Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. III stopień zagrożenia pożarowego w lasach

III stopień zagrożenia pożarowego w lasach

III stopień zagrożenia pożarowego w lasach

W związku z brakiem opadów i wprowadzonym III stopniem zagrożenia pożarowego w lasach na terenie województwa małopolskiego przypominamy:

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzeganie podstawowych zasad:

1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.

4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:

  • 0 - brak zagrożenia,
  • I - zagrożenie małe,
  • II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
  • III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.

KP PSP w Dąbrowie Tarnowskiej

W związku z brakiem opadów i wprowadzonym III stopniem zagrożenia pożarowego w lasach na terenie województwa małopolskiego przypominamy: Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzeganie podstawowych zasad: 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi. 2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu. 3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m. 4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami. 5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach: 0 - brak zagrożenia, I - zagrożenie małe, II - zagrożenie duże; bądź ostrożny, III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych. KP PSP w Dąbrowie Tarnowskiej