Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Gra terenowa z dąbrowskim Halifaksem w OSK

Gra terenowa z dąbrowskim Halifaksem w OSK

Gra terenowa z dąbrowskim Halifaksem w OSK

Staraniem przewodników muzealnych dąbrowskiej byłej synagogi Katarzyny Bogusz i Pawła Chojnowskiego, według ich scenariusza w ostatni piątek wakacji została we wnętrzach i na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur przeprowadzona edukacyjna gra terenowa z udziałem uczestników zajęć w Centrum Osiedlowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki zaangażowaniu pracującej tam instruktorki Elżbiety Wiatr dzieci zostały bardzo ciepło przyjęte na zakończenie gier i zabaw ciasteczkami i herbatą.

Uczestnicy zajęć, podzieleni na dwie grupy, rywalizowali w dwóch konkurencjach: mieli wykazać się strategicznym myśleniem w tworzeniu mapy alternatywnych działań historycznych z 4/5 sierpnia 1944 r. z udziałem bohaterskiej załogi samolotu Halifax JP-276 A (wykazali się dużą kreatywnością i inwencją, które przy pomyślnym zbiegu okoliczności mogły uczynić misję pomocy powstańcom i partyzantom skuteczną a dla lotników Halifaksa oznaczającą szczęśliwy powrót do włoskiej bazy w Brindisi) oraz pomysłowością w skompletowaniu czterech podstawowych elementów tzw. „niezbędnika pilota” (spośród dostępnych na stałej wystawie militariów w jednej z podziemnych sal ekspozycyjnych OSK).

Bazą był wykład Katarzyny Bogusz, przybliżający przełomowe fakty z życia dowódcy załogi dąbrowskiego Halifaksa kpt. Arnolda Blynna, pokaz krótkiego filmu dokumentalnego o sensacyjnym znalezisku szczątków brytyjskiego samolotu bombowego z okresu II wojny,  zdjęć z prac archeologicznych przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego na Bagienicy w 2001 r. (wydobycie szczątków samolotu spod ziemi), konferencji prasowej towarzyszącej wykopaliskom oraz pamiętnej wystawy poświęconej Halifaksowi, uroczyście otwartej w galerii Dąbrowskiego Domu Kultury kilkanaście lat temu.

Pokaz przygotował Paweł Chojnowski, uzupełniając go anegdotami związanymi z historyczną wystawą i emocjami towarzyszącymi odkryciu szczątków samolotu oraz załogi na Bagienicy. Dopełnieniem gry terenowej było porównanie archiwalnych, przedwojennych fotografii znanych dzieciom z obserwacji miejsc w Dąbrowie ze stanem obecnym. Przy okazji dzieci utrwaliły sobie wiedzę o istotnych dla historii i współczesności lokalizacji, budynków i instytucji (rynek, synagoga, LO, Sokolnia). Bardzo pomocne we wszystkich zadaniach były tablice ekspozycyjne, przedmioty w OSK oraz książka Dariusza Janusia „Ostatnia misja kapitana Blynna”.

Dzieci były bardzo zadowolone z prawie dwugodzinnej gry, o czym świadczy snucie planów kolejnych zabaw edukacyjnych podczas zaczynającego się wkrótce roku szkolnego, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego wymuszonego epidemią COVID-19.

DDK

Staraniem przewodników muzealnych dąbrowskiej byłej synagogi Katarzyny Bogusz i Pawła Chojnowskiego, według ich scenariusza w ostatni piątek wakacji została we wnętrzach i na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur przeprowadzona edukacyjna gra terenowa z udziałem uczestników zajęć w Centrum Osiedlowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki zaangażowaniu pracującej tam instruktorki Elżbiety Wiatr dzieci zostały bardzo ciepło przyjęte na zakończenie gier i zabaw ciasteczkami i herbatą. Uczestnicy zajęć, podzieleni na dwie grupy, rywalizowali w dwóch konkurencjach: mieli wykazać się strategicznym myśleniem w tworzeniu mapy alternatywnych działań historycznych z 4/5 sierpnia 1944 r. z udziałem bohaterskiej załogi samolotu Halifax JP-276 A (wykazali się dużą kreatywnością i inwencją, które przy pomyślnym zbiegu okoliczności mogły uczynić misję pomocy powstańcom i partyzantom skuteczną a dla lotników Halifaksa oznaczającą szczęśliwy powrót do włoskiej bazy w Brindisi) oraz pomysłowością w skompletowaniu czterech podstawowych elementów tzw. „niezbędnika pilota” (spośród dostępnych na stałej wystawie militariów w jednej z podziemnych sal ekspozycyjnych OSK). Bazą był wykład Katarzyny Bogusz, przybliżający przełomowe fakty z życia dowódcy załogi dąbrowskiego Halifaksa kpt. Arnolda Blynna, pokaz krótkiego filmu dokumentalnego o sensacyjnym znalezisku szczątków brytyjskiego samolotu bombowego z okresu II wojny,  zdjęć z prac archeologicznych przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego na Bagienicy w 2001 r. (wydobycie szczątków samolotu spod ziemi), konferencji prasowej towarzyszącej wykopaliskom oraz pamiętnej wystawy poświęconej Halifaksowi, uroczyście otwartej w galerii Dąbrowskiego Domu Kultury kilkanaście lat temu. Pokaz przygotował Paweł Chojnowski, uzupełniając go anegdotami związanymi z historyczną wystawą i emocjami towarzyszącymi odkryciu szczątków samolotu oraz załogi na Bagienicy. Dopełnieniem gry terenowej było porównanie archiwalnych, przedwojennych fotografii znanych dzieciom z obserwacji miejsc w Dąbrowie ze stanem obecnym. Przy okazji dzieci utrwaliły sobie wiedzę o istotnych dla historii i współczesności lokalizacji, budynków i instytucji (rynek, synagoga, LO, Sokolnia). Bardzo pomocne we wszystkich zadaniach były tablice ekspozycyjne, przedmioty w OSK oraz książka Dariusza Janusia „Ostatnia misja kapitana Blynna”. Dzieci były bardzo zadowolone z prawie dwugodzinnej gry, o czym świadczy snucie planów kolejnych zabaw edukacyjnych podczas zaczynającego się wkrótce roku szkolnego, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego wymuszonego epidemią COVID-19. DDK