1. Gminne Dożynki w Gruszowie Wielkim

Gminne Dożynki w Gruszowie Wielkim

Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

Kategoria wieniec tradycyjny
I miejsce – Sołectwo Żelazówka
II miejsce Sołectwo Morzychna
III miejsce Sołectwo Gruszów Wielki

Kategoria wieniec nowoczesny
I miejsce – Sołectwo Szarwark
II miejsce Sołectwo Nieczajna Górna
III miejsce Sołectwo Brnik

Konkurs ośpiewania wieńca
I miejsce – Sołectwo Nieczajna Górna
II miejsce Sołectwo Smęgorzów
III miejsce Sołectwo Gruszów Wielki

26 sierpnia 2012 r. rolnicy z Gminy Dabrowa Tarnowska podziękowali za tegoroczne plony. Gminne Dożynki zorganizowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej, Sołectwo i OSP Gruszów Wielki oraz Dąbrowski Dom Kultury w tym roku odbyły się w Gruszowie Wielkim. Święto plonów rozpoczęło się od Mszy Św., celebrowanej przez ks. prof. Stanisława Sojkę. Podczas nabożeństwa przedstawiciele Sołectwa Gruszowa Wielkiego złożyli w ofierze dary przygotowane z tegorocznych plonów. Po Mszy Św. uroczysty korowód dożynkowy przeszedł na plac szkolny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na tegoroczne dożynki przybyli m.in.: Posłowie na Sejm RP: Urszula Augutyn, Jan Ziobro i Józef Rojek, ks. Stanisław Żurat Proboszcz parafii Gruszów Wielki, ks. prof. Stanisław Sojka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Bolesław Łączyński Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Robert Pantera Wicestarosta Dąbrowski, Radni Rady Powiatu na czele z Przewodniczącą Barbarą Pobiegło, Radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Władysławem Knutelskim, dyrektorzy i kierownicy instytucji powiatowych i gminnych. Stanisław Początek Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, jednocześnie gospodarz imprezy powitał przybyłych gości, a także podziękował mieszkańcom Sołectwa Gruszowa Wielkiego za zorganizowanie dożynek. Podziękował także rolnikom, za ich trud i ciężką pracę na roli. Podczas uroczystości głos zabrali także posłowie, przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Robert Pantera Wicestarosta Dąbrowski. Dożynki to wielkie święto polskiej wsi, to znak braterstwa całej wspólnoty rolniczej, której praca budzi powszechny szacunek i uznanie. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Wszystkim Rolnikom, Mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny, pragniemy życzyć, aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Symbolu dostatku, obfitości i sytości. Dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoje zaangażowanie i wysiłek, przyczynili się do organizacji tej pięknej imprezy oraz życzymy wiele wytrwałości i sił w pracy na rzecz rozwoju rolnictwa. – powiedział Wicestarosta wręczając w imieniu samorządu powiatowego Burmistrzowi Stanisławowi Początkowi adres okolicznościowy. Następnie starostowie dożynek Renata Miotła i Władysław Morawiec przekazali na ręce Burmistrza dorodny bochen chleba aby podzielił go wśród mieszkańców gminy Dąbrowa Tarnowska. Podczas tegorocznego święta plonów tradycyjnie przeprowadzono konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy i konkurs na „ośpiewanie wieńca". Wyniki konkursów przedstawiają się następująco: Kategoria wieniec tradycyjnyI miejsce – Sołectwo ŻelazówkaII miejsce Sołectwo MorzychnaIII miejsce Sołectwo Gruszów Wielki Kategoria wieniec nowoczesnyI miejsce – Sołectwo SzarwarkII miejsce Sołectwo Nieczajna GórnaIII miejsce Sołectwo Brnik Konkurs ośpiewania wieńcaI miejsce – Sołectwo Nieczajna GórnaII miejsce Sołectwo SmęgorzówIII miejsce Sołectwo Gruszów Wielki Zgromadzonym na dożynkach mieszkańcom naszego regionu i zaproszonym gościom czas umilali: zespół „Nieczajnianie", kapela ludowa „Dąbrowiacy" z DDK, wokalistki z Dąbrowskiego Domu Kultury: Paulina Moździerz, Magdalena Curyło, Małgorzata Cygan i Kinga Kogut, także uczniowie miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum.