Hortiterapia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dąbrowicy
W Środowiskowym Domu Samopomocy w Dąbrowicy przez kilka miesięcy 2018 r. z powodzeniem realizowano zadanie pn. „Hortiterapia – elementem troski o zdrowie psychiczne”. Jego realizacja była możliwa dzięki dotacji Powiatu Dąbrowskiego udzielonej Stowarzyszeniu „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Szczucinie.
Hortiterapia, nazywana inaczej ogrodoterapią, to terapia ogrodem, która poprawia nastrój i obniża poziom stresu. Bazuje na naturalnej potrzebie kontaktu z naturą. By poprawić kondycję człowieka stymuluje wszystkie pięć zmysłów. Może być realizowana czynnie w postaci uprawiania i pielęgnacji roślin lub biernie – poprzez obserwację. Czynna terapia obejmuje prace ogrodowe, między innymi takie jak przygotowanie podłoża, sadzenie, podlewanie i cięcie roślin. Natomiast bierna terapia ogrodem polega na leczeniu poprzez cieszenie się kontaktem z naturą. Jest to z reguły obserwacja roślin, skoncentrowanie na nich uwagi i doznania sensoryczne (aromatoterapia, koloroterapia).
W pierwszym etapie zadania podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy upiększyli ogród, wydzielając niezaadaptowaną do tej pory część zieleni, przygotowali odpowiednie podłoże, zasadzili krzewy, a także pomalowali zakupioną pergole, przy której posadzono pnące róże.
W dalszym etapie - korzystając z pięknej, lipcowej pogody - odwiedzili Ogrody Biblijne, a także Ogrody Sensoryczne w Muszynie, które zostały podzielone na kilka stref: Ogród Zdrowia, Dźwięku, Dotykowy, Zapachowy, Smakowy oraz Wzrokowy.
W ramach zadania zorganizowano również warsztaty florystyczne pn. „Dary Jesieni”, podczas których wykonywano sezonowe kompozycje, kolaże oraz bukiety wykorzystując bogaty materiał roślinny w większości samodzielnie zebrany przez uczestników Środowiskowego Domu samopomocy podczas wycieczek do lasu. Zajęcia te miały na celu udoskonalenie zdolności manualnych, ćwiczenie precyzyjnego chwytu, a także obniżenie poziom stresu oraz podniesienie poczucia własnej wartości i rozwijanie kreatywności uczestników warsztatów.
Ostatnim etapem realizacji zadania było spotkanie podsumowujące na łonie natury, podczas którego uczestnicy między innymi wysłuchali prelekcji dotyczącej pozytywnego oddziaływania ogrodu i kontaktu z naturą na ludzi, a także mieli możliwość odczuć kojąca moc ogrodu.
Jak zapewniają podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy projekt pn. „Hortiterapia – elementem troski o zdrowie psychiczne” z pewnością będzie kontynuowany.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5