Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Galicjanersztetl

Galicjanersztetl

Galicjanersztetl

Do 26 czerwca potrwają „Dni Pamięci Żydów Galicyjskich". Przed nami jeszcze koncerty zespołów Transkapela i Ruah, degustacja potraw żydowskich, promocja przewodnika po cmentarzu żydowskim i zwiedzanie cmentarza oraz otwarcie wystawy fotograficznej Pawła Topolskiego „Rekonsekracja Synagogi w Bobowej". Zakończenie imprezy przewidziano w tym roku w Dąbrowie Tarnowskiej.

„Galicjanersztetl" rozpoczął się od uroczystości z udziałem przedstawiciela środowiska żydowskiego, publicysty „Gazety Wyborczej" i czasopisma „Midrasz" Konstantego Geberta (Dawid Warszawski); w miejscu kaźni kilku tysięcy galicyjskich Żydów, w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze odbyła się wspólna modlitwa poprowadzona przez Konstantego Geberta i ks. Tadeusza Bukowskiego. Potem był jeszcze czas na spotkanie z dziennikarzem „GW" i pokaz cieszącego się poza Tarnowem coraz większym powodzeniem spektaklu „Szafa" w wykonaniu Moniki Kufel. Z kolei w ramach tradycyjnych już „Koncertów pod Bimą" po raz pierwszy w Tarnowie wystąpiła Filharmonia Świętokrzyska.
Przed nami jeszcze kilka spotkań z kulturą żydowską – 24 czerwca w piątek o godzinie 21-szej w Wilii Krzyskiej odbędzie się koncert zespołu Transkapela, promocja przewodnika po tarnowskim cmentarzu żydowskim, autorstwa Adama Bartosza i Janusza Kozioła oraz degustacja przygotowanych przez specjalistę żydowskich przysmaków.
Dzień później, również o 21-szej na dziedzińcu Synagogi w Bobowej koncert zagrają Transkapela i Ruch, natomiast w niedzielę, 26 czerwca czekać nas będzie kilka spotkań – od godziny 10-tej do 14-tej trwać będzie Dzień Otwartej Bramy Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie; autorzy przewodnika oprowadzą nas po tej najlepiej zachowanej nekropolii na terenie Polski południowej. –Spacer po cmentarzu żydowskim jest jak spacer po historii Tarnowa – stwierdza dyrektor Muzeum Okręgowego Adam Bartosz. Tego samego dnia, o 20.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej otwarta zostanie wystawa Pawła Topolskiego „Rekonsekracja Synagogi w Bobowej", zaś o 21-szej, na dziedzińcu coraz bardziej niszczejącej Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej ponownie zagra Transkapela.

Posłuchaj reportażu i opowieści Adama Bartosza o „Galicjanersztetl" (((mp3))).
Zobacz fotoreportaż z inauguracji tegorocznych GALICJANERSZTETL

Posłuchaj także, jak było w ubiegłym roku:
- wywiad i modlitwa Simche Kellera pod Bimą A (((mp3))))
- koncert Yale Stroma z naszą kapelą cygańską (((mp3))))
- koncert klezmerski w teatrze (((mp3))))
- fragmenty ze spektaklu „Szafa" Moniki Kufel ((mp3))))

Źródło: inTARnet.pl

Do 26 czerwca potrwają „Dni Pamięci Żydów Galicyjskich". Przed nami jeszcze koncerty zespołów Transkapela i Ruah, degustacja potraw żydowskich, promocja przewodnika po cmentarzu żydowskim i zwiedzanie cmentarza oraz otwarcie wystawy fotograficznej Pawła Topolskiego „Rekonsekracja Synagogi w Bobowej". Zakończenie imprezy przewidziano w tym roku w Dąbrowie Tarnowskiej. „Galicjanersztetl" rozpoczął się od uroczystości z udziałem przedstawiciela środowiska żydowskiego, publicysty „Gazety Wyborczej" i czasopisma „Midrasz" Konstantego Geberta (Dawid Warszawski); w miejscu kaźni kilku tysięcy galicyjskich Żydów, w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze odbyła się wspólna modlitwa poprowadzona przez Konstantego Geberta i ks. Tadeusza Bukowskiego. Potem był jeszcze czas na spotkanie z dziennikarzem „GW" i pokaz cieszącego się poza Tarnowem coraz większym powodzeniem spektaklu „Szafa" w wykonaniu Moniki Kufel. Z kolei w ramach tradycyjnych już „Koncertów pod Bimą" po raz pierwszy w Tarnowie wystąpiła Filharmonia Świętokrzyska.Przed nami jeszcze kilka spotkań z kulturą żydowską – 24 czerwca w piątek o godzinie 21-szej w Wilii Krzyskiej odbędzie się koncert zespołu Transkapela, promocja przewodnika po tarnowskim cmentarzu żydowskim, autorstwa Adama Bartosza i Janusza Kozioła oraz degustacja przygotowanych przez specjalistę żydowskich przysmaków.Dzień później, również o 21-szej na dziedzińcu Synagogi w Bobowej koncert zagrają Transkapela i Ruch, natomiast w niedzielę, 26 czerwca czekać nas będzie kilka spotkań – od godziny 10-tej do 14-tej trwać będzie Dzień Otwartej Bramy Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie; autorzy przewodnika oprowadzą nas po tej najlepiej zachowanej nekropolii na terenie Polski południowej. –Spacer po cmentarzu żydowskim jest jak spacer po historii Tarnowa – stwierdza dyrektor Muzeum Okręgowego Adam Bartosz. Tego samego dnia, o 20.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej otwarta zostanie wystawa Pawła Topolskiego „Rekonsekracja Synagogi w Bobowej", zaś o 21-szej, na dziedzińcu coraz bardziej niszczejącej Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej ponownie zagra Transkapela. Posłuchaj reportażu i opowieści Adama Bartosza o „Galicjanersztetl" (((mp3))).Zobacz fotoreportaż z inauguracji tegorocznych GALICJANERSZTETL Posłuchaj także, jak było w ubiegłym roku:- wywiad i modlitwa Simche Kellera pod Bimą A (((mp3))))- koncert Yale Stroma z naszą kapelą cygańską (((mp3))))- koncert klezmerski w teatrze (((mp3))))- fragmenty ze spektaklu „Szafa" Moniki Kufel ((mp3)))) Źródło: inTARnet.pl