Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Gmina żydowska zainteresowana - nowa szansa na remont synagogi

Gmina żydowska zainteresowana - nowa szansa na remont synagogi

Gmina żydowska zainteresowana - nowa szansa na remont synagogi

Krakowska Gmina Żydowska Wyznaniowa jest zainteresowana przejęciem synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas ostatniego spotkania z władzami miasta i powiatu prezes Tadeusz Jakubowicz wyraził chęć przekazania środków na remont i zagospodarowanie zabytkowego obiektu. 
-Na razie traktujemy tę propozycję jako deklarację. Rada miejska przeanalizuje ją, kiedy gmina żydowska zwróci się na piśmie. Prezes Jakubowicz zaproponował, by gmina przejęła synagogę pod swoje skrzydła, chce przekazać pewne fundusze na jej remont i mieć wpływ na to, w jaki sposób budynek zostanie zagospodarowany – mówi zastępca burmistrza Dąbrowy, Marek Minorczyk. Sama gmina żydowska nie będzie w stanie sfinansować w całości remontu synagogi, zamierza szukać inwestora, który będzie tym zainteresowany. Propozycja zostanie przeanalizowana przez władze miejskie, które zdecydują, w jakim trybie obiekt będzie mógł zostać przekazany. Możliwe są dwa rozwiązania: przetarg licytacyjny, kiedy samorząd nie będzie miał większego wpływu na to, na co wykorzystana zostanie synagoga lub tzw. przetarg ofertowy, w którym zainteresowany będzie zobowiązany przedłożyć koncepcję jej zagospodarowania. W każdej z tych sytuacji nowego gospodarza obowiązywać będzie zachowanie wymogów konserwatora zabytków. -Najbliższe tygodnie zadecydują o kierunkach naszych działań. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aby ktoś chciał zainwestować, a w tym przypadku będą to duże pieniądze, to musi mieć mocny tytuł własności. Najkorzystniej dla inwestora byłoby kupić budynek. Myślę, że nie może być mowy o darowiźnie, natomiast możliwa jest wysoka, na przykład 50 proc. bonifikata wynikająca z przepisów dotyczących obiektów kultury – mówi wiceburmistrz, Marek Minorczyk. Podkreśla również, że miastu nie chodzi o to, by uzyskać ze sprzedaży jak najwięcej pieniędzy, ale aby doprowadzić do tego, że budynek nie będzie dalej niszczał i coś interesującego będzie się w nim działo. (BAJA) 

Źródło: Dziennik Polski

Krakowska Gmina Żydowska Wyznaniowa jest zainteresowana przejęciem synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas ostatniego spotkania z władzami miasta i powiatu prezes Tadeusz Jakubowicz wyraził chęć przekazania środków na remont i zagospodarowanie zabytkowego obiektu.  -Na razie traktujemy tę propozycję jako deklarację. Rada miejska przeanalizuje ją, kiedy gmina żydowska zwróci się na piśmie. Prezes Jakubowicz zaproponował, by gmina przejęła synagogę pod swoje skrzydła, chce przekazać pewne fundusze na jej remont i mieć wpływ na to, w jaki sposób budynek zostanie zagospodarowany – mówi zastępca burmistrza Dąbrowy, Marek Minorczyk. Sama gmina żydowska nie będzie w stanie sfinansować w całości remontu synagogi, zamierza szukać inwestora, który będzie tym zainteresowany. Propozycja zostanie przeanalizowana przez władze miejskie, które zdecydują, w jakim trybie obiekt będzie mógł zostać przekazany. Możliwe są dwa rozwiązania: przetarg licytacyjny, kiedy samorząd nie będzie miał większego wpływu na to, na co wykorzystana zostanie synagoga lub tzw. przetarg ofertowy, w którym zainteresowany będzie zobowiązany przedłożyć koncepcję jej zagospodarowania. W każdej z tych sytuacji nowego gospodarza obowiązywać będzie zachowanie wymogów konserwatora zabytków. -Najbliższe tygodnie zadecydują o kierunkach naszych działań. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aby ktoś chciał zainwestować, a w tym przypadku będą to duże pieniądze, to musi mieć mocny tytuł własności. Najkorzystniej dla inwestora byłoby kupić budynek. Myślę, że nie może być mowy o darowiźnie, natomiast możliwa jest wysoka, na przykład 50 proc. bonifikata wynikająca z przepisów dotyczących obiektów kultury – mówi wiceburmistrz, Marek Minorczyk. Podkreśla również, że miastu nie chodzi o to, by uzyskać ze sprzedaży jak najwięcej pieniędzy, ale aby doprowadzić do tego, że budynek nie będzie dalej niszczał i coś interesującego będzie się w nim działo. (BAJA)  Źródło: Dziennik Polski