Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Karpacki Wyścig Kurierów

Karpacki Wyścig Kurierów

Karpacki Wyścig Kurierów

Zbliża się Karpacki Wyścig Kurierów – jeden z największych w Europie szosowych wyścigów kolarskich dla zawodników w wieku do 23 lat. Tegoroczna edycja będzie już szóstą po reaktywacji w 2009 roku.

Wyścig – Pamięci Jana Karskiego - zostanie rozegrany pomiędzy 29 kwietnia a 4 maja na terenie czterech państw Grupy Wyszehradzkiej. Wystartuje z Veszprem na Węgrzech. Następnie zawodnicy przejadą przez Słowację, Czechy, aby na końcu dotrzeć do Polski.

Ostatni, szósty etap Karpackiego Wyścigu Kurierów rozpocznie się z Dąbrowy Tarnowskiej do Tarnowa.

Udział w nim wezmą kolarze z czterech kontynentów, a na starcie stanie 40 drużyn, czyli w sumie nawet 200 zawodników.

- Pierwszy Wyścig Kurierów wystartował w roku 1975 z Tarnowa i od początku był poświęcony pamięci bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Rozgrywany był terenie Polski i Czechosłowacji, a później i Węgier. Wychowały się na nim na całe pokolenia czołowych zawodników polskich, czeskich i słowackich oraz z innych krajów europejskich. Do tej tradycji nawiązujemy i chcemy ją kontynuować – mówi dyrektor wyścigu Tomasz Wójcik.

W tym roku jest specjalnym patronem będzie postać legendarnego kuriera Jana Karskiego, którego rok zgodnie z uchwałą Sejmu RP obchodzimy.

Zawody będą objęte honorowymi patronatami przez Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Polscy sponsorzy, to Totalizator Sportowy, Tauron PE, PGNiG oraz GAZ-System, a słowaccy Tipos (loteria) i Janom (energia odnawialna).

Wyścig znajduje się na stałe w kalendarzu imprez Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) z klasą 2.2U, co oznacza, że startują w nim tzw. „nadzieje olimpijskie”, czyli zawodnicy w wieku 19-22 lat (U-23) z reprezentacji narodowych, regionalnych grup zawodowych i klubów sportowych.

Zbliża się Karpacki Wyścig Kurierów – jeden z największych w Europie szosowych wyścigów kolarskich dla zawodników w wieku do 23 lat. Tegoroczna edycja będzie już szóstą po reaktywacji w 2009 roku. Wyścig – Pamięci Jana Karskiego - zostanie rozegrany pomiędzy 29 kwietnia a 4 maja na terenie czterech państw Grupy Wyszehradzkiej. Wystartuje z Veszprem na Węgrzech. Następnie zawodnicy przejadą przez Słowację, Czechy, aby na końcu dotrzeć do Polski. Ostatni, szósty etap Karpackiego Wyścigu Kurierów rozpocznie się z Dąbrowy Tarnowskiej do Tarnowa. Udział w nim wezmą kolarze z czterech kontynentów, a na starcie stanie 40 drużyn, czyli w sumie nawet 200 zawodników. - Pierwszy Wyścig Kurierów wystartował w roku 1975 z Tarnowa i od początku był poświęcony pamięci bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Rozgrywany był terenie Polski i Czechosłowacji, a później i Węgier. Wychowały się na nim na całe pokolenia czołowych zawodników polskich, czeskich i słowackich oraz z innych krajów europejskich. Do tej tradycji nawiązujemy i chcemy ją kontynuować – mówi dyrektor wyścigu Tomasz Wójcik. W tym roku jest specjalnym patronem będzie postać legendarnego kuriera Jana Karskiego, którego rok zgodnie z uchwałą Sejmu RP obchodzimy. Zawody będą objęte honorowymi patronatami przez Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Polscy sponsorzy, to Totalizator Sportowy, Tauron PE, PGNiG oraz GAZ-System, a słowaccy Tipos (loteria) i Janom (energia odnawialna). Wyścig znajduje się na stałe w kalendarzu imprez Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) z klasą 2.2U, co oznacza, że startują w nim tzw. „nadzieje olimpijskie”, czyli zawodnicy w wieku 19-22 lat (U-23) z reprezentacji narodowych, regionalnych grup zawodowych i klubów sportowych.