Gra terenowa z dąbrowskim Halifaksem w OSK
Staraniem przewodników muzealnych dąbrowskiej byłej synagogi Katarzyny Bogusz i Pawła Chojnowskiego, według ich scenariusza w ostatni piątek wakacji została we wnętrzach i na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur przeprowadzona edukacyjna gra terenowa z udziałem uczestników zajęć w Centrum Osiedlowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki zaangażowaniu pracującej tam instruktorki Elżbiety Wiatr dzieci zostały bardzo ciepło przyjęte na zakończenie gier i zabaw ciasteczkami i herbatą.
Uczestnicy zajęć, podzieleni na dwie grupy, rywalizowali w dwóch konkurencjach: mieli wykazać się strategicznym myśleniem w tworzeniu mapy alternatywnych działań historycznych z 4/5 sierpnia 1944 r. z udziałem bohaterskiej załogi samolotu Halifax JP-276 A (wykazali się dużą kreatywnością i inwencją, które przy pomyślnym zbiegu okoliczności mogły uczynić misję pomocy powstańcom i partyzantom skuteczną a dla lotników Halifaksa oznaczającą szczęśliwy powrót do włoskiej bazy w Brindisi) oraz pomysłowością w skompletowaniu czterech podstawowych elementów tzw. „niezbędnika pilota” (spośród dostępnych na stałej wystawie militariów w jednej z podziemnych sal ekspozycyjnych OSK).
Bazą był wykład Katarzyny Bogusz, przybliżający przełomowe fakty z życia dowódcy załogi dąbrowskiego Halifaksa kpt. Arnolda Blynna, pokaz krótkiego filmu dokumentalnego o sensacyjnym znalezisku szczątków brytyjskiego samolotu bombowego z okresu II wojny, zdjęć z prac archeologicznych przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego na Bagienicy w 2001 r. (wydobycie szczątków samolotu spod ziemi), konferencji prasowej towarzyszącej wykopaliskom oraz pamiętnej wystawy poświęconej Halifaksowi, uroczyście otwartej w galerii Dąbrowskiego Domu Kultury kilkanaście lat temu.
Pokaz przygotował Paweł Chojnowski, uzupełniając go anegdotami związanymi z historyczną wystawą i emocjami towarzyszącymi odkryciu szczątków samolotu oraz załogi na Bagienicy. Dopełnieniem gry terenowej było porównanie archiwalnych, przedwojennych fotografii znanych dzieciom z obserwacji miejsc w Dąbrowie ze stanem obecnym. Przy okazji dzieci utrwaliły sobie wiedzę o istotnych dla historii i współczesności lokalizacji, budynków i instytucji (rynek, synagoga, LO, Sokolnia). Bardzo pomocne we wszystkich zadaniach były tablice ekspozycyjne, przedmioty w OSK oraz książka Dariusza Janusia „Ostatnia misja kapitana Blynna”.
Dzieci były bardzo zadowolone z prawie dwugodzinnej gry, o czym świadczy snucie planów kolejnych zabaw edukacyjnych podczas zaczynającego się wkrótce roku szkolnego, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego wymuszonego epidemią COVID-19.
DDK
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5