Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Gaz w górę

Gaz w górę

Od 1 stycznia wzrastają ceny gazu dla klientów Karpackiej Spółki Gazownictwa. Ogółem średni wzrost opłat dla odbiorców KSG wyniesie blisko 7 %. Składniki stałe opłat, takie jak opłata abonamentowa, opłata za usługę przesyłową stała i zmienna, pozostają na niezmienionym poziomie. "Wzrost cen jest wynikiem wzrostu kosztów zakupu paliwa gazowego, co jest odzwierciedleniem cen ropopochodnych na rynkach światowych" - czytamy w oficjalnym komunikacie o podwyżce. 

Po informacji z PGNIG o podwyżce kosztów zakupu gazu, Prezes KSG wystąpił do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki tylko o zmianę cen paliwa gazowego i przedłużenie obecnej Taryfy do 31 marca 2006 r. Wynika to z faktu, że jak już wiadomo, nie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia nadchodzącego roku Taryfa Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Sp. z o.o., a więc jednocześnie bez zmian pozostaje Taryfa PGNiG S.A. a zmieniają się tylko stawki w zakresie cen gazu. 
Decyzją Prezesa URE z dnia 16 grudnia br. została zatwierdzona zmiana cen gazu dla Karpackiej Spółki Gazownictwa i będzie obowiązywać w rozliczeniach z odbiorcami od 1 stycznia 2006 r. Oznacza to ogółem średni wzrost opłat dla odbiorców KSG o  6,99 %. To o 5% mniej, niż wynosi średnia podwyżka cen gazu. Wynika to z faktu, że pozostałe stawki opłat (elementy składowe łącznej ceny za paliwo gazowe), takie jak opłata abonamentowa, opłata za usługę przesyłową stała i zmienna, pozostają na niezmienionym poziomie. Najwyższy wzrost opłat dotyczy klientów instytucjonalnych (w najwyższej grupie taryfowej W-10 podwyżka sięgnie blisko 10 %). W grupie odbiorców domowych podwyżki będą niższe i przykładowo dla klienta: zużywającego 150 m3 gazu rocznie (grupa W – 1), miesięczny średni wzrost płatności wyniesie 1,20 zł,
zużywającego 800 m3 gazu rocznie (grupa W – 2), średni wzrost płatności w miesiącu wyniesie 6,09 zł,
zużywającego 2 500 m3 gazu rocznie (grupa W – 3), średniomiesięczny wzrost kształtuje się na poziomie 18,20 zł. Wymienione kwoty to wartość brutto. 

Zużycie gazu przez Klientów domowych na dzień wprowadzenia zmiany cen gazu zostanie oszacowane indywidualnie przez informatyczny system rozliczeniowy. Klienci, którzy w terminie do 10 stycznia 2006 r. podadzą stan gazomierza z dnia 31 grudnia 2005 r. inkasentowi, telefonicznie lub osobiście w jednostce prowadzącej rozliczenia, będą rozliczeni na podstawie faktycznego zużycia gazu. 

Źródło: inTARnet.pl

 

Od 1 stycznia wzrastają ceny gazu dla klientów Karpackiej Spółki Gazownictwa. Ogółem średni wzrost opłat dla odbiorców KSG wyniesie blisko 7 %. Składniki stałe opłat, takie jak opłata abonamentowa, opłata za usługę przesyłową stała i zmienna, pozostają na niezmienionym poziomie. "Wzrost cen jest wynikiem wzrostu kosztów zakupu paliwa gazowego, co jest odzwierciedleniem cen ropopochodnych na rynkach światowych" - czytamy w oficjalnym komunikacie o podwyżce.  Po informacji z PGNIG o podwyżce kosztów zakupu gazu, Prezes KSG wystąpił do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki tylko o zmianę cen paliwa gazowego i przedłużenie obecnej Taryfy do 31 marca 2006 r. Wynika to z faktu, że jak już wiadomo, nie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia nadchodzącego roku Taryfa Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Sp. z o.o., a więc jednocześnie bez zmian pozostaje Taryfa PGNiG S.A. a zmieniają się tylko stawki w zakresie cen gazu.  Decyzją Prezesa URE z dnia 16 grudnia br. została zatwierdzona zmiana cen gazu dla Karpackiej Spółki Gazownictwa i będzie obowiązywać w rozliczeniach z odbiorcami od 1 stycznia 2006 r. Oznacza to ogółem średni wzrost opłat dla odbiorców KSG o  6,99 %. To o 5% mniej, niż wynosi średnia podwyżka cen gazu. Wynika to z faktu, że pozostałe stawki opłat (elementy składowe łącznej ceny za paliwo gazowe), takie jak opłata abonamentowa, opłata za usługę przesyłową stała i zmienna, pozostają na niezmienionym poziomie. Najwyższy wzrost opłat dotyczy klientów instytucjonalnych (w najwyższej grupie taryfowej W-10 podwyżka sięgnie blisko 10 %). W grupie odbiorców domowych podwyżki będą niższe i przykładowo dla klienta: zużywającego 150 m3 gazu rocznie (grupa W – 1), miesięczny średni wzrost płatności wyniesie 1,20 zł, zużywającego 800 m3 gazu rocznie (grupa W – 2), średni wzrost płatności w miesiącu wyniesie 6,09 zł, zużywającego 2 500 m3 gazu rocznie (grupa W – 3), średniomiesięczny wzrost kształtuje się na poziomie 18,20 zł. Wymienione kwoty to wartość brutto.  Zużycie gazu przez Klientów domowych na dzień wprowadzenia zmiany cen gazu zostanie oszacowane indywidualnie przez informatyczny system rozliczeniowy. Klienci, którzy w terminie do 10 stycznia 2006 r. podadzą stan gazomierza z dnia 31 grudnia 2005 r. inkasentowi, telefonicznie lub osobiście w jednostce prowadzącej rozliczenia, będą rozliczeni na podstawie faktycznego zużycia gazu.  Źródło: inTARnet.pl