1. Finał 50 Jubileuszowego konkursu Malowana Chata oraz X Święto Truskawki w Zalipiu

Komisja konkursowa obradowała w składzie:

1. Adam Bartosz – przewodniczący, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie

2. Anna Bartosz – etnograf, Tarnów

3. Maria Cetera – etnograf, kierownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

4. Wanda Chlastawa – dyrektor Domu Malarek w Zalipiu

5. Urszula Gieroń – etnograf, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

6. Michał Sapeta – etnograf, Kraków

7. Anna Spiss – etnograf, Kraków

8. Teresa Komornicka – etnograf, Kraków

Wyniki konkursu.

2 czerwca br. w Domu Malarek w Zalipiu odbył się finał konkursu Malowana Chata, który jest organizowany co roku, w pierwszą niedzielę po uroczystościach Bożego Ciała. W tym roku po raz 50 w rywalizacji stanęły malarki z Zalipia i sąsiednich miejscowości. Tegoroczny konkurs połączony był z X Świętem Truskawki, które co trzy lata odbywa się w Oleśnie. W konkursie wzięło udział 92 uczestników z 11 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego: Bolesław, Dąbrówka Gorzycka, Gorzyce, Niwki, Olesno, Otfinów, Pilcza Żelichowska, Kłyż, Kuzie, Świebodzin i Zalipie. W konkursie udział wzięło 12 dzieci, 88 indywidualnych osób oraz 5 właścicieli obiektów w Zalipiu. Na uroczysty finał konkursu przybyli: Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Burmistrz Szczucina Jan Sipior, Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Marek Minorczyk. Komisja konkursowa obradowała w składzie: 1. Adam Bartosz – przewodniczący, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie 2. Anna Bartosz – etnograf, Tarnów 3. Maria Cetera – etnograf, kierownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie 4. Wanda Chlastawa – dyrektor Domu Malarek w Zalipiu 5. Urszula Gieroń – etnograf, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie 6. Michał Sapeta – etnograf, Kraków 7. Anna Spiss – etnograf, Kraków 8. Teresa Komornicka – etnograf, Kraków Przyznano nagrody w trzech kategoriach: malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny konkurs; malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne oraz popieranie sztuki ludowej. Wyniki konkursu. W kategorii malowanych domów - specjalnie przygotowanych na tegoroczny konkurs I miejsce i nagrody w wysokości po 450 zł otrzymali: Krystyna Chlastawa, Sylwia Chlastawa, Maria Chlastawa, Sylwia Curyło Skowron, Maria Cygan, Agnieszka Dąbroś, Zofia Dymon, Irena Dymon, Danuta Dymon, Beata Gryz, Leokadia Golonka, Zofia Janeczek z Niwek, Anna Kaczówka, Joanna Krok, Janina Kruk, Janina Lizak, Helena Lelek, Lucyna Łata, Bogusława Miś, Anna Owca, Barbara Rachmaciej, Wanda Racia, Janina Rusiecka, Aneta Szczebak, Maria Światłowska, Barbara Wójcik. II miejsce i nagrody w wysokości po 350 zł otrzymali: Elżbieta Cygan-Flak, Barbara Hajdas, Stanisława Kądzielawa, Alina Kiepus, Martyna Krok, Wiesława Kruk, Renata Kowal, Zofia Kurtyka, Szymon Lelek, Paulina Leśniak, Magdalena Miś. Bartłomiej Ruta, Dorota Seruś, Beata Sierak, Łukasz Smoła, Bernadetta Słota, Ewelina Sokołowska, Teresa Wierciak, Paulina Wytrwał. III miejsce i nagrody w wysokości po 250 zł otrzymali: Izabela Lelek, Lidia Misterka, Marta Rachmaciej, Helena Ruta, Łukasz Ruta, Maksymilian Ruta, Renata Magiera-Wróblewska. W kategorii malarstwa utrzymanego z poprzednich lat I miejsce i nagrody w wysokości po 300 zł otrzymali: Zofia Boduch, Stanisława Curyło, Klaudia Janeczek, Zofia Janeczek z Zalipia, Genowefa Kochanek, Anna Krok, Adela Królikowska, Micek Wanda, Micek Wanda z d. Boduch, Maria Mikuła, Zofia Owca z Zalipia, Zofia Owca z Gorzyc, Maria Ruta, Maria Sierak, Maria Słonka, Dorota Szczygieł, Danuta Szczebak. Za popieranie twórczości ludowej w formie zlecenia malarkom ozdobienia własnej zagrody nagrody w wysokości po 150 zł otrzymali: Janusz Boduch, Piotr Boduch, Andrzej Dymon, Maria Łazarz, Elżbieta i Wiesław Trójniakowie. Wyróżnienie zbiorowe w wysokości po 250 zł otrzymali: Gimnazjum w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Zalipiu, Szkoła Podstawowa w Pilczy Żelichowskiej W kategorii Dzieci i Młodzieży I miejsce i nagrody w wysokości po 150 zł otrzymali: Iwona Golonka, Katarzyna Kądzielawa, Ewelina Tarka, Paweł Trójniak. II miejsce i nagrody w wysokości po 100 zł otrzymali: Martyna Gryz, Gabriela Miś Ponadto komisja przyznała nagrodę w wysokości 1450 zł dla Domu Malarek w Zalipiu kierowanego przez Panią Dyrektor Wandę Chlastawę za aktywizowanie środowiska miejscowego do popierania twórczości ludowej oraz wykonanie przez zespół pracownic Domu Malarek malatur na kilku obiektach w Zalipiu na zlecenie ich właścicieli.
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa