaplicy, wykorzystaniu wiaty w roli pogańskiej gontyny i wydarzeniach z corocznego Turnieju Rycerskiego pojawiających się w filmie. Oprócz Pocztu Bagiennych z Wieżycy udział wzięli też rekonstruktorzy z grup: Bractwo św. Jakuba, Drużyna Najemna Rujewit oraz Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici mieleccy. Trwają starania o zgodę reżysera na otwartą projekcję filmu na Powiślu. Fotogaleria z tego wydarzenia pod adresem: http://www.tarnowskieinfo.pl/galleries/show/id/2484 Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags