Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Firma sposobem na bezrobocie

Firma sposobem na bezrobocie

Firma sposobem na bezrobocie

Kilkudziesięciu mieszkańców powiatu dąbrowskiego rozstało się ze statusem bezrobotnych po tym, jak zdecydowało się założyć własną firmę. 
Pożyczki z Funduszu Pracy na rozruch interesu otrzymały dzięki pomocy Powiatowego Urzędu Pracy. Na pożyczki liczyć mogli bezrobotni podejmujący działalność gospodarczą. Dostępna była także pula dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Trzy lata temu z takiej formy finansowego wsparcia skorzystało 11 osób i podmiotów. Zdecydowanie najlepszym pod tym względem był rok 2003. Udzielono wówczas w powiecie 25 pożyczek. Przede wszystkim dla samych bezrobotnych. W jakich dziedzinach postanowili próbować swoich sił? Dominowały usługi. Od remontowo-budowlanych, przez fryzjerskie i kosmetyczne po mechanikę pojazdową. Do wyjątków należeli planujący produkcję odzieży albo ogrodzeń betonowych. Rok później pracodawcy w ogóle nie przejawiali zainteresowania pożyczkami na tworzenie nowych miejsc pracy. O pieniędze skutecznie ubiegało się za to 11 bezrobotnych. Co symptomatyczne - w gronie tym znalazła się tylko jedna kobieta. Wszyscy rozpoczęli działalność usługową. Wśród debiutujących w charaterze przedsiębiorców przeważali mieszkańcy wsi (stanowili 72,9 proc. otrzymujących pożyczki) oraz osoby liczące do 24 lat (72,7 proc.). (ANS) 


Źródło: Gazeta Krakowska

 

Kilkudziesięciu mieszkańców powiatu dąbrowskiego rozstało się ze statusem bezrobotnych po tym, jak zdecydowało się założyć własną firmę.  Pożyczki z Funduszu Pracy na rozruch interesu otrzymały dzięki pomocy Powiatowego Urzędu Pracy. Na pożyczki liczyć mogli bezrobotni podejmujący działalność gospodarczą. Dostępna była także pula dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Trzy lata temu z takiej formy finansowego wsparcia skorzystało 11 osób i podmiotów. Zdecydowanie najlepszym pod tym względem był rok 2003. Udzielono wówczas w powiecie 25 pożyczek. Przede wszystkim dla samych bezrobotnych. W jakich dziedzinach postanowili próbować swoich sił? Dominowały usługi. Od remontowo-budowlanych, przez fryzjerskie i kosmetyczne po mechanikę pojazdową. Do wyjątków należeli planujący produkcję odzieży albo ogrodzeń betonowych. Rok później pracodawcy w ogóle nie przejawiali zainteresowania pożyczkami na tworzenie nowych miejsc pracy. O pieniędze skutecznie ubiegało się za to 11 bezrobotnych. Co symptomatyczne - w gronie tym znalazła się tylko jedna kobieta. Wszyscy rozpoczęli działalność usługową. Wśród debiutujących w charaterze przedsiębiorców przeważali mieszkańcy wsi (stanowili 72,9 proc. otrzymujących pożyczki) oraz osoby liczące do 24 lat (72,7 proc.). (ANS)  Źródło: Gazeta Krakowska