Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Inwestycje i nowy sprzęt

Inwestycje i nowy sprzęt

Inwestycje i nowy sprzęt

Powiat dąbrowski zamierza w tym roku pomóc miejscowemu szpitalowi w sfinansowaniu dużych inwestycji i zakupu nowego sprzętu. Dofinansowanie placówki rozważają również gminy z Powiśla Dąbrowskiego. Zarząd powiatu pomoże dąbrowskiemu szpitalowi w sfinansowaniu rozbudowy i unowocześnienia Izby Przyjęć oraz stworzeniu rehabilitacji. Koszt prac ma wynieść nieco ponad 2 mln złotych. Obecnie prowadzony jest przetarg na wykonanie tych inwestycji. Są również na uzyskanie dofinansowania z PFRON-u na budowę pionu rehabilitacyjnego. Inwestycje są istotne dla funkcjonowania placówki, zakres wykonywanych usług ma bowiem wpływ na wysokość umów z NFZ.

- Chcemy także współuczestniczyć w kosztach zakupu aparatury medycznej. Dyrekcja zamierza wyposażyć szpital w nowy stacjonarny aparat, stary jest bowiem mocno wysłużony i nie spełnia obowiązujących norm. Ponadto planowany jest zakup dwóch dodatkowych aparatów rentgenowskich: mobilnego i służącego w czasie operacji, a także tomografu komputerowego. Koszt całego pakietu urządzeń wynosi około 1,8 miliona. To bardzo dużo, ale myślę, że wspólnie z gminami Powiśla i ościennymi z powiatu tarnowskiego, których mieszkańcy leczą się w naszym szpitalu, można byłoby uzbierać na pierwszą wpłatę, dzięki której urządzenia będą mogły być zakupione. Reszta należności byłaby spłacana przez szpital w ratach w ciągu kolejnych lat, a pieniądze pochodziłyby z kontraktu z NFZ-em na wykonywanie badań – mówi starosta dąbrowski Wiesław Krajewski. Przychylnie do planów pomocy odnosi się burmistrz Dąbrowy Stanisław Początek, który podkreśla, że choć gmina nie jest organem prowadzącym szpital, to przez cały czas stara się w miarę możliwości mu pomagać. - Szpital jest przecież największym zakładem pracy w naszej gminie i większość jego pracowników to nasi mieszkańcy, dlatego jego kondycja nie jest nam obojętna – mówi burmistrz. – Stosujemy ulgi podatkowe, poręczyliśmy kredyt, który umożliwił placówce szybkie spłacenie rządowej pożyczki restrukturyzacyjnej i dzięki temu uzyskanie umorzenia części należności. Teraz zaproponowałem, by wszystkie gminy z powiatu przeznaczyły dla szpitala kwoty w zależności od liczby mieszkańców. Dąbrowa deklaruje, że byłoby to 3 zł od mieszkańca, w ten sposób udałoby się zebrać około 60 – 70 tys. (BAJA)

Źródło: Dziennik Polski

Powiat dąbrowski zamierza w tym roku pomóc miejscowemu szpitalowi w sfinansowaniu dużych inwestycji i zakupu nowego sprzętu. Dofinansowanie placówki rozważają również gminy z Powiśla Dąbrowskiego. Zarząd powiatu pomoże dąbrowskiemu szpitalowi w sfinansowaniu rozbudowy i unowocześnienia Izby Przyjęć oraz stworzeniu rehabilitacji. Koszt prac ma wynieść nieco ponad 2 mln złotych. Obecnie prowadzony jest przetarg na wykonanie tych inwestycji. Są również na uzyskanie dofinansowania z PFRON-u na budowę pionu rehabilitacyjnego. Inwestycje są istotne dla funkcjonowania placówki, zakres wykonywanych usług ma bowiem wpływ na wysokość umów z NFZ. - Chcemy także współuczestniczyć w kosztach zakupu aparatury medycznej. Dyrekcja zamierza wyposażyć szpital w nowy stacjonarny aparat, stary jest bowiem mocno wysłużony i nie spełnia obowiązujących norm. Ponadto planowany jest zakup dwóch dodatkowych aparatów rentgenowskich: mobilnego i służącego w czasie operacji, a także tomografu komputerowego. Koszt całego pakietu urządzeń wynosi około 1,8 miliona. To bardzo dużo, ale myślę, że wspólnie z gminami Powiśla i ościennymi z powiatu tarnowskiego, których mieszkańcy leczą się w naszym szpitalu, można byłoby uzbierać na pierwszą wpłatę, dzięki której urządzenia będą mogły być zakupione. Reszta należności byłaby spłacana przez szpital w ratach w ciągu kolejnych lat, a pieniądze pochodziłyby z kontraktu z NFZ-em na wykonywanie badań – mówi starosta dąbrowski Wiesław Krajewski. Przychylnie do planów pomocy odnosi się burmistrz Dąbrowy Stanisław Początek, który podkreśla, że choć gmina nie jest organem prowadzącym szpital, to przez cały czas stara się w miarę możliwości mu pomagać. - Szpital jest przecież największym zakładem pracy w naszej gminie i większość jego pracowników to nasi mieszkańcy, dlatego jego kondycja nie jest nam obojętna – mówi burmistrz. – Stosujemy ulgi podatkowe, poręczyliśmy kredyt, który umożliwił placówce szybkie spłacenie rządowej pożyczki restrukturyzacyjnej i dzięki temu uzyskanie umorzenia części należności. Teraz zaproponowałem, by wszystkie gminy z powiatu przeznaczyły dla szpitala kwoty w zależności od liczby mieszkańców. Dąbrowa deklaruje, że byłoby to 3 zł od mieszkańca, w ten sposób udałoby się zebrać około 60 – 70 tys. (BAJA) Źródło: Dziennik Polski