Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Jak założyć grupę producentów rolnych – odbyło się szkolenie dla rolników

Jak założyć grupę producentów rolnych – odbyło się szkolenie dla rolników

Jak założyć grupę producentów rolnych – odbyło się szkolenie dla rolników

W Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie odbyło się szkolenie dotyczące tworzenia grup producenckich w ramach projektu „Promocja tworzenia Grup Producentów Rolnych" z Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Krajową Radę Spółdzielczą, Wójta Gminy Gręboszów i Powiatowy Zespół MODR w Dąbrowie Tarnowskiej. W spotkaniu uczestniczyło około 30 rolników Gmin Gręboszów i Olesno a także m.in. Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski, Wójt Gminy Gręboszów Stanisław Świętek, Kierownik Powiatowego Zespołu MODR w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Morawiec. Program szkolenia obejmował tematykę tworzenia grup producentów rolnych jako nową formę spółdzielczego działania rolników. Prowadząca spotkanie przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznajomiła rolników jak można założyć grupę producencką, jakie są prawa i obowiązki jej członków, jak prowadzić rachunkowość grupy a także przedstawiła formy i zasady uzyskiwania pomocy ze środków publicznych. Rolnicy dowiedzieli się także jakie dokumenty muszą złożyć w Urzędzie Marszałkowskim aby grupa została „uznana" i mogła działać.

Podczas szkolenia zebrała się grupa rolników, która jest zainteresowana utworzeniem Powiatowej Grupy Producentów Zbóż i Roślin Oleistych. Nie jest to pierwsze tego typu szkolenie. Rolnicy uczestniczyli już wcześniej w podobnych spotkaniach i seminariach organizowanych przez PZDR w Dąbrowie Tarnowskiej. „Tworzenie grup producenckich na terenie naszego powiatu jest ważne, ponieważ jest on w 70% powiatem rolniczym. Zainteresowanie tworzeniem grupy jest w różnym kierunku idące, bo w ramach takiej grupy można pozyskiwać systematycznie środki finansowe na jej działalność z ARiMR. Są to kwoty wyższe niż dopłaty bezpośrednie – mówi Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski.

W Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie odbyło się szkolenie dotyczące tworzenia grup producenckich w ramach projektu „Promocja tworzenia Grup Producentów Rolnych" z Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Szkolenie zostało zorganizowane przez Krajową Radę Spółdzielczą, Wójta Gminy Gręboszów i Powiatowy Zespół MODR w Dąbrowie Tarnowskiej. W spotkaniu uczestniczyło około 30 rolników Gmin Gręboszów i Olesno a także m.in. Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski, Wójt Gminy Gręboszów Stanisław Świętek, Kierownik Powiatowego Zespołu MODR w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Morawiec. Program szkolenia obejmował tematykę tworzenia grup producentów rolnych jako nową formę spółdzielczego działania rolników. Prowadząca spotkanie przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznajomiła rolników jak można założyć grupę producencką, jakie są prawa i obowiązki jej członków, jak prowadzić rachunkowość grupy a także przedstawiła formy i zasady uzyskiwania pomocy ze środków publicznych. Rolnicy dowiedzieli się także jakie dokumenty muszą złożyć w Urzędzie Marszałkowskim aby grupa została „uznana" i mogła działać. Podczas szkolenia zebrała się grupa rolników, która jest zainteresowana utworzeniem Powiatowej Grupy Producentów Zbóż i Roślin Oleistych. Nie jest to pierwsze tego typu szkolenie. Rolnicy uczestniczyli już wcześniej w podobnych spotkaniach i seminariach organizowanych przez PZDR w Dąbrowie Tarnowskiej. „Tworzenie grup producenckich na terenie naszego powiatu jest ważne, ponieważ jest on w 70% powiatem rolniczym. Zainteresowanie tworzeniem grupy jest w różnym kierunku idące, bo w ramach takiej grupy można pozyskiwać systematycznie środki finansowe na jej działalność z ARiMR. Są to kwoty wyższe niż dopłaty bezpośrednie – mówi Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski.