Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Jubileusz 20-lecia dąbrowskiego hospicjum

Jubileusz 20-lecia dąbrowskiego hospicjum

Jubileusz 20-lecia dąbrowskiego hospicjum

17 czerwca 2019 roku w dąbrowskim Hospicjum im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej obchodzono jubileusz 20-lecia jego istnienia. Uroczystość rozpoczęto mszą święta, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. Bp Stanisław Salaterski.  

W uroczystości wzięli udział m.in. Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Anioł-Głuszek, Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Maria Smolicha, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, przedstawiciele tarnowskiego Caritas, duchowni, pracownicy i wolontariusze placówki oraz przede wszystkim pensjonariusze przebywający na co dzień w hospicjum oraz Domu Pomocy Społecznej.

Po uroczystej doniosłej homilii uczestnicy udali się na poczęstunek podczas, którego głos zabrała Dyrektor Hospicjum Urszula Mróz, która serdecznie podziękowała wszystkim za pamięć i dobre serce w wspieraniu w jakikolwiek sposób działalności placówki. W dalszej części spotkania głos zabrał wicestarosta Krzysztof Bryk gratulując pięknego jubileuszu i dziękując za zaangażowanie i wytrwałą pomoc ludziom chorym, którzy stają u progu końca życia cielesnego.

Nie zabrakło także wystąpienia założyciela i inicjatora powstania dąbrowskiego hospicjum ks. Prałata Józefa Poremby, który przytoczył krótką historię powstania obiektu, który po dziś dzień służy nie tylko mieszkańcom województwa małopolskiego, ale także całej Polski. Obecnie w dąbrowskim hospicjum przebywa 17 mieszkańców w Domu Pomocy Społecznej 35 pensjonariuszy.

Hospicja, w tym również dąbrowskie to zwykle placówki prowadzone przez diecezjalny Caritas. Hospicjum jako placówka medyczna jest kontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a więc pobyt w nim jest bezpłatny.

Oprócz Caritasu pomagają też ludzie dobrej woli. Finansowe wsparcie ofiaruje także Stowarzyszenie Niezrzeszonych Dąbrowiaków z Chicago. Na placówkę można również odpisać 1% podatku lub przesłać dowolne kwoty na konto. Ogromnym wsparciem są także dochody z corocznych festynów charytatywnych.

gd

17 czerwca 2019 roku w dąbrowskim Hospicjum im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej obchodzono jubileusz 20-lecia jego istnienia. Uroczystość rozpoczęto mszą święta, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. Bp Stanisław Salaterski.   W uroczystości wzięli udział m.in. Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Anioł-Głuszek, Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Maria Smolicha, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, przedstawiciele tarnowskiego Caritas, duchowni, pracownicy i wolontariusze placówki oraz przede wszystkim pensjonariusze przebywający na co dzień w hospicjum oraz Domu Pomocy Społecznej. Po uroczystej doniosłej homilii uczestnicy udali się na poczęstunek podczas, którego głos zabrała Dyrektor Hospicjum Urszula Mróz, która serdecznie podziękowała wszystkim za pamięć i dobre serce w wspieraniu w jakikolwiek sposób działalności placówki. W dalszej części spotkania głos zabrał wicestarosta Krzysztof Bryk gratulując pięknego jubileuszu i dziękując za zaangażowanie i wytrwałą pomoc ludziom chorym, którzy stają u progu końca życia cielesnego. Nie zabrakło także wystąpienia założyciela i inicjatora powstania dąbrowskiego hospicjum ks. Prałata Józefa Poremby, który przytoczył krótką historię powstania obiektu, który po dziś dzień służy nie tylko mieszkańcom województwa małopolskiego, ale także całej Polski. Obecnie w dąbrowskim hospicjum przebywa 17 mieszkańców w Domu Pomocy Społecznej 35 pensjonariuszy. Hospicja, w tym również dąbrowskie to zwykle placówki prowadzone przez diecezjalny Caritas. Hospicjum jako placówka medyczna jest kontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a więc pobyt w nim jest bezpłatny. Oprócz Caritasu pomagają też ludzie dobrej woli. Finansowe wsparcie ofiaruje także Stowarzyszenie Niezrzeszonych Dąbrowiaków z Chicago. Na placówkę można również odpisać 1% podatku lub przesłać dowolne kwoty na konto. Ogromnym wsparciem są także dochody z corocznych festynów charytatywnych. gd