Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Finał V edycji konkursu pn. “Bądź Wielkim”

Finał V edycji konkursu pn. “Bądź Wielkim”

Finał V edycji konkursu pn. “Bądź Wielkim”

W dniu 20 maja 2012 r. w Dąbrowskim Domu Kultury odbył się finał V Regionalnego konkursu poświęconego wartościom głoszonym przez błogosławionego Jana Pawła II pn. "Bądź Wielkim" przebiegający pod hasłem "Twórczość błogosławionego Jana Pawła II".

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, przy wsparciu: Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej, Parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Dąbrowskiego Domu Kultury.

Patronat honorowy nad konkursem objął: Kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski
i Biskup Wiktor Skworc – Ordynariusz Tarnowski.

Radio RDN Małopolska objęło patronat medialny.

W konkursie wzięło udział łącznie pół tysiąca uczniów z terenu powiatu dąbrowskiego, bocheńskiego, tarnowskiego i nowosądeckiego. Do finałowego etapu konkursu zakwalifikowano 11 pięcioosobowych zespołów w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie:
1. Pan Robert Pantera - Wicestarosta Dąbrowski, Przewodniczący Komisji Konkursowej
2. Pani Ewa Drzazga – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej
w Dąbrowie Tarnowskiej,
3. Pani Józefa Duda – Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców
4. Pan Stanisław Krawiec – Dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu
5. ks. Rafał Igielski – przedstawiciel dąbrowskiej parafii,
6. Pan Daniel Klaczak – instruktor w Dąbrowskim Domu Kultury.

Uczestnicy konkursu w finałowym etapie mieli za zadanie przedstawić wybrany wiersz, utwór poetycki, dramatyczny czy też inny tekst autorstwa Karola Wojtyły - Jana Pawła II (lub jego fragment) przy użyciu środków teatralnych. Ocenie podległy: scenografia, kostiumy, muzyka, dobór repertuaru, interpretacja utworu, warsztat teatralny (dykcja, intonacja), ruch sceniczny, ogólne wrażenie artystyczne.

Przygotowanie zespołów do finałowego zadania wymagało dużego zaangażowania uczniów i opiekunów, jednak efekty tej pracy były bardzo widowiskowe. Publiczność była pod wrażeniem scenografii i gry aktorskiej młodych artystów o czym świadczyły gromkie brawa, jakimi byli nagradzani uczestnicy konkursu.

Zgodnie z regulaminem, Komisja konkursowa sporządzając listę finalistów konkursu brała pod uwagę sumę punktów (!) uzyskanych przez zespół za zadania wykonywane w ramach I, II i III – finałowego etapu.
Poszczególne zespoły zakwalifikowane do finału V Regionalnego konkursu poświęconego wartościom głoszonym przez błogosławionego Jana Pawła II pn. "Bądź Wielkim" zajęły następujące miejsca:

W kategorii „szkoły podstawowe":

1. Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy – I miejsce (Zespól w składzie: Lidia Furgał, Karol Strycharz, Tomasz Marszałek, Angelika Świąder, Przemysław Furgał)
2. Szkoła Podstawowa w Szczucinie - II miejsce (Zespół w składzie: Katarzyna Sąsiadek, Aleksandra Kolano, Marta Lis, Daria Chrabąszcz, Weronika Dzięgiel)
3. Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej - III miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Aleksandra Kogut, Weronika Szlosek, Joanna Toczek, Katarzyna Korzec, Angelika Wieczorek)
4. Szkoła Podstawowa nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej – IV miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Arkadiusz Banaś, Tomasz Dorosz, Agata Sytoń, Aleksandra Kułaga, Karolina Schab)

W kategorii „gimnazja":

1. Gimnazjum w Oleśnie - I miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Patrycja Plata, Natalia Morawiec, Urszula Bubel, Agnieszka Lizak, Aneta Łysik)
2. Publiczny Katolicki Zespół Szkół i Przedszkola w Niecieczy – Gimnazjum – II miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Sylwia Kaganek, Patrycja Żelazo, Dagmara Głowacka, Weronika Bartecka, Paula Bartecka)
3. Gimnazjum nr 1 w Radgoszczy - III miejsce (Zespół nr 2 w składzie: Aneta Skiba, Agnieszka Cabaj, Sylwia Burzec, Joanna Szarek, Iwona Wątroba)

W kategorii „szkoły ponadgimnazjalne":

1. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych w Szczucinie - I miejsce (Zespół w składzie: Aneta Pustuła, Anna Rędzińska, Anna Grzywa, Izabela Nasieniak, Monika Krupa )
2. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej - II miejsce (Zespół nr 6 w składzie: Katarzyna Żak, Angelika Przybyło, Kinga Libirt, Magdalena Kiljan, Aleksandra Sas)
3. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych w Starym Sączu - III miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Kinga Olejarz, Jolanta Plata, Edyta Kucharska,Dominika Mikołajczyk, Adrian Badowski)
4. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych w Brniu – IV miejsce (Zespół w składzie: Dariusz Borek, Wojciech Rembowski, Wojciech Leśniewski, Dominik Wałaszek, Wojciech Karaś)

Wszyscy uczestnicy finałowego etapu konkursu otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe, które wręczali Starosta Dąbrowski – Tadeusz Kwiatkowski oraz Wicestarosta Dąbrowski – Robert Pantera.
Specjalne nagrody - wyróżnienia otrzymały również zespoły, których prace konkursowe – „Poezja Jana Pawła II w obrazach" uzyskały wysoką liczbę punktów, jednak biorąc pod uwagę sumę punktów uzyskanych podczas I i II etapu zespoły nie zostały zakwalifikowane do finału:
1. Zespół nr 2 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej (Zespół w składzie: Agata Juszczyk, Jacek Wójtowicz, Oliwia Kozicka, Aleksandra Łapa, Eryk Augustyński)
2. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Borkach (Zespół w składzie: Kamil Topór, Marcin Bednarz, Justyna Krupa, Mateusz Bednarz, Maciej Topór)
3. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Laskówce Chorąskiej (Zespół w składzie: Agnieszka Jarmuła, Kinga Miękina, Dominik Sak, Dominika Bieś, Katarzyna Świątek)
4. Zespół nr 2 z Gimnazjum w Niecieczy - Publiczny Katolicki Zespół Szkół i Przedszkola w Niecieczy (Zespół w składzie: Edyta Pytka, Krzysztof Witkowski, Dominika Żelazo, Katarzyna Florek, Katarzyna Musiał)

Tegoroczną edycję konkursu (podobnie jak cztery poprzednie) z pewnością można uznać za udaną.
Organizator zadbał o dobrą zabawę dla wszystkich zgromadzonych w DDK. Wspaniałe występy finalistów konkursu, nastrojowe piosenki zaśpiewane przez urocze wokalistki z Dąbrowskiego Domu Kultury (Małgorzatę Cygan, Kingę Kogut, Paulinę Moździerz i Kingę Bil) przy gitarowym akompaniamencie Gabrieli Kobos i Maksymiliana Mola to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowano dla publiczności zgromadzonej na sali kinowej.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac konkursowych: "Poezja Jana Pawła II w obrazach" wykonanych przez 35 zespołów - laureatów II etapu konkursu.
Uznanie publiczności zdobył również koncert okolicznościowy kwartetu smyczkowego z Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim pod kierownictwem Pani Lucyny Krzanowskiej.
Organizator zapewnił wspaniały poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych w Dąbrowskim Domu Kultury, zarówno uczestników konkursu, jak i publiczności.

Wspaniałe nagrody dla uczestników konkursu oraz poczęstunek ufundowali:

1. Firma BRUK-BET Krzysztof Witkowski
2. Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej
3. Edward Światłowski – Usługi geodezyjne i kartograficzne
4. Firma DAREX – Dariusz Knutelski
5. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
6. Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno –Projektowych AZYMUT – Antoni Ćwierz, Eugeniusz Banaś
7. EUROSAN – Janusz Pasternak
8. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marian Szajor
9. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Tarnowie
10. Andrzej Kita- Projektowanie i Nadzór Budowlany
11. KANTOR – Bogusław Gądek
12. Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Szkoleń – Adrian Janas
13. Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie
14. SĘKPOL – Jan i Maria Kowal
15. HYDROLAND – Józef Lizak
16. UNIDENT – Mariola Zdanowska – Gęza
17. TANKPOL Sp. z o.o. – Roman Mosio
18. Zakład Budowy Urządzeń Dźwignicowych Sp. z o.o. – Ryszard Jędraszek
19. Biuro Nieruchomości APARTMENT – Paweł Lechowicz
20. Centrum Rehabilitacyjno -Medyczne REHA-MED – Agata Lechowicz
21. Kancelaria Notarialna Zofia Rzeźniewska
22. BARTIMEX – Jakub Bartnik
23. MOTOZBYT – Jerzy Węgrzyn
24. Ośrodek Nauki Jazdy – „JEDYNKA" Paweł Drożdż
25. Full Pizza – Rafał Kulczyk
26. Piekarnia Mariusz Sokołowski
27. Cukiernia TARGOWA – Rafał Bańbor
28. Firma Handlowa „SMOLIK" – sklep spożywczo-przemysłowy GROSZEK
29. Pizzeria Ateńska – Barbara Pikul
30. Firma Reklamowa- ANDRZEJEK Małgorzata Wajda
31. Sklep MDK – Czesława Mrozowska

Na zakończenie Finału Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konkursu, w tym współorganizatorom, patronom honorowym i medialnym oraz sponsorom konkursu. Podziękowania skierował również do wokalistek, młodych gitarzystów oraz do członków kwartetu smyczkowego, którzy zapewnili wyjątkową oprawę muzyczną konkursu.
Starosta jeszcze raz podkreślił jak ważną postacią jest bł. Jan Paweł II i głoszone przez Niego wartości. Wyraził też nadzieję, że kolejne edycje konkursu będą gromadziły uczestników z coraz większej liczby powiatów (w tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 4 powiatów) przyczyniając się do lepszego poznania postaci, nauki i twórczości Papieża – Polaka przez młode pokolenie.

 Zgodnie z tradycją uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem „Barki" przy akompaniamencie Maksymiliana Mola (gitara, śpiew) i kwartetu smyczkowego z Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim.

W dniu 20 maja 2012 r. w Dąbrowskim Domu Kultury odbył się finał V Regionalnego konkursu poświęconego wartościom głoszonym przez błogosławionego Jana Pawła II pn. "Bądź Wielkim" przebiegający pod hasłem "Twórczość błogosławionego Jana Pawła II". Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, przy wsparciu: Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej, Parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Dąbrowskiego Domu Kultury. Patronat honorowy nad konkursem objął: Kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowskii Biskup Wiktor Skworc – Ordynariusz Tarnowski. Radio RDN Małopolska objęło patronat medialny. W konkursie wzięło udział łącznie pół tysiąca uczniów z terenu powiatu dąbrowskiego, bocheńskiego, tarnowskiego i nowosądeckiego. Do finałowego etapu konkursu zakwalifikowano 11 pięcioosobowych zespołów w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie:1. Pan Robert Pantera - Wicestarosta Dąbrowski, Przewodniczący Komisji Konkursowej2. Pani Ewa Drzazga – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznejw Dąbrowie Tarnowskiej,3. Pani Józefa Duda – Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców4. Pan Stanisław Krawiec – Dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu5. ks. Rafał Igielski – przedstawiciel dąbrowskiej parafii,6. Pan Daniel Klaczak – instruktor w Dąbrowskim Domu Kultury. Uczestnicy konkursu w finałowym etapie mieli za zadanie przedstawić wybrany wiersz, utwór poetycki, dramatyczny czy też inny tekst autorstwa Karola Wojtyły - Jana Pawła II (lub jego fragment) przy użyciu środków teatralnych. Ocenie podległy: scenografia, kostiumy, muzyka, dobór repertuaru, interpretacja utworu, warsztat teatralny (dykcja, intonacja), ruch sceniczny, ogólne wrażenie artystyczne. Przygotowanie zespołów do finałowego zadania wymagało dużego zaangażowania uczniów i opiekunów, jednak efekty tej pracy były bardzo widowiskowe. Publiczność była pod wrażeniem scenografii i gry aktorskiej młodych artystów o czym świadczyły gromkie brawa, jakimi byli nagradzani uczestnicy konkursu. Zgodnie z regulaminem, Komisja konkursowa sporządzając listę finalistów konkursu brała pod uwagę sumę punktów (!) uzyskanych przez zespół za zadania wykonywane w ramach I, II i III – finałowego etapu.Poszczególne zespoły zakwalifikowane do finału V Regionalnego konkursu poświęconego wartościom głoszonym przez błogosławionego Jana Pawła II pn. "Bądź Wielkim" zajęły następujące miejsca: W kategorii „szkoły podstawowe": 1. Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy – I miejsce (Zespól w składzie: Lidia Furgał, Karol Strycharz, Tomasz Marszałek, Angelika Świąder, Przemysław Furgał)2. Szkoła Podstawowa w Szczucinie - II miejsce (Zespół w składzie: Katarzyna Sąsiadek, Aleksandra Kolano, Marta Lis, Daria Chrabąszcz, Weronika Dzięgiel)3. Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej - III miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Aleksandra Kogut, Weronika Szlosek, Joanna Toczek, Katarzyna Korzec, Angelika Wieczorek)4. Szkoła Podstawowa nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej – IV miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Arkadiusz Banaś, Tomasz Dorosz, Agata Sytoń, Aleksandra Kułaga, Karolina Schab) W kategorii „gimnazja": 1. Gimnazjum w Oleśnie - I miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Patrycja Plata, Natalia Morawiec, Urszula Bubel, Agnieszka Lizak, Aneta Łysik)2. Publiczny Katolicki Zespół Szkół i Przedszkola w Niecieczy – Gimnazjum – II miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Sylwia Kaganek, Patrycja Żelazo, Dagmara Głowacka, Weronika Bartecka, Paula Bartecka)3. Gimnazjum nr 1 w Radgoszczy - III miejsce (Zespół nr 2 w składzie: Aneta Skiba, Agnieszka Cabaj, Sylwia Burzec, Joanna Szarek, Iwona Wątroba) W kategorii „szkoły ponadgimnazjalne": 1. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych w Szczucinie - I miejsce (Zespół w składzie: Aneta Pustuła, Anna Rędzińska, Anna Grzywa, Izabela Nasieniak, Monika Krupa )2. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej - II miejsce (Zespół nr 6 w składzie: Katarzyna Żak, Angelika Przybyło, Kinga Libirt, Magdalena Kiljan, Aleksandra Sas)3. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych w Starym Sączu - III miejsce (Zespół nr 1 w składzie: Kinga Olejarz, Jolanta Plata, Edyta Kucharska,Dominika Mikołajczyk, Adrian Badowski)4. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych w Brniu – IV miejsce (Zespół w składzie: Dariusz Borek, Wojciech Rembowski, Wojciech Leśniewski, Dominik Wałaszek, Wojciech Karaś) Wszyscy uczestnicy finałowego etapu konkursu otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe, które wręczali Starosta Dąbrowski – Tadeusz Kwiatkowski oraz Wicestarosta Dąbrowski – Robert Pantera.Specjalne nagrody - wyróżnienia otrzymały również zespoły, których prace konkursowe – „Poezja Jana Pawła II w obrazach" uzyskały wysoką liczbę punktów, jednak biorąc pod uwagę sumę punktów uzyskanych podczas I i II etapu zespoły nie zostały zakwalifikowane do finału:1. Zespół nr 2 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej (Zespół w składzie: Agata Juszczyk, Jacek Wójtowicz, Oliwia Kozicka, Aleksandra Łapa, Eryk Augustyński)2. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Borkach (Zespół w składzie: Kamil Topór, Marcin Bednarz, Justyna Krupa, Mateusz Bednarz, Maciej Topór)3. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Laskówce Chorąskiej (Zespół w składzie: Agnieszka Jarmuła, Kinga Miękina, Dominik Sak, Dominika Bieś, Katarzyna Świątek)4. Zespół nr 2 z Gimnazjum w Niecieczy - Publiczny Katolicki Zespół Szkół i Przedszkola w Niecieczy (Zespół w składzie: Edyta Pytka, Krzysztof Witkowski, Dominika Żelazo, Katarzyna Florek, Katarzyna Musiał) Tegoroczną edycję konkursu (podobnie jak cztery poprzednie) z pewnością można uznać za udaną.Organizator zadbał o dobrą zabawę dla wszystkich zgromadzonych w DDK. Wspaniałe występy finalistów konkursu, nastrojowe piosenki zaśpiewane przez urocze wokalistki z Dąbrowskiego Domu Kultury (Małgorzatę Cygan, Kingę Kogut, Paulinę Moździerz i Kingę Bil) przy gitarowym akompaniamencie Gabrieli Kobos i Maksymiliana Mola to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowano dla publiczności zgromadzonej na sali kinowej.Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac konkursowych: "Poezja Jana Pawła II w obrazach" wykonanych przez 35 zespołów - laureatów II etapu konkursu.Uznanie publiczności zdobył również koncert okolicznościowy kwartetu smyczkowego z Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim pod kierownictwem Pani Lucyny Krzanowskiej.Organizator zapewnił wspaniały poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych w Dąbrowskim Domu Kultury, zarówno uczestników konkursu, jak i publiczności. Wspaniałe nagrody dla uczestników konkursu oraz poczęstunek ufundowali: 1. Firma BRUK-BET Krzysztof Witkowski2. Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej3. Edward Światłowski – Usługi geodezyjne i kartograficzne4. Firma DAREX – Dariusz Knutelski5. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji6. Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno –Projektowych AZYMUT – Antoni Ćwierz, Eugeniusz Banaś7. EUROSAN – Janusz Pasternak8. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marian Szajor9. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Tarnowie10. Andrzej Kita- Projektowanie i Nadzór Budowlany11. KANTOR – Bogusław Gądek12. Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Szkoleń – Adrian Janas13. Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie14. SĘKPOL – Jan i Maria Kowal15. HYDROLAND – Józef Lizak16. UNIDENT – Mariola Zdanowska – Gęza17. TANKPOL Sp. z o.o. – Roman Mosio18. Zakład Budowy Urządzeń Dźwignicowych Sp. z o.o. – Ryszard Jędraszek19. Biuro Nieruchomości APARTMENT – Paweł Lechowicz20. Centrum Rehabilitacyjno -Medyczne REHA-MED – Agata Lechowicz21. Kancelaria Notarialna Zofia Rzeźniewska22. BARTIMEX – Jakub Bartnik23. MOTOZBYT – Jerzy Węgrzyn24. Ośrodek Nauki Jazdy – „JEDYNKA" Paweł Drożdż25. Full Pizza – Rafał Kulczyk26. Piekarnia Mariusz Sokołowski27. Cukiernia TARGOWA – Rafał Bańbor28. Firma Handlowa „SMOLIK" – sklep spożywczo-przemysłowy GROSZEK29. Pizzeria Ateńska – Barbara Pikul30. Firma Reklamowa- ANDRZEJEK Małgorzata Wajda31. Sklep MDK – Czesława Mrozowska Na zakończenie Finału Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konkursu, w tym współorganizatorom, patronom honorowym i medialnym oraz sponsorom konkursu. Podziękowania skierował również do wokalistek, młodych gitarzystów oraz do członków kwartetu smyczkowego, którzy zapewnili wyjątkową oprawę muzyczną konkursu.Starosta jeszcze raz podkreślił jak ważną postacią jest bł. Jan Paweł II i głoszone przez Niego wartości. Wyraził też nadzieję, że kolejne edycje konkursu będą gromadziły uczestników z coraz większej liczby powiatów (w tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z 4 powiatów) przyczyniając się do lepszego poznania postaci, nauki i twórczości Papieża – Polaka przez młode pokolenie.  Zgodnie z tradycją uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem „Barki" przy akompaniamencie Maksymiliana Mola (gitara, śpiew) i kwartetu smyczkowego z Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim.