1. Jubileusz 85 - lecia dąbrowskiego liceum

Jubileusz 85 - lecia dąbrowskiego liceum

W ostatnią niedzielę 29 października 2006r. odbyła się uroczystość Jubileuszu 85-lecia istnienia dąbrowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Rocznicowe obchody szkoły rozpoczęły się o godzinie 11.00 od uroczystej Mszy Świętej w Kościele NMP Szkaplerznej pod przewodnictwem byłego ucznia dąbrowskiej szkoły – J.E. Ks. Biskupa Zygmunta Zimowskiego. Następnie po uroczystej Mszy Świętej wszyscy przybyli goście i absolwenci udali się na Cmentarz Parafialny w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach zmarłych profesorów i absolwentów szkoły. Natomiast o godz. 14.00 w sali gimnastycznej szkoły rozpoczęły się oficjalne uroczystości obchodów Jubileuszu.W uroczystościach wzięło udział ponad 150 absolwentów szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi władze powiatu Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski (były vice dyrektor szkoły), Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kita, Skarbnik Krzysztof Michalak, Sekretarz Ryszard Micek i przedstawiciel Wydziału Edukacji Zdrowia Kulturyi Kultury Fizycznej Stanisław Krawiec oraz władze gminy na czele z Burmistrzem Gminy Dąbrowa Tarnowska Stanisławem Początkiem i Przewodniczącym Rady Gminy Marianem Wojtyto. Obecni byli także wójtowie gmin, radni Rady Powiatu i Gminy, przedstawiciel Kuratorium Oświaty – Dyrektor Delegatury w Krakowie Urszula Blicharz oraz ksiądz Prałat Józef Poremba. Wśród profesorów i absolwentów szkoły, w uroczystości wziął udział Ksiądz profesor Józef Przybycień prałat parafii Szczucin, były profesor w dąbrowskim liceum. Wszyscy uczestnicy Jubileuszu zostali powitani przez Panią Dyrektor szkoły Irenę Czternastek, która wygłosiła krótkie przemówienie upamiętniające uroczystość i przybliżające historię szkoły. Głos zabrał również Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski, który powiedział m.in. „O takiej Szkole, jak Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Tarnowskiej, można powiedzieć, że ukształtowała nie tylko uczniów, ale ukształtowała również lokalną społeczność. Bo bardzo dużo osób, które mają wpływ na to, co się wokół nas dzieje jest Absolwentami tej Szkoły. Dotychczasowy dorobek edukacyjny Szkoły jest bogaty i stanowi powód do satysfakcji. Niezależnie od dziejowych zmian i reform zawsze najważniejsza w edukacji jest postawa pedagogów, ich wiedza, oddanie, umiłowanie zawodu, rzetelne wykonywanie pracy. To dzięki zaangażowaniu Szanownych Państwa Nauczycieli kolejne młode pokolenia pogłębiają wiedzę, kształcą umysły, by mądrze wypełniać obywatelskie powinności. Za te wysiłki dziękuję dziś całej nauczycielskiej społeczności oraz życzę, by nadal wychowywali młodzież na ludzi prawych i odpowiedzialnych". Po złożeniu podziękowań i życzeń dla wszystkich, którzy przyczynili się do stworzenia oblicza tej szkoły, Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski wspólniez Przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Kitą przekazali na ręce Pani Dyrektor czek na kwotę 20.000 zł z przeznaczeniem na zakup wyposażenia pracowni specjalistycznych szkoły. Pani Stanisława Jastrząb – była profesor szkoły przedstawiła wykład pt. „Polaków portret własny w literaturze". Po części oficjalnej rozpoczęła się akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli szkoły. Dąbrowskie liceum obchodzi piękny jubileusz. Posiada bogatą i ciekawą historię szkoły oraz bagaż doświadczeń w nauczaniu i wychowywaniu kolejnych pokoleń. Okazja do świętowania jest tym bardziej znacząca, gdyż szkoła posiada nową salę gimnastyczną i nowoczesną kotłownię. Odnowiona została elewacja budynku, wymieniona stolarka okienna oraz docieplone ściany. Z okazji Jubileuszu 85-lecia istnienia szkoły została również wydana książka zawierająca historię szkoły i wspomnienia jej absolwentów.