Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Jutro dzień zadumy i pamięci o zmarłych

Jutro dzień zadumy i pamięci o zmarłych

Jutro dzień zadumy i pamięci o zmarłych

1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, czyli wspomnienie tych co już odeszli z tego świata. To moment na refleksję i zadumę. Czas zastanowienia się nad sensem życia i przemijaniem.

W Polsce te uroczystości są jednym z najważniejszych świąt, mają wyjątkowy charakter - ludzie odwiedzają groby bliskich i na znak pamięci o zmarłych na płytach nagrobnych zapalają znicze, składają kwiaty. Wszystkich Świętych celebruje się w każdym Kościele katolickim na świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku. Święto to obchodzi się również w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu.

Dzień później kościół katolicki wspominał będzie wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".

Jak co roku i w tym również prowadzona jest akcja „Znicz”, która rozpoczęła się 31 października i potrwa do 3 listopada br. Na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. Apelujemy do pieszych uczestników ruchu, by zakładali odblaski, zaś do zmotoryzowanych kierujących niech będą rozważni i zachowają szczególną ostrożność zwłaszcza przy nekropoliach.

gd

1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, czyli wspomnienie tych co już odeszli z tego świata. To moment na refleksję i zadumę. Czas zastanowienia się nad sensem życia i przemijaniem. W Polsce te uroczystości są jednym z najważniejszych świąt, mają wyjątkowy charakter - ludzie odwiedzają groby bliskich i na znak pamięci o zmarłych na płytach nagrobnych zapalają znicze, składają kwiaty. Wszystkich Świętych celebruje się w każdym Kościele katolickim na świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku. Święto to obchodzi się również w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu. Dzień później kościół katolicki wspominał będzie wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba". Jak co roku i w tym również prowadzona jest akcja „Znicz”, która rozpoczęła się 31 października i potrwa do 3 listopada br. Na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. Apelujemy do pieszych uczestników ruchu, by zakładali odblaski, zaś do zmotoryzowanych kierujących niech będą rozważni i zachowają szczególną ostrożność zwłaszcza przy nekropoliach. gd