1. Hubenice z nową przepompownią melioracyjną

Hubenice z nową przepompownią melioracyjną

24 października br. uroczyście uruchomiono przepompownię melioracyjną w Hubenicach (Gmina Gręboszów). Inwestycję w przeciągu 14 miesięcy zrealizowała Skanska na zlecenie Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Jej wartość to 13,5 mln zł. brutto   W piątkowej uroczystości udział wzięli m.in.: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Wójt Gminy Gręboszów Krystyna Świętek, Dyrektor Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie Bogusław Borowski.   Inwestycja obejmowała m.in. budowę przepompowni wraz z wyposażeniem, zainstalowanie czterech pomp o dużej wydajności, budowę zbiornika wyrównawczego wraz z przelewem bocznym, budowę rurociągów tłocznych oraz rowu odprowadzającego wodę z przepompowni. Powstał też budynek socjalny, stacja transformatorowa wraz z linią zasilającą i agregatem prądotwórczym 910 kVA, drogi dojazdowe i plac manewrowy.   Ze względu na specyfikę obszaru Hubenice są narażone na częste powodzie. Dotychczas Kanał Hubenicki odprowadzał wodę przez całą gminę, na długości ok. 12 km. Jednak przy wysokim poziomie odbiornika czyli rzeki Wisły i konieczności zamknięcia zasuw woda rozlewała się po całym terenie tworząc ogromne jezioro, a pompy Państwowej Straży Pożarnej nie były wystarczające, by przepompować taką ilość wody.    Budowa przepompowni jest pierwszym krokiem na drodze do budowy sieci melioracyjnej na terenie gminy. Kiedy woda z głównych kanałów będzie odprowadzana, gmina może starać się o przywrócenie działalności Spółki Wodnej. Ta zaś zajmie się odbudową rowów melioracyjnych na działkach i polach będących własnością prywatną mieszkańców.