Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Już w niedzielę Jubileusz 25 - lecia Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie

Już w niedzielę Jubileusz 25 - lecia Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie

Już w niedzielę Jubileusz 25 - lecia Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie

W niedzielę 19 czerwca 2022 roku Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie obchodzić będzie Jubileusz 25 - lecia swojej działalności.

Jednak historia tej Orkiestry sięga jeszcze 1908 roku. W tym to roku, Czesław Kaliński, syn powstańca z 1863 roku założył młodzieżową orkiestrę dętą. W 1920 roku Czesław Kaliński wyjechał do Krakowa i tam objął funkcję dyrygenta orkiestry 8 Pułku Ulanów, a Orkiestra została "przygarnięta" przez miejscową OSP, jak potwierdza rejestracja Krakowskiego Związku Straży Pożarnych z 1925 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej ponawiane były próby odtworzenia składu Orkiestry. Latem 1997 roku z inicjatywy Jana Dernogi i Eugeniusza Piekielniaka, Prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Szczucinie, doszło do spotkania Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych z władzami Gminy. Organizację Orkiestry powierzono Prezesowi Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szczucinie Andrzejowi Urbanikowi. Pierwsze próby pod kierunkiem Jana Dernogi, odbyły się już we wrześniu 1997 roku. Pierwszy występ nowej Orkiestry odbył się 11 listopada 1997 roku, podczas uroczystości Święta Niepodległości. Orkiestra Dęta zagrała na Mszy Świętej i pod Kwaterą Pamięci Narodowej w Szczucinie. W 2004 roku zostało zarejestrowane i rozpoczęło działalność Stowarzyszenie "Orkiestra Dęta" przy OSP w Szczucinie.

Działalność Orkiestry jest bardzo bogata w wydarzenia muzyczne. Na przestrzeni tych 25 lat Orkiestra zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Promowała swój region oraz kraj na występach krajowych i zagranicznych. Dorobek artystyczny Orkiestry został również zaprezentowany na wydanej płycie muzycznej.

 

W niedzielę 19 czerwca 2022 roku Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie obchodzić będzie Jubileusz 25 - lecia swojej działalności. Jednak historia tej Orkiestry sięga jeszcze 1908 roku. W tym to roku, Czesław Kaliński, syn powstańca z 1863 roku założył młodzieżową orkiestrę dętą. W 1920 roku Czesław Kaliński wyjechał do Krakowa i tam objął funkcję dyrygenta orkiestry 8 Pułku Ulanów, a Orkiestra została "przygarnięta" przez miejscową OSP, jak potwierdza rejestracja Krakowskiego Związku Straży Pożarnych z 1925 roku. Po zakończeniu II wojny światowej ponawiane były próby odtworzenia składu Orkiestry. Latem 1997 roku z inicjatywy Jana Dernogi i Eugeniusza Piekielniaka, Prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Szczucinie, doszło do spotkania Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych z władzami Gminy. Organizację Orkiestry powierzono Prezesowi Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szczucinie Andrzejowi Urbanikowi. Pierwsze próby pod kierunkiem Jana Dernogi, odbyły się już we wrześniu 1997 roku. Pierwszy występ nowej Orkiestry odbył się 11 listopada 1997 roku, podczas uroczystości Święta Niepodległości. Orkiestra Dęta zagrała na Mszy Świętej i pod Kwaterą Pamięci Narodowej w Szczucinie. W 2004 roku zostało zarejestrowane i rozpoczęło działalność Stowarzyszenie "Orkiestra Dęta" przy OSP w Szczucinie. Działalność Orkiestry jest bardzo bogata w wydarzenia muzyczne. Na przestrzeni tych 25 lat Orkiestra zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Promowała swój region oraz kraj na występach krajowych i zagranicznych. Dorobek artystyczny Orkiestry został również zaprezentowany na wydanej płycie muzycznej.