1. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii dotycząca obszaru zagrożenia wścieklizną

W obszarze zagrożonym wprowadza się następujące zakazy i nakazy:

- zakazuje się wyprowadzania zwierząt gospodarskich i domowych na tereny leśne
- zakazuje się polowań oraz odłowów zwierząt łownych
- nakazuje się trzymanie psów i kotów od pełną kontrolą posiadaczy
- nakazuje się odstrzał sanitarny lisów na określonym obszarze.

Powyższe nakazy i zakazy obowiązywać będą do czasu uchylenia rozporządzenia.

W związku ze stwierdzeniem ogniska wścieklizny w miejscowości Gruszów Mały Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej wydał Rozporządzenie 1/2014 z dnia 3 lutego 2014r. w sprawie określenia obszaru zagrożonego wścieklizną zwierząt, sposobu jego oznakowania oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tym obszarze. Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1, pkt 3 lit. B, pkt. 4, pkt. 10 oraz ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2008 r. Nr 13 poz. 1342 z późn. zm.) w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u lisa odstrzelonego w miejscowości Gruszów Mały (gm. Dąbrowa Tarnowska) w Powiecie Dąbrowskim zarządza się co następuje: Za obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny, zwany dalej obszarem zagrożonym, uznaje się teren ograniczony: 1) od strony zachodniej: drogą krajową nr 73 od miejscowości Radwan, Gmina Szczucin (przysiółek Podradwanie), następnie ul. Warszawską w mieście Dąbrowa Tarnowska, Gmina Dąbrowa Tarnowska, ul. Rynek, ul. Kościuszki, ul. 1 Maja, a następnie ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Sportową; 2) od strony południowej: ul Sportową w mieście Dąbrowa Tarnowska, Gmina Dąbrowa Tarnowska do skrzyżowania z ul. Szarwarską, a następnie ul. Ulinów do drogi łączącej z miejscowością Nieczajna Górna, Gmina Dąbrowa Tarnowska; 3) od strony wschodniej: drogą gminną w miejscowości Nieczajna Górna, Gmina Dąbrowa Tarnowska do drogi łączącej miejscowość Nieczajna Górna, Gmina Dąbrowa Tarnowska z miejscowością Radgoszcz, Gmina Radgoszcz, ul. Witosa w miejscowości Radgoszcz do skrzyżowania z ul. Szkolną; 4) od strony północnej: ul. Szkolną w miejscowości Radgoszcz, Gmina Radgoszcz, a następnie drogą łączącą miejscowość Radgoszcz, Gmina Radgoszcz z miejscowością Radwan, Gmina Szczucin, drogą gminną w miejscowości Radwan, Gmina Radwan (przysiółek Podradwanie) do skrzyżowania z drogą krajową nr 73. W obszarze zagrożonym wprowadza się następujące zakazy i nakazy: - zakazuje się wyprowadzania zwierząt gospodarskich i domowych na tereny leśne- zakazuje się polowań oraz odłowów zwierząt łownych- zakazuje się organizowania targów, pokazów, wystaw i konkursów z udziałem zwierząt- zakazuje się wywożenia psów i kotów bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii- zakazuje się przemieszczania zwłok zwierzęcych bez zgodę Powiatowego Lekarza Weterynarii- nakazuje się trzymanie psów i kotów od pełną kontrolą posiadaczy- nakazuje się odstrzał sanitarny lisów na określonym obszarze. Powyższe nakazy i zakazy obowiązywać będą do czasu uchylenia rozporządzenia.