1. Jeśli masz 16-22 lat i ciekawy pomysł

Jeśli masz 16-22 lat i ciekawy pomysł

Teatr Nie Teraz zaprasza na spotkanie z przedstawicielami programu "Make a Connection - Przyłącz Się" Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży 5 marca (sobota) o godz. 9:00 na Scenie Teatru Nie Teraz przy ul. Czerwonych Klonów 12. Organizatorzy zapraszają reprezentantów wszelkich zorganizowanych lub organizujących się grup młodzieży mających pomysł na ciekawe przedsięwzięcie dotyczące swojej miejscowości, szkoły, rówieśników. Fundacja może pomóc (finansowo) w jego realizacji !  Spotkanie to prowadzone będzie przez Arkadiusz Brzezińskiego - dyrektora programu oraz Emilię Zagórską - przedstawicielkę firmy Nokia Polska (sponsora programu). To jedyne tego typu spotkanie w Małopolsce, podczas którego członkowie grup nieformalnych uzyskują bezpośrednie informacje, o tym w jaki sposób pozyskiwać środki na projekty adresowane do społeczności lokalnej oraz jak prawidłowo wypełniać wnioski projektowe. Poznają również zasady dotacyjne Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Podczas dwudniowego pobytu gości Teatru Nie Teraz w warsztatach wezmą udział grupy nieformalne bądź ich przedstawiciele m.in. z : Krakowa, Tarnowa, Dębicy, Dobczyc, Andrychowa, Wojnicza, Borzęcina, Lisiej Góry, Szynwałdu, Skrzyszowa. Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu "Edukacja przez Kreację" realizowanego przez Stowarzysznie Teatr Nie Teraz w miesiącach styczeń - kwiecień br.  Na sobotnie spotkanie organizatorzy zapraszają do siedziby TNT przy ul. Czerwonych Klonów 12 w Mościcach osoby w wieku od 16 do 22 lat, mające pomysł na coś oryginalnego i niepowtarzalnego w swojej miejscowości, szkole, dla dzieciaków, starszych rówieśników czy sąsiadów. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz obiecuje pomoc w stworzeniu wniosku o dotacje najciekawszych projektów, które - wstępnie - zaprezentować (zareklamować?) będzie już można podczas sobotniego spotkania.  Make a Connection to globalna inicjatywa realizowana przez International Youth Foundation (IYF) i firmę Nokia, mająca na celu promowanie pozytywnego rozwoju młodzieży poprzez oferowanie młodym ludziom szansy na nawiązanie kontaktu (Make a Connection) ze społecznościami lokalnymi, rodzinami, rówieśnikami - i z samymi sobą. Programy krajowe są obecnie z powodzeniem realizowane w Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Finlandii, Niemczech, Korei Południowej, Meksyku, Peru, Polsce, Rosji, Południowej Afryce, Tajlandii, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech i Filipinach. W Polsce inicjatywa ta skierowana jest do grup młodzieży w wieku od 16 do 22 lat, które będą otrzymywać dotacje na realizację zaproponowanych przez siebie projektów w swym społecznościach lokalnych. Program ten ma pobudzać u jego uczestników ducha przedsiębiorczości, a zarazem pomóc im uzyskać cenne doświadczenia i rozwinąć osobistą inicjatywę oraz umiejętności pracy zespołowej. W ubiegłym roku w ramach tego programu odbył się już w Tarnowie trzydniowy przegląd młodych twórców niezależnych "Od słowa do rzeczy", zorganizowany przez Stowarzyszenie "my niezależni".  Projekty realizowane przez grupy młodzieży obejmują bowiem swym zakresem integrację mniejszości, sport oraz promowanie kultury i historii. Grupy młodych ludzi (np. młodzieżowe rady miast, parlamenty uczniowskie, lokalne stowarzyszenia młodzieżowe) zapraszane są do ubiegania się o dotacje, które następnie muszą być wykorzystane przy realizacji projektów w ich społecznościach lokalnych. Projekty takie młodzież musi samodzielnie przygotować i wprowadzić w życie. Dla liderów grup młodzieżowych organizowane są szkolenia w takich dziedzinach jak zarządzanie projektem, planowanie budżetu, rozliczenia finansowe, umiejętność pracy w grupie oraz public relations. Otrzymują oni także pomoc ze strony organizacji pozarządowych. 29 września 2004 roku polska edycja Make a Connection otrzymała nagrodę "Make a Connection Leadership Award" przyznaną przez NOKIA i International Youth Foundation, jako jeden wśród 19 krajów na świecie biorących udział w międzynarodowym programie Make a Connection. Nagrodę odebrali koordynatorzy polskiej edycji programu Emilia Zagórska z Nokii i Arkadiusz Brzeziński z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży podczas globalnego spotkania Make a Connection w Buenos Aires. W ubiegłym roku nagrodę przyznano programowi w RPA. W ramach IV ogólnopolskiej edycji programu 68 grup młodzieżowych realizuje własne projekty na rzecz środowiska lokalnego od sierpnia 2004 do lutego 2005 roku.