Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. IPN pobrał materiał genetyczny od rodzin pomordowanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego

IPN pobrał materiał genetyczny od rodzin pomordowanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego

IPN pobrał materiał genetyczny od rodzin pomordowanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego

W dniu wczorajszym, 10 grudnia 2019 roku, w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie z członkami rodzin mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którzy zostali pomordowani przez Niemców w grudniu 1939 roku.

Przedstawiciele krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej pobrali od zgromadzonych członków rodzin materiał genetyczny, który w przyszłości będzie wykorzystany przy planowanej ekshumacji miejsc, gdzie prawdopodobnie znajdują się ciała rozstrzelanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego.

W spotkaniu uczestniczyła również Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka a także samorządowcy Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz Adam Ryba historyk i kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zgłobicach.

Krewni rozstrzelanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego wysłuchali prezentacji przygotowanej przez Pana Adama Rybę dotyczącej poszukiwań miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary zbrodni hitlerowskiej. A byli to w większości młodzi mężczyźni, mężowie, ojcowie rodzin.

Historia ta rozpoczęła się od wizyty w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Felicji Skwirut, siostry dwóch braci Gilów rozstrzelanych przez Niemców właśnie w grudniu 1939 roku, która w 2010 roku w Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie odnalazła listę rozstrzelanych Polaków sporządzoną przez niemieckie Gestapo.

Działania samorządu powiatowego doprowadziły do ufundowania pamiątkowej tablicy poświęconej właśnie rozstrzelanym w grudniu 1939 roku Synom Ziemi Powiśla Dąbrowskiego. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 2 maja 2012 roku w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. W intencji pomordowanych została odprawiona Msza Święta.

Z tej okazji wydana została również publikacja pt. „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939”, której promocja odbyła się 11 grudnia 2013 roku w Zbylitowskiej Górze.

Samorząd powiatowy objął opieką miejsce, gdzie została ufundowana tablica pamiątkowa. Teren ten został uporządkowany i corocznie jest sprzątany.

msmol/gd

W dniu wczorajszym, 10 grudnia 2019 roku, w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie z członkami rodzin mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którzy zostali pomordowani przez Niemców w grudniu 1939 roku. Przedstawiciele krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej pobrali od zgromadzonych członków rodzin materiał genetyczny, który w przyszłości będzie wykorzystany przy planowanej ekshumacji miejsc, gdzie prawdopodobnie znajdują się ciała rozstrzelanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego. W spotkaniu uczestniczyła również Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka a także samorządowcy Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz Adam Ryba historyk i kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zgłobicach. Krewni rozstrzelanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego wysłuchali prezentacji przygotowanej przez Pana Adama Rybę dotyczącej poszukiwań miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary zbrodni hitlerowskiej. A byli to w większości młodzi mężczyźni, mężowie, ojcowie rodzin. Historia ta rozpoczęła się od wizyty w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Felicji Skwirut, siostry dwóch braci Gilów rozstrzelanych przez Niemców właśnie w grudniu 1939 roku, która w 2010 roku w Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie odnalazła listę rozstrzelanych Polaków sporządzoną przez niemieckie Gestapo. Działania samorządu powiatowego doprowadziły do ufundowania pamiątkowej tablicy poświęconej właśnie rozstrzelanym w grudniu 1939 roku Synom Ziemi Powiśla Dąbrowskiego. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 2 maja 2012 roku w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. W intencji pomordowanych została odprawiona Msza Święta. Z tej okazji wydana została również publikacja pt. „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939”, której promocja odbyła się 11 grudnia 2013 roku w Zbylitowskiej Górze. Samorząd powiatowy objął opieką miejsce, gdzie została ufundowana tablica pamiątkowa. Teren ten został uporządkowany i corocznie jest sprzątany. msmol/gd