Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Jak kiedyś świętowano?

Jak kiedyś świętowano?

W MBP w Dąbrowie Tarnowskiej oglądać można ekspozycję poświęconą tradycjom związanym z wigilią. Wystawa tematyczna zatytułowana "Dawna izba - tradycje wigilijne" przygotowana jest w ramach działalności Muzeum Powiśla Dąbrowskiego działającego przy bibliotece. W jednym z pomieszczeń biblioteki zgromadzono dawne sprzęty, meble i naczynia. Urządzono tu izbę, która wygląda tak, jak kiedyś przygotowywano domy przez świętami Bożego Narodzenia.

W izbie jest zastawiony stół, z chlebem na sianie i opłatkiem. Są tu także drewniane ławy do siedzenia i kołyska. Na choince zawieszono tradycyjne, ręcznie wykonane ozdoby, które przygotowali najmłodsi czytelnicy biblioteki.

Ekspozycję przygotowano głównie z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Już odwiedzają ją uczniowie dąbrowskich szkół. Dla nich pani kustosz muzeum przygotowała prelekcję o dawnych tradycjach i obrzędach bożonarodzeniowych.

"Dzieci mogą posłuchać o tym, jakie kiedyś były tradycje wigilijne, jak powstały, co symbolizowały. Dowiadują się, jak przebiegał dzień wigilii i sama kolacja, co jedzono i jakie obrzędy należało wykonać, tak, by zapewnić domownikom szczęście i powodzenie - mówi Joanna Fido. - Są tu również bożonarodzeniowe ozdoby ludowe - połaźniczka wykonana z kolorowych opłatków i gałązek, oraz obrus z wzorami zalipiańskimi i zalipiański pająk, który kiedyś był wieszany u sufitu i ozdabiany podobnie, jak dzisiaj choinka".

To pierwsza tego rodzaju ekspozycja tematyczna przygotowana przez Muzeum Powiśla Dąbrowskiego. Obok, na wystawie zgromadzono również wykonane przez dzieci kartki bożonarodzeniowe, które zostały wyróżnione w konkursach przedświątecznych. Ekspozycję będzie można oglądać do połowy stycznia.

Źródło: Dziennik Polski

W MBP w Dąbrowie Tarnowskiej oglądać można ekspozycję poświęconą tradycjom związanym z wigilią. Wystawa tematyczna zatytułowana "Dawna izba - tradycje wigilijne" przygotowana jest w ramach działalności Muzeum Powiśla Dąbrowskiego działającego przy bibliotece. W jednym z pomieszczeń biblioteki zgromadzono dawne sprzęty, meble i naczynia. Urządzono tu izbę, która wygląda tak, jak kiedyś przygotowywano domy przez świętami Bożego Narodzenia. W izbie jest zastawiony stół, z chlebem na sianie i opłatkiem. Są tu także drewniane ławy do siedzenia i kołyska. Na choince zawieszono tradycyjne, ręcznie wykonane ozdoby, które przygotowali najmłodsi czytelnicy biblioteki. Ekspozycję przygotowano głównie z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Już odwiedzają ją uczniowie dąbrowskich szkół. Dla nich pani kustosz muzeum przygotowała prelekcję o dawnych tradycjach i obrzędach bożonarodzeniowych. "Dzieci mogą posłuchać o tym, jakie kiedyś były tradycje wigilijne, jak powstały, co symbolizowały. Dowiadują się, jak przebiegał dzień wigilii i sama kolacja, co jedzono i jakie obrzędy należało wykonać, tak, by zapewnić domownikom szczęście i powodzenie - mówi Joanna Fido. - Są tu również bożonarodzeniowe ozdoby ludowe - połaźniczka wykonana z kolorowych opłatków i gałązek, oraz obrus z wzorami zalipiańskimi i zalipiański pająk, który kiedyś był wieszany u sufitu i ozdabiany podobnie, jak dzisiaj choinka". To pierwsza tego rodzaju ekspozycja tematyczna przygotowana przez Muzeum Powiśla Dąbrowskiego. Obok, na wystawie zgromadzono również wykonane przez dzieci kartki bożonarodzeniowe, które zostały wyróżnione w konkursach przedświątecznych. Ekspozycję będzie można oglądać do połowy stycznia. Źródło: Dziennik Polski