Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Jubileusz Civitas Christiana

Jubileusz Civitas Christiana

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Dąbrowie Tarnowskiej świętuje w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia. Z tej okazji dzisiaj w Auli Jana Pawła II w Domu Katechetycznym odbędzie się uroczyste spotkanie jubileuszowe. Do udziału w uroczystości zaproszono małopolskie władze "Civitas Christiana", przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, organizacji społecznych, placówek kultury i szkół, które współpracują ze stowarzyszeniem.

Miejskim Oddziałem "Civitas Christiana" od dziesięciu lat kieruje Edward Urbańczyk. Nawet jemu trudno policzyć, ile przez ten czas stowarzyszenie zorganizowało spotkań rocznicowych i tematycznych, konkursów, wystaw, wycieczek i pielgrzymek. "Nasze wystawy odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się one wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Nauczyciele chętnie przyprowadzają tu uczniów, jak podkreślają, dla dzieci obejrzenie i dotknięcie przedmiotów pochodzących z okresu rozbiorów czy II wojny światowej to żywa lekcja historii" - podkreśla prezes Edward Urbańczyk.
Dużym uznaniem cieszą się również organizowane przez stowarzyszenie sesje naukowe i prelekcje dla młodzieży z udziałem zaproszonych gości i specjalistów. W ostatnim czasie "Civitas Christiana" szczególną uwagę przywiązuje do pracy z dziećmi i młodzieżą.
Naczelnym zadaniem, jakie wyznaczyli sobie członkowie stowarzyszenia, jest kultywowanie staropolskich i regionalnych tradycji i zwyczajów. Co roku przygotowywują na przykład wigilię z zachowaniem starych obrzędów i tradycyjnych potraw. Pan Edward jest również najbardziej znanym w okolicy świętym Mikołajem, który odwiedza szkoły, przedszkola i instytucje publiczne.
Obecnie stowarzyszenie liczy około 30 członków. Jak podkreśla prezes, nie jest to liczba duża, ale są to osoby mocno zaangażowane w swoją pracę. On sam na przykład udostępnia zbiory pamiątek z prywatnej kolekcji wystawy stowarzyszenia, przygotowywuje pogadanki dla szkół i prowadzi zespół kolędniczy w Gruszowie Wielkim. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Dąbrowie Tarnowskiej świętuje w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia. Z tej okazji dzisiaj w Auli Jana Pawła II w Domu Katechetycznym odbędzie się uroczyste spotkanie jubileuszowe. Do udziału w uroczystości zaproszono małopolskie władze "Civitas Christiana", przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, organizacji społecznych, placówek kultury i szkół, które współpracują ze stowarzyszeniem. Miejskim Oddziałem "Civitas Christiana" od dziesięciu lat kieruje Edward Urbańczyk. Nawet jemu trudno policzyć, ile przez ten czas stowarzyszenie zorganizowało spotkań rocznicowych i tematycznych, konkursów, wystaw, wycieczek i pielgrzymek. "Nasze wystawy odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się one wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Nauczyciele chętnie przyprowadzają tu uczniów, jak podkreślają, dla dzieci obejrzenie i dotknięcie przedmiotów pochodzących z okresu rozbiorów czy II wojny światowej to żywa lekcja historii" - podkreśla prezes Edward Urbańczyk.Dużym uznaniem cieszą się również organizowane przez stowarzyszenie sesje naukowe i prelekcje dla młodzieży z udziałem zaproszonych gości i specjalistów. W ostatnim czasie "Civitas Christiana" szczególną uwagę przywiązuje do pracy z dziećmi i młodzieżą.Naczelnym zadaniem, jakie wyznaczyli sobie członkowie stowarzyszenia, jest kultywowanie staropolskich i regionalnych tradycji i zwyczajów. Co roku przygotowywują na przykład wigilię z zachowaniem starych obrzędów i tradycyjnych potraw. Pan Edward jest również najbardziej znanym w okolicy świętym Mikołajem, który odwiedza szkoły, przedszkola i instytucje publiczne.Obecnie stowarzyszenie liczy około 30 członków. Jak podkreśla prezes, nie jest to liczba duża, ale są to osoby mocno zaangażowane w swoją pracę. On sam na przykład udostępnia zbiory pamiątek z prywatnej kolekcji wystawy stowarzyszenia, przygotowywuje pogadanki dla szkół i prowadzi zespół kolędniczy w Gruszowie Wielkim. (baja) Źródło: Dziennik Polski