Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Hortiterapia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dąbrowicy

Hortiterapia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dąbrowicy

Hortiterapia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dąbrowicy

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Dąbrowicy przez kilka miesięcy 2018 r. z powodzeniem realizowano zadanie pn. „Hortiterapia – elementem troski o zdrowie psychiczne”. Jego realizacja była możliwa dzięki dotacji Powiatu Dąbrowskiego udzielonej Stowarzyszeniu „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Szczucinie.

Hortiterapia, nazywana inaczej ogrodoterapią, to terapia ogrodem, która poprawia nastrój i obniża poziom stresu. Bazuje na naturalnej potrzebie kontaktu z naturą. By poprawić kondycję człowieka stymuluje wszystkie pięć zmysłów. Może być realizowana czynnie w postaci uprawiania i pielęgnacji roślin lub biernie – poprzez obserwację. Czynna terapia obejmuje prace ogrodowe, między innymi takie jak przygotowanie podłoża, sadzenie, podlewanie i cięcie roślin. Natomiast bierna terapia ogrodem polega na leczeniu poprzez cieszenie się kontaktem z naturą. Jest to z reguły obserwacja roślin, skoncentrowanie na nich uwagi i doznania sensoryczne (aromatoterapia, koloroterapia).

W pierwszym etapie zadania podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy upiększyli ogród, wydzielając niezaadaptowaną do tej pory część zieleni, przygotowali odpowiednie podłoże, zasadzili krzewy, a także pomalowali zakupioną pergole, przy której posadzono pnące róże.

W dalszym etapie - korzystając z pięknej, lipcowej pogody - odwiedzili Ogrody Biblijne, a także Ogrody Sensoryczne w Muszynie, które zostały podzielone na kilka stref: Ogród Zdrowia, Dźwięku, Dotykowy, Zapachowy, Smakowy oraz Wzrokowy.

W ramach zadania zorganizowano również warsztaty florystyczne pn. „Dary Jesieni”, podczas których wykonywano sezonowe kompozycje, kolaże oraz bukiety wykorzystując bogaty materiał roślinny w większości samodzielnie zebrany przez uczestników Środowiskowego Domu samopomocy podczas wycieczek do lasu. Zajęcia te miały na celu udoskonalenie zdolności manualnych, ćwiczenie precyzyjnego chwytu, a także obniżenie poziom stresu oraz podniesienie poczucia własnej wartości i rozwijanie kreatywności uczestników warsztatów.

Ostatnim etapem realizacji zadania było spotkanie podsumowujące na łonie natury, podczas którego uczestnicy między innymi wysłuchali prelekcji dotyczącej pozytywnego oddziaływania ogrodu i kontaktu z naturą na ludzi, a także mieli możliwość odczuć kojąca moc ogrodu.  

Jak zapewniają podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy projekt  pn. „Hortiterapia – elementem troski o zdrowie psychiczne” z pewnością będzie kontynuowany.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Dąbrowicy przez kilka miesięcy 2018 r. z powodzeniem realizowano zadanie pn. „Hortiterapia – elementem troski o zdrowie psychiczne”. Jego realizacja była możliwa dzięki dotacji Powiatu Dąbrowskiego udzielonej Stowarzyszeniu „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Szczucinie. Hortiterapia, nazywana inaczej ogrodoterapią, to terapia ogrodem, która poprawia nastrój i obniża poziom stresu. Bazuje na naturalnej potrzebie kontaktu z naturą. By poprawić kondycję człowieka stymuluje wszystkie pięć zmysłów. Może być realizowana czynnie w postaci uprawiania i pielęgnacji roślin lub biernie – poprzez obserwację. Czynna terapia obejmuje prace ogrodowe, między innymi takie jak przygotowanie podłoża, sadzenie, podlewanie i cięcie roślin. Natomiast bierna terapia ogrodem polega na leczeniu poprzez cieszenie się kontaktem z naturą. Jest to z reguły obserwacja roślin, skoncentrowanie na nich uwagi i doznania sensoryczne (aromatoterapia, koloroterapia). W pierwszym etapie zadania podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy upiększyli ogród, wydzielając niezaadaptowaną do tej pory część zieleni, przygotowali odpowiednie podłoże, zasadzili krzewy, a także pomalowali zakupioną pergole, przy której posadzono pnące róże. W dalszym etapie - korzystając z pięknej, lipcowej pogody - odwiedzili Ogrody Biblijne, a także Ogrody Sensoryczne w Muszynie, które zostały podzielone na kilka stref: Ogród Zdrowia, Dźwięku, Dotykowy, Zapachowy, Smakowy oraz Wzrokowy. W ramach zadania zorganizowano również warsztaty florystyczne pn. „Dary Jesieni”, podczas których wykonywano sezonowe kompozycje, kolaże oraz bukiety wykorzystując bogaty materiał roślinny w większości samodzielnie zebrany przez uczestników Środowiskowego Domu samopomocy podczas wycieczek do lasu. Zajęcia te miały na celu udoskonalenie zdolności manualnych, ćwiczenie precyzyjnego chwytu, a także obniżenie poziom stresu oraz podniesienie poczucia własnej wartości i rozwijanie kreatywności uczestników warsztatów. Ostatnim etapem realizacji zadania było spotkanie podsumowujące na łonie natury, podczas którego uczestnicy między innymi wysłuchali prelekcji dotyczącej pozytywnego oddziaływania ogrodu i kontaktu z naturą na ludzi, a także mieli możliwość odczuć kojąca moc ogrodu.   Jak zapewniają podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy projekt  pn. „Hortiterapia – elementem troski o zdrowie psychiczne” z pewnością będzie kontynuowany.