Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Interesująca wystawa w galerii DDK

Interesująca wystawa w galerii DDK

Interesująca wystawa w galerii DDK

W sobotnie popołudnie 22 października o godz.17:00 w galerii Dąbrowskiego Domu Kultury zostanie uroczyście otwarta bardzo interesująca wystawa. Zostaną na niej zaprezentowane prace współczesnych, młodych plastyków, skupionych w grupie x.

Nazwa odwołuje się do matematycznej definicji, w której x jest symbolem niewiadomej (szukanej). Osoby ją tworzące mają na celu poszukiwanie niewiadomej poprzez sztukę. Grupa x, to kolektyw osób związanych wspólnym działaniem w dziedzinie sztuki. Zespół oparty jest na różnicach pokoleniowych i estetycznych. Artyści rozpoczęli swoją działalność pod koniec 2013 roku na ASP w Krakowie.

Grupę tworzą: Danuta Gaweł, Anna Lewińska, Miłosz Horodyński, Sylwia Lis – Pesona, Renata Magda, Magdalena Stano i Paweł Wąsowicz.

Tak piszą o swojej wystawie:

Czas i przestrzeń to wartości fizyczne dostrzegane dzięki obserwacji. W filozofii i fizyce są one różnie definiowane. Przestrzeń przez starożytnych filozofów pojmowana była jako ogół wszelkich relacji zachodzących pomiędzy obiektami. Demokryt utożsamiał ją z próżnią.

"Czas płynie", a „rzeczy zawierają się w przestrzeni"- są wartościami pierwotnymi.. Intuicja podpowiada, że zawsze powinniśmy polegać na obserwacji pewnych zmian fizycznych (ruchu), by określić upływ czasu. Zależy on jednak od obserwatora i jest różny dla różnych obserwatorów. Impresjoniści chcieli zatrzymać czas w obrazie „ łapali uciekającą chwilę".

Przestrzeń jako druga wartość fizyczna jest obecna w perspektywie: linearnej, barwnej, powietrznej... Od malarza wymaga się umiejętności ukazania trójwymiarowości przedmiotów na płaszczyźnie z zachowaniem stosunków przestrzennych. Ważne, aby stworzyć wrażenie głębi – perspektywy. Czas i przestrzeń dla każdego artysty są indywidualnym widzeniem. Dlatego istnieje tak wiele różnych dzieł." Ilu artystów tyle interpretacji". Należy zauważyć jeszcze, że na widzenie malarza nakłada się jeszcze wrażenie odbiorcy. Czytamy bowiem obrazy osobiście z pomocą indywidualnego przeżycia czasu i przestrzeni.

(Danuta Gaweł)

DDK/mags

W sobotnie popołudnie 22 października o godz.17:00 w galerii Dąbrowskiego Domu Kultury zostanie uroczyście otwarta bardzo interesująca wystawa. Zostaną na niej zaprezentowane prace współczesnych, młodych plastyków, skupionych w grupie x. Nazwa odwołuje się do matematycznej definicji, w której x jest symbolem niewiadomej (szukanej). Osoby ją tworzące mają na celu poszukiwanie niewiadomej poprzez sztukę. Grupa x, to kolektyw osób związanych wspólnym działaniem w dziedzinie sztuki. Zespół oparty jest na różnicach pokoleniowych i estetycznych. Artyści rozpoczęli swoją działalność pod koniec 2013 roku na ASP w Krakowie. Grupę tworzą: Danuta Gaweł, Anna Lewińska, Miłosz Horodyński, Sylwia Lis – Pesona, Renata Magda, Magdalena Stano i Paweł Wąsowicz. Tak piszą o swojej wystawie: Czas i przestrzeń to wartości fizyczne dostrzegane dzięki obserwacji. W filozofii i fizyce są one różnie definiowane. Przestrzeń przez starożytnych filozofów pojmowana była jako ogół wszelkich relacji zachodzących pomiędzy obiektami. Demokryt utożsamiał ją z próżnią. "Czas płynie", a „rzeczy zawierają się w przestrzeni"- są wartościami pierwotnymi.. Intuicja podpowiada, że zawsze powinniśmy polegać na obserwacji pewnych zmian fizycznych (ruchu), by określić upływ czasu. Zależy on jednak od obserwatora i jest różny dla różnych obserwatorów. Impresjoniści chcieli zatrzymać czas w obrazie „ łapali uciekającą chwilę". Przestrzeń jako druga wartość fizyczna jest obecna w perspektywie: linearnej, barwnej, powietrznej... Od malarza wymaga się umiejętności ukazania trójwymiarowości przedmiotów na płaszczyźnie z zachowaniem stosunków przestrzennych. Ważne, aby stworzyć wrażenie głębi – perspektywy. Czas i przestrzeń dla każdego artysty są indywidualnym widzeniem. Dlatego istnieje tak wiele różnych dzieł." Ilu artystów tyle interpretacji". Należy zauważyć jeszcze, że na widzenie malarza nakłada się jeszcze wrażenie odbiorcy. Czytamy bowiem obrazy osobiście z pomocą indywidualnego przeżycia czasu i przestrzeni. (Danuta Gaweł) DDK/mags