1. Inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W dniu 7 marca 2008r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Obrady prowadził Przewodniczący Rady - Wicestarosta Dąbrowski Pan Tadeusz Kwiatkowski. Głównym punktem posiedzenia była informacja Komendanta Powiatowego Policji o zdarzeniach drogowych w latach 2005 do 2007 z uwzględnieniem miejsc szczególnego występowania zdarzeń, opracowana przez Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Pana Marka Banasia oraz St. Aspiranta Pana Jarosława Kmiecia. Z przedstawionej analizy wynika, że po dobrych wynikach 2006 roku, w 2007 roku na terenie Powiatu Dąbrowskiego nastąpił znaczny wzrost liczby wypadków i kolizji drogowych. Z czego 42% zdarzeń miało miejsce na drodze krajowej nr 73, 8% na drogach wojewódzkich, a pozostałe 50% na drogach gminnych i powiatowych. Ogółem w Powiecie Dąbrowskim, w wypadkach drogowych zginęło 7 osób, w tym 5 w gminie Szczucin. Najniebezpieczniejszymi miesiącami okazały się: lipiec, wrzesień i listopad, natomiast spośród dni tygodnia: piątek i poniedziałek. Przewodniczący zapoznał Radę, z planami poprawienia bezpieczeństwa na drogach powiatowych, m. in. poprzez przebudowę skrzyżowań na skrzyżowania typu „rondo" w miejscowościach Żelichów, Swarzów, Lipiny i Radgoszcz; zamontowania dodatkowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Żabieńskiej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz dodatkowych oznakowań, szczególnie w miejscach wzmożonego ruchu pieszych, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców. Rada postanowiła też m. in. wystąpić do Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej i Zarządu Drogowego o prawidłowe oznakowanie przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Sucharskiego i Grunwaldzkiej w Dąbrowie Tarnowskiej a także rozpoznać możliwości wyznaczenia ścieżek rowerowych wzdłuż głównych drogowych szlaków komunikacyjnych powiatu. Ponadto przyjęto plan pracy Rady na 2008 rok.