Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. IV Przemarsz rekonstruktorów pod Wieżycą

IV Przemarsz rekonstruktorów pod Wieżycą

IV Przemarsz rekonstruktorów pod Wieżycą

Nie zważając na gwałtowny powrót zimy, 19 rekonstruktorów historycznych wieków średnich wybrało się na wyprawę do miejsca, które zainspirowało Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy" do budowy własnego grodu.

W pierwszej kolejności odwiedzili Ośrodek Spotkania Kultur w dąbrowskiej synagodze, aby obejrzeć wyniki prac wykopaliskowych z terenu Powiśla, w tym znaleziska z Gorzyc. Dotarcie do grodziska w Gorzycach i z powrotem na Wieżycę zajęło im przy takiej pogodzie 7 godzin.

Stąd kolejne rody, przez wieki prowadziły akcję osadniczą na Powiślu, zakładając m.in. Dąbrowę Tarnowską. Dziś to miejsce jest kompletnie zapomniane, nie ma tu nawet żadnej tablicy informacyjnej. Mimo przenikliwego zimna i nasilającej się śnieżycy wszyscy pielgrzymi powrócili bezpiecznie i zasiedli do wieczornej biesiady w dobrych humorach.

W 22 kilometrowy przemarsz wyruszyli oprócz gospodarzy: Pruscy Rycerze Chrystusowi – Bracia Dobrzyńscy, Bractwo Świętego Jakuba, Drużyna Najemna Rujewit, po jednym przedstawicielu Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego i Joannitów z Mielca oraz dwa psy – Gryzelda i Saba.

- W tak skrajnych warunkach bawić się w odtwórstwo jeszcze nam nie przyszło – ocenili uczestnicy, co nie przeszkodziło w planowaniu kolejnych działań.

Wkrótce odbędzie się kolejny Obóz Zakonny pod Wieżycą, podczas którego obchodzone będzie 10 - lecie istnienia Pocztu Bagiennych.

Kolejny raz rekonstruktorzy historyczni wieków średnich odwiedzą też Gorzyce, tym razem z archeologami prowadzącymi tam badania w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku.

oprac./fot. Poczet Bagiennych z Wieżycy.mags

Nie zważając na gwałtowny powrót zimy, 19 rekonstruktorów historycznych wieków średnich wybrało się na wyprawę do miejsca, które zainspirowało Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy" do budowy własnego grodu. W pierwszej kolejności odwiedzili Ośrodek Spotkania Kultur w dąbrowskiej synagodze, aby obejrzeć wyniki prac wykopaliskowych z terenu Powiśla, w tym znaleziska z Gorzyc. Dotarcie do grodziska w Gorzycach i z powrotem na Wieżycę zajęło im przy takiej pogodzie 7 godzin. Stąd kolejne rody, przez wieki prowadziły akcję osadniczą na Powiślu, zakładając m.in. Dąbrowę Tarnowską. Dziś to miejsce jest kompletnie zapomniane, nie ma tu nawet żadnej tablicy informacyjnej. Mimo przenikliwego zimna i nasilającej się śnieżycy wszyscy pielgrzymi powrócili bezpiecznie i zasiedli do wieczornej biesiady w dobrych humorach. W 22 kilometrowy przemarsz wyruszyli oprócz gospodarzy: Pruscy Rycerze Chrystusowi – Bracia Dobrzyńscy, Bractwo Świętego Jakuba, Drużyna Najemna Rujewit, po jednym przedstawicielu Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego i Joannitów z Mielca oraz dwa psy – Gryzelda i Saba. - W tak skrajnych warunkach bawić się w odtwórstwo jeszcze nam nie przyszło – ocenili uczestnicy, co nie przeszkodziło w planowaniu kolejnych działań. Wkrótce odbędzie się kolejny Obóz Zakonny pod Wieżycą, podczas którego obchodzone będzie 10 - lecie istnienia Pocztu Bagiennych. Kolejny raz rekonstruktorzy historyczni wieków średnich odwiedzą też Gorzyce, tym razem z archeologami prowadzącymi tam badania w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku. oprac./fot. Poczet Bagiennych z Wieżycy.mags