Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Judenjagd – Polowanie na Żydów 1942-1945, Studium dziejów pewnego powiatu.

Judenjagd – Polowanie na Żydów 1942-1945, Studium dziejów pewnego powiatu.

Powiatowa Biblioteka Publiczna posiada od niedawna w swoich zbiorach nową pozycję pt."Judenjagd" – prof. Jana Grabowskiego. Ponieważ książka wzbudziła duże zainteresowanie wśród czytelników Powiatowa Biblioteka dokonała zakupu partii książek dla bibliotek samorządowych Powiatu Dąbrowskiego. Jest to naukowa publikacja oparta głównie na dokumentach sądowych, która opisuje fazy zagłady żydowskiej ludności Powiatu Dąbrowskiego na przestrzeni kilku lat okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Na podstawie bogatej dokumentacji z archiwów polskich, niemieckich i izraelskich autor odtwarza losy i wydarzenia z lat 1942-1945 kilkuset mieszkańców żydowskich podczas próby ich wyłapania przez Niemców, którym latem 1942 r. udało się uniknąć wywiezienia do obozu zagłady w Bełżcu.

Książka opisuje z jednej strony działania policji niemieckiej, a z drugiej rolę polskiej policji granatowej, wiejskich straży nocnych, junaków z Baudienst czy też miejscowych strażaków w wykryciu i zamordowaniu żydowskich ofiar.

Autor przytacza fakty współpracy ludności miejscowej z okupantem opartej na donoszeniu o miejscach kryjówek Żydów, posiadanym majątku, pomocy przy egzekucjach oraz wszechobecnej obojętności sąsiadów na co dzień żyjących wspólnie z ludnością żydowską a w obliczu zagrożenia zdolnych do najokrutniejszych zachowań.

Powiatowa Biblioteka Publiczna posiada od niedawna w swoich zbiorach nową pozycję pt."Judenjagd" – prof. Jana Grabowskiego. Ponieważ książka wzbudziła duże zainteresowanie wśród czytelników Powiatowa Biblioteka dokonała zakupu partii książek dla bibliotek samorządowych Powiatu Dąbrowskiego. Jest to naukowa publikacja oparta głównie na dokumentach sądowych, która opisuje fazy zagłady żydowskiej ludności Powiatu Dąbrowskiego na przestrzeni kilku lat okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Na podstawie bogatej dokumentacji z archiwów polskich, niemieckich i izraelskich autor odtwarza losy i wydarzenia z lat 1942-1945 kilkuset mieszkańców żydowskich podczas próby ich wyłapania przez Niemców, którym latem 1942 r. udało się uniknąć wywiezienia do obozu zagłady w Bełżcu. Książka opisuje z jednej strony działania policji niemieckiej, a z drugiej rolę polskiej policji granatowej, wiejskich straży nocnych, junaków z Baudienst czy też miejscowych strażaków w wykryciu i zamordowaniu żydowskich ofiar. Autor przytacza fakty współpracy ludności miejscowej z okupantem opartej na donoszeniu o miejscach kryjówek Żydów, posiadanym majątku, pomocy przy egzekucjach oraz wszechobecnej obojętności sąsiadów na co dzień żyjących wspólnie z ludnością żydowską a w obliczu zagrożenia zdolnych do najokrutniejszych zachowań.