Gruszowskie palmy
Nie tak wysokie jak w Lipnicy Murowanej ale równie kolorowe. W Gruszowie Wielkim po raz piąty rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Uroczystościom towarzyszły występy dzieci i młodzieży oraz koncert kapeli ludowej "Dąbrowiacy". Tradycyjnie na tę okazję panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały potrawy wielkanocne do degustacji.
"Tradycyjna palma powinna być zrobiona z trzciny, ozdobiona baziami, gałązkami bukszpanu, kolorowymi kwiatami z bibuły i wstążkami. O zwycięstwie w konkursie decyduje nie tylko wysokość palmy. W tym roku niektóre były tak wysokie, że nie mieściły się w kościele. Najważniejsze jest, by palma zrobiona była z zachowaniem panujących na Powiślu Dąbrowskim tradycji" - mówi Edward Urbańczyk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Dąbrowie Tarnowskiej, pomysłodawca konkursu.
W tym roku komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze miejsca dla: SP i Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim oraz dla Ewy i Eweliny Mikos z Laskówki Chorąskiej, uczennic Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie. Równorzędne drugie nagrody otrzymali Angelika i Mateusz Chmura z Gruszowa, Barbara i Jan Skrzyniarz również z Gruszowa oraz klasa VI z SP w Sutkowie. Trzecie miejsca przyznano aż czterem palmom, które wykonali mieszkańcy Gruszowa: Ewelina Dobosz i Katarzyna Wójcik, Justyna Dobosz i Ewelina Siewierska, Agnieszka Kot, Dawid Golemo i Radosław Kuta oraz Patryk Józefczyk i Marcin Siewierski.
Większość nagród trafiło do mieszkańców Gruszowa Wielkiego. "W tej miejscowości tradycje przygotowywania palm są najsilniejsze, tutaj w Niedzielę Palmową zawsze można było zobaczyć przed kościołem piękne i wysokie plamy. Dlatego właśnie tu postanowiliśmy organizować konkursy - podkreśla Edward Urbańczyk. - Biorą w nich udział zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Najważniejsze, że młode pokolenie przejęło od swoich rodziców i dziadków tradycje zdobienia palm".
Konkursowi towarzyszyła przygotowana przez "Civitas Christiana" wystawa poświęcona tradycjom i obrzędom wielkanocnym. Można było tu obejrzeć koszyki ze święconką, baranki z ciasta, stroje, które ubierano do kościoła, ręcznie malowane pisanki oraz pocztówki świąteczne z XIX i XX wieku. (baja)
Źródło: Dziennik Polski
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5