Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Finał 59. Konkursu Malowana Chata w Zalipiu

Finał 59. Konkursu Malowana Chata w Zalipiu

Finał 59. Konkursu Malowana Chata w Zalipiu

19 czerwca 2022 roku w Domu Malarek w Zalipiu odbył się finał 59. Konkursu „Malowana Chata”.

Przedsięwzięcie to jest jednym z najstarszych i najdłużej trwających konkursów etnograficznych w Polsce, dzięki któremu jest zachowana tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim.
Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz z sąsiednich wsi, które ozdabiają motywami kwiatowymi swoje gospodarstwa. Cieszy fakt, że tradycja ta przekazywana jest młodemu pokoleniu, dzięki czemu ma szansę przetrwać w naszym regionie.

W tym roku do konkursu przystąpiło 98 uczestników, w tym 14 dzieci i młodzieży z 11 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego: Dąbrówka Gorzycka, Kłyż, Kuzie, Niwki, Świebodzin, Zalipie, Ćwików, Czyżów, Pilcza Żelichowska oraz 5 właścicieli obiektów, 3 szkół podstawowych, 2 przedszkoli, świetlicy i straży pożarnej. Komisja konkursowa już od piątku 17 czerwca objeżdżała zgłoszone gospodarstwa i obiekty oraz oceniała tegoroczne malunki.

Celem konkursu jest podtrzymywanie żywych tradycji zdobnictwa zalipiańskiego i upowszechnianie tego unikatowego w skali europejskiej zjawiska, a także dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury tradycyjnej oraz zwrócenie uwagi na przemiany zachodzące w ludowej twórczości. Jurorzy oceniali kunszt wykonania, kolorystykę i zgodność z tradycją.
W uroczystym finale Konkursu „Malowana Chata” udział wzięli Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Anna Mikosz, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Gubała, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata.

Nagrody w łącznej wysokości 25 tys. zł. zostały przyznane w następujących kategoriach:
1. Za malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny konkurs.
2. Za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne.
3. Za popieranie sztuki ludowej.
4. Dzieci i młodzieży.
5. Malująca Rodzina.

Podczas uroczystości odbył się wykład Teresy Komornickiej - Rościszewskiej pt. "Historia malarstwa zalipiańskiego" oraz koncert Sylwii Zelek, laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny German.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy pn. "Żyją w kwiatach, które kochały".

Konkurs „Malowana chata” został zorganizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Wójta Gminy Olesno, Stowarzyszenie Zalipiańskich Malarek i Dom Malarek w Zalipiu.


Organizacja tego przedsięwzięcia została dofinansowywana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarządu Województwa Małopolskiego, Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.

 

Foto: Archiwum Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Dom Malarek w Zalipiu

19 czerwca 2022 roku w Domu Malarek w Zalipiu odbył się finał 59. Konkursu „Malowana Chata”. Przedsięwzięcie to jest jednym z najstarszych i najdłużej trwających konkursów etnograficznych w Polsce, dzięki któremu jest zachowana tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim. Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz z sąsiednich wsi, które ozdabiają motywami kwiatowymi swoje gospodarstwa. Cieszy fakt, że tradycja ta przekazywana jest młodemu pokoleniu, dzięki czemu ma szansę przetrwać w naszym regionie. W tym roku do konkursu przystąpiło 98 uczestników, w tym 14 dzieci i młodzieży z 11 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego: Dąbrówka Gorzycka, Kłyż, Kuzie, Niwki, Świebodzin, Zalipie, Ćwików, Czyżów, Pilcza Żelichowska oraz 5 właścicieli obiektów, 3 szkół podstawowych, 2 przedszkoli, świetlicy i straży pożarnej. Komisja konkursowa już od piątku 17 czerwca objeżdżała zgłoszone gospodarstwa i obiekty oraz oceniała tegoroczne malunki. Celem konkursu jest podtrzymywanie żywych tradycji zdobnictwa zalipiańskiego i upowszechnianie tego unikatowego w skali europejskiej zjawiska, a także dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury tradycyjnej oraz zwrócenie uwagi na przemiany zachodzące w ludowej twórczości. Jurorzy oceniali kunszt wykonania, kolorystykę i zgodność z tradycją. W uroczystym finale Konkursu „Malowana Chata” udział wzięli Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Anna Mikosz, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Gubała, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata.Nagrody w łącznej wysokości 25 tys. zł. zostały przyznane w następujących kategoriach:1. Za malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny konkurs.2. Za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne.3. Za popieranie sztuki ludowej.4. Dzieci i młodzieży.5. Malująca Rodzina. Podczas uroczystości odbył się wykład Teresy Komornickiej - Rościszewskiej pt. "Historia malarstwa zalipiańskiego" oraz koncert Sylwii Zelek, laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny German. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy pn. "Żyją w kwiatach, które kochały". Konkurs „Malowana chata” został zorganizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Wójta Gminy Olesno, Stowarzyszenie Zalipiańskich Malarek i Dom Malarek w Zalipiu. Organizacja tego przedsięwzięcia została dofinansowywana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarządu Województwa Małopolskiego, Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.   Foto: Archiwum Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Dom Malarek w Zalipiu